NU GEEN KOSTEN KOPER 'Dit is goed tegen katers' De kick van het carbidschieten WALCHEREN 9 Klussenbedrijf Krijn Boone en Klussenbedrijf Jako Maljaars Wensen u alle goeds voor 2016 Het liefst met z'n allen tegelijk het deksel eraf knallen. Maar dat is niet zo eenvoudig. Carbidschieten vergt het juiste mengsel. Dikke Bertha, een knalroze varken, Red Buil en een koe staan kleurig opgesteld in een rij. Wachtend om te knallen. De beschilderde melkbussen zijn donderdagmiddag te vinden aan de rand van een akker bij mo len De Jonge Johannes bij Seroos- kerke. Klaar voor het jaarlijkse car bidschieten. De schutters dragen oorbe schermers. Want de knallen halen al gauw de too decibel vertelt Leon Boeijen, voorman van de club. Dat is hard. Kneiterhard. Maar dat mag de pret niet druk ken. Zowel publiek 'yo, die knalde hard man', als deelnemers 'gaan we weer...' genieten zichtbaar. En dat lawaai? Och, vingers in de oren werkt prima. Alleen een beet je lastig met foto's maken, consta teert een toeschouwer. Op zes locaties in de gemeente Veere knallen de melkbussen. Door een nieuw artikel in de APV van Veere moesten de carbidschie- ters dit jaar hun activiteiten offici eel melden. De gemeente weet zo wie er waar bezig is. De schutters vinden dat overigens eensgezind 'goed voor de veiligheid'. In Serooskerke werden er dek sels afgeknald, in Zoutelande daar entegen schoten ballen weg. Een stuk of acht melkbussen stonden daar in rekken opgesteld op de ste nen trappen aan de Langstraat. Die ballen werden met een rot- klap een net (doel) in geknald. Ex plosief'voetbal'. Erwin Kerhove: „De ballen zijn gewoon voetballen hoor. Die gaan een paar knallen mee. We hebben het doel aan de strandkant staan. Vroeger deden we het wel eens an dersom. Het net richting dorp. Maar daar werden de mensen wat zenuwachtig van. Wij doen dit al een jaar of tien met een vaste groep uit Zoutelande en wat ma ten uit Biggekerke. Een man of twintig, dertig in totaal." Grinni kend: „Ja, die harde knallen, dat is de kick. Daar doe je het voor." Dat is in Serooskerke ook duide lijk te zien en te horen. Leon Boeijen: „Inderdaad die klap, daar gaat het om. Iedereen heeft hier zijn eigen melkbus. Kijk, die roze daar. Aan de voorkant is een var- Hoe harder de klap, hoe groter de kick bij het carbidschieten. Op oudejaarsdag wordt er in Veere flink geknald. kenssnuit geschilderd en aan de achterkant z'n billen. We hebben een vaste groep. We doen dit al heel lang." Mirjam Legters is een van de iniatiefnemers: „Ik ben opge groeid in de Achterhoek. Daar is carbidschieten een echte traditie. Toen ik in Serooskerke kwam wo nen, wilde ik dat hier ook. We woonden toen op een boerderij aan de Wilgenhoekweg. Daar zijn we begonnen." Dochter Noa (15) en zoon Ru ben (17schieten inmiddels ook ieder jaar mee. De kunst is om het juiste mengsel carbid en water in de bus te krijgen. Dat, via een gaat je aan de achterkant van de bus, aansteken en klabam; het deksel, of de bal, schiet weg. „Het deksel zit met een onge veer twintig meter lang touw aan de bus vast. Als dat touw veertig meter zou zijn, stond het ook strak na het afschieten. Er zit een flink kracht achter", vertelt Leon. Een van de bussen laat een zuch tend 'pffiffoeff horen en vlammen komen eruit. „Ja, te veel water", concludeert Leon. Maar het merendeel van de klappen is keihard. Tijd om de kick van het carbid proefondervin delijk vast te stellen. Schuin ach ter de bus staand de vuurstok bij het gat houden. En met een enor me klap schiet het deksel eraf. Je ziet het niet eens gebeuren, zo snel gaat het. Maar je voelt het wel degelijk, in je buik. „Door de lucht verplaatsing", grinnikt Leon. „Gaaf hè?" „Wij willen er een vaste tradi tie van maken. Dat lukt al aardig want er doen al veel kinderen mee. Wij willen hen het stokje overgeven." Zijn zoons Twan (13) en Lars (15) zijn al verkocht. Die doen al jaren volop mee. „Leuk, ze ker nu je overdag geen vuurwerk meer mag afsteken", zegt Twan. Dan klinkt een immense knal. Ja, gelukt! Alle deksels schieten te gelijk weg. 'Dat is wel de ultieme kick', grijnzen de deelnemers. Als het mengsel niet klopt, knalt het niet, maar vlamt het. Informeer naar de voorwaarden op www.m2makelaars.nl/von „Best lekker eigenlijk", vindt Ro bin Struik. „Beetje fris, maar wel een goed antikatermiddel. Hoe wel, de echte kater moet nog ko men, geloof ik." Niek Schuitema beaamt dat het goed te doen is. „Het kon veel slechter en kou der." De derde 'blootschaatser', Clemens Struik, ziet al uit naar de hot tub die voor de gelegen heid naast het terras van de ijs baan is gezet. Schaatsers die het aandurven in badkleding de baan op te gaan, kunnen na afloop op warmen in de tobbe. Daar 'chillen' Tom, Jordy en Alisha. Biertje in de hand, achter overleunen in het warme water. Eerst schaatsen in badkleding op de Middelburgse ijsbaan en vervolgens weer opwarmen in de hot tub. Tom: „Dat is 38 graden, niet ver keerd." Grinnikend: „Alleen je biertje word lauw." Patrick Gabriëlse van de ijs baan: „De hele dag mogen men sen die in badkleding schaatsen, gratis de baan open daarna de hot tub in. We hebben er niet heel veel gehad, maar het was leuk. Op nieuwjaarsdag is er al tijd een super sfeer. Het is druk dan, veel gezinnen met kinderen. Het ijs ligt er nu mooi bij. Dat heeft wel wat moeite gekost door de hoge temperaturen. De twee de ijsmachine blijkt goed te wer ken. Bovendien is de wind niet zo krachtig. Dan hou je een mooie witte vloer." Een dreumes krabbelt over de baan. „Kijk mama, die meneer schaatst in z'n blote buik", wijst ze. „Heeft hij het niet koud?" De drie jongens verdwijnen langzamerhand naar de hot tub. „Even relaxen en weer klaar voor een avondje stappen." ZATERDAG 2 JANUARI 2016 'Dat deksel knalde er mooi af door Annemarie Zevenbergen De knallen bij het carbidschieten kunnen oorverdovend hard zijn. foto's Dirk-Jan Gjeltema GEEN OVERDRACHTSBELASTING GEEN KADASTERKOSTEN GEEN NOTARISKOSTEN Let op: Tijdelijk aanbod! door Annemarie Zevenbergen Het trio schaatst op nieuwjaarsdag lekker een paar rondjes op de Middelburgse ijsbaan voor het stadhuis. Op 't gemakje, soepele slag in de benen. Alleen zijn de drie jongemannen slechts gekleed in zwembroek en oranje schaatsen. Een alternatieve nieuw jaarsduik, zeggen ze laconiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41