PZC Zorginstellingen zetten deuren open voor Roze Ambassadeurs Tragel Zorg: 'Weglopen hoort bij leerproces naar meer onafhankelijkheid' 4 ZEELAND Bezorgde burgers weten niet wat ze met 'wegloper' aanmoeten. Bij Tragel Zorg komen ze ook niet verder. Bekogeling met zwaar vuurwerk Het echtpaar in Biervliet schrok zich rot die za terdagnamiddag in het najaar. Stond daar op eens een jonge man in de voortuin, die meld de dat-ie was 'weggelopen'. Van het ter rein van Tragel Zorg in Clinge, waar hij woont. Twee maanden later stond die zelfde jongen, laten we hem Freek* noemen, 's avonds voor een raam in Kloosterzande te zwaaien. Zowel in Biervliet als Kloosterzande werd Freek binnengenood voor een kop thee of een kop koffie. Er was goed mee te praten, maar het was wel direct duidelijk dat hij een 'gebruiksaanwij zing' had. Dus belden de gastvrije ge zinnen in beide plaatsen met De Ster- re. En daar kregen ze te horen dat ze Freek 'maar op straat moesten zetten'. „Hij liep wel vaker weg en manipu leerde mensen", zeiden Tragelmede- werkers tegen Luc Weemaes in Bier vliet eind september. IngeBorg Bou- wens uit Kloosterzande kreeg 2,5 maand later hetzelfde te horen. Freek was al zo vaak weggelopen, die vindt de weg wel terug, wisten Tragelwoord- voerders. Terugbrengen naar De Sterre, wat zowel de familie Weemaes als de familie Bouwens aanbood, werd hen ontraden, omdat Freek uit de auto zou kunnen springen. Omdat de jongen zelf ook zei dat hij misschien uit de rijdende auto zou stappen, zagen Luc en zijn vrouw Maureen er vanaf om Freek terug te brengen. Maar hem op straat zetten, vonden ze ook geen goed idee. Dus bel de Weemaes de politie. Die fungeert niet als taxibedrijf en kon hem dus 'Hij liep wel vaker weg en manipuleer de mensen zeiden Tragel-me- dewerkers' niet helpen. Maar als Freek bij een poli tiebureau aanklopte, zou hij wel naar huis worden gebracht of door mede werkers van Tragel worden opgehaald. Dus zette Luc Weemaes de jongen op de bus en sprak met de chauffeur af Freek bij het politiebureau te droppen. „Een fijn idee om hem zonder begelei ding te laten gaan, was het echter nog steeds niet. Het is toch raar dat zo'n jon gen gewoon aan zijn lot wordt overgela ten. Die woont toch niet voor niets op het terrein bij De Sterre, die kan toch niet voor zichzelf zorgen." Dat idee had de familie Bouwens ook, zegt IngeBorg. Freek staat bij haar half december voor de deur, na negen uur 's avonds in het donker. „Hij had steenkoude handen en bibberde de he le tijd. Het was voor ons dus geen op tie om de jongen na anderhalf uur al leen terug te laten gaan." Man Willem besloot dus toch, ondanks het negatie ve advies uit Clinge, Freek terug te brengen. Oudste zoon Kaj (23) werd bij een feestje weggeplukt om ervoor te zorgen dat Freek, 'die ik eerst in de gor del had vastgesnoerd', ondanks het kin- derslot toch de plaat zou proberen te poetsen. Toen Willem en Kaj in Clinge arriveerden en Freek afleverden, wer den ze 'keihard uitgelachen' door een medewerker. IngeBorg Bouwens, tien dagen later nog kwaad: „Je had net zo goed niet hoeven komen. Hij loopt toch zo weer weg, kregen ze te horen. Dat is toch ongelooflijk. Een bedankje kon er nog niet af." Die reactie van de medewerker van Tragel was niet zo mooi, geven voorzit ter Guus Bannenberg van de raad van bestuur en Bert Lendemeijer, verant woordelijk voor de begeleiding van licht verstandelijk beperkten bij Tragel Zorg, zonder omwegen toe. De jongen woont op het Sterreterrein, omdat hij daar beter thuis is dan bij zijn ouders. Hij valt dus onder de verantwoordelijk heid van Tragel. Maar dat betekent niet dat Tragel Zorg de jongen moet opslui ten om te zorgen dat hij niet het ter rein afkan, benadrukt Lendemeijer. Een woordvoerder van de politie ver telde de familie Bouwens dat de jon gen een rechterlijke machtiging had. Zo'n machtiging zou Tragel de verplich ting geven de jongen te allen tijde op te halen, 'al was het honderd keer per week'. Maar dat ligt toch even anders legt Lendemeijer uit. De rechterlijke machtiging geeft Tragel Zorg verant woordelijkheid, maar niet de verplich ting hem altijd te komen ophalen. Lendemeijer: „We maken beleidsaf spraken over een behandelplan dat er voor moet zorgen dat de jongen met zijn verstandelijke beperking zoveel mogelijk zelfstandig kan functioneren in de maatschappij. Er zijn dus afspra ken gemaakt met diverse zorgverle ners, maar ook met Freek zelf. Alle maal met als doel hem te begeleiden naar een zo zelfstandig mogelijk le ven." Er wordt geen limiet gesteld aan het aantal keren dat Freek mag weglopen. Het proces naar dat zelfstandige le ven verloopt met vallen en opstaan, schetst Bert Lendemeijer. Anderhalf jaar geleden zat Freek wel een groot deel van de dag opgesloten, maar tegen woordig gaat hij zelfstandig naar zijn werk op een bedrijfsvestiging van Tra gel op het industrieterrein in Hulst. Of hij daar met de fiets naar toe gaat, met de bus gaat of een taxi neemt, is in principe aan hemzelf. „Hoewel we daar natuurlijk wel afspraken over maken." Medewerkers van Tragel stellen geen limiet aan het aantal keren dat Freek 'mag' weglopen, bevestigt Lende meijer. Ze maken telkens weer een af weging of hij in gevaar is of het echt te bont maakt. Maar het weglopen hoort ook bij de ontwikkeling tot zelfstandig persoon, stelt Lendemeijer, die Freek schetst als een aardige jongen. „Maar wel een jon gen, die net als leeftijdsgenoten de grenzen opzoekt. En er dus af en toe vandoor gaat." Voor hij in Biervliet verzeild raakte, kreeg Tragel telefoontjes vanuit een su permarkt, diverse horecagelegenheden, een taxi en het politiebureau. „Ze bel len allemaal en vragen of we hem ko- MIDDELBURG. Aan de Meanderlaan in Middelburg zijn mensen beko geld met zwaar vuurwerk. Buurt bewoners schoten toe om een vuurtje te blussen dat uit de hand dreigde te lopen. 112 was al gebeld, maar er was nog geen hulpverle ning ter plaatse. Vanuit een groep je jongeren werd zwaar vuurwerk gegooid naar de hulpvaardige bur gers. Toen de brandweer arriveerde, waren de daders al verdwenen. Er is geen aangifte gedaan. Aanpassing Abonnementsvoorwaarden De PZC maakt onderdeel uit van de Persgroep, Perl januari 2016 hanteert de Persgroep Nederland B.V. voor al haar dagbladen dezelfde Algemene Leveringsvoor waarden abonnementen, Dit geldt derhalve ook voor de PZC, Deze voorwaarden kunt u opvragen via ons Servicenummer 088-013 9910 of lezen op pzc.nl/voorwaarden. Het team van Roze Ambassadeurs heeft in een paar maanden tijd in Zeeland grote stappen gemaakt, laat initiatiefneemster Eveline van de Putte weten. De fotografe en schrijfster trekt al een paar jaar langs zorginstellingen met een 'Tour d'Amour' over liefde en rela ties. Centraal daarin staat seksuele diversiteit. Van de Putte schreef 'Stormachtig stil', een bundeling verhalen van oudere mannen en vrouwen die vertellen wat het voor hen betekende op te groeien in een maatschappij waarin hun seksuele geaardheid iets was waar over je beter kunt zwijgen. Ze de den dat toen, en ze doen dat nu - in de zorginstellingen - nog steeds, zegt Van de Putte. Met als gevolg schrijnende situaties, zoals die van de vrouw die jarenlang be zocht werd door 'een vriendin'. Pas na haar overlijden werd het verzorgend personeel duidelijk dat dit de vrouw was met wie ze De Zeeuws-Vlaamse zorginstelling Curamus wil als eerste zorginstelling een 'roze loper' binnenhalen. haar leven gedeeld had. Een vrouw die wel uitkwam voor haar geaardheid werd zo gepest, dat de situatie escaleerde en de leiding besloot haar een kamer ver van al le anderen te geven. De Roze Ambassadeurs hebben inmiddels met veel Zeeuwse zorg instellingen gesproken over een manier om dit soort situaties te voorkomen. „En er komt een Zeeuwse Tour d'Amour aan", ver telt Van de Putte. Ook heeft de Zeeuws-Vlaamse zorginstelling Curamus de intentie uitgesproken om als eerste instelling binnen Zeeland een 'Roze Loper' binnen te halen: een keurmerk voor instel lingen die anders geaarden een vei lige en begrijpende leefomgeving bieden. Verstandelijke beperkte door René Hoonhorst IngeBorg Bou wens kreeg 'Freek' op be zoek, hij stond in eens voor het raam. door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN. Zeeland telt bij het in gaan van 2016 twaalf 'Roze Ambas sadeurs'. Het gaat om mensen die gehoor hebben gegeven aan de op roep er samen voor te zorgen dat lesbische en homoseksuele oude ren zich in zorginstellingen veilig genoeg voelen om hun seksuele ge aardheid niet meer te verbergen. Zeeland heeft nu ook een telefoon nummer voor hulpvragen of een luis terend oor: 06-46504152.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36