Tsjechovs meesterwerk als bokkig theater 'A! CULTUUR SHOW 29 Natalie Cole (65) overleden 'Spectre' passeert grens van 2 miljoen bezoekers De kandidaten van 2016 Vaak is het zoooo simpel1 Let op de verborgen hints Begrippenlijst De Amerikaanse zangeres Zan geres Natalie Cole (foto) is over leden. Dat meldt de Amerikaan se entertainmentsite TMZ. De zangeres is 65 jaar oud gewor den. Cole, dochter van de legen darische zanger Nat King Cole was al enige tijd ziek en had daarom verschillende concerten afgezegd. Volgens TMZ was ze ver slaafd. Ze kreeg in 2009 een nieu we nier en leed aan hepatitis C. Cole is bekend van nummers als Miss you like crazy en This will be. Ze trouwde drie en was moeder van een zoon. De James Bondfilm Spectre heeft binnen twee maanden in Nederland meer dan twee miljoen bezoekers getrokken. Hij is de zesde bioscoop film sinds 1991 die zo veel bezoekers trekt. Qua opbrengst is Spectre ook de meest succesvolle Bondfilm sinds dat jaar; voorganger Skyfall trok wél iets meer bezoekers. wmm Op de foto vlnr: Klaas van Kruistum Ruilde zijn ra diowerk bij 3FM in voor pre sentatie op tele visie, maakt on der meer Check point. Airen Mylene SBS-presentatri- ce, te zien aan de desk bij Shownieuws en doet de lijstjes van De 25... Rop Verheijen Acteur, te zien op zowel televi sie als in het theater. Speelde onder meer Lin da de Mols broer in Familie Kruys. Tim Hofman Presentator, blogger en co lumnist. Maakt voor BNN pro gramma's als Spuiten en Slik ken. Ellie Lust Woordvoerster van de Amster damse politie, duikt regelma tig op in jour naals en Opspo ring Verzocht. Marjolein Keuning Loopt dagelijks rond in Goede Tijden, Slechte Tij- den-dorp Meer- dijk waar ze als Maxime San ders door het le ven gaat Annemieke Schollaardt 3FM-dj, ieder weekend te ho ren met haar programma An nemieke Hier. Cécile Narinx Mode-icoon, hoofdredactri ce van Har per's Bazaar, schuift regel matig aan ta fel in De Wereld Draait Door Remy van Kesteren Geeft wereld wijd optredens als harpist maar voelt zich ook steeds meer aangetrok ken tot pop Taeke Taekema Oud-hockeyer, speelde 242 in terlands voor Oranje als dé strafcornerspe cialist van de Nederlands hockeyploeg iS® Tijdens de uitzendingen worden regelmatig verborgen hints door de afleveringen gemonteerd. In het seizoen met Kees Tol als Mol zagen we op een gegeven moment een graffitimuur met het opschrift '82 in beeld. Het geboortejaar van Mol Tol: 1982. In het seizoen met Susan Visser als Mol was het montageteam behoorlijk scheutig met beelden van vissers, boten en vissen. Rik van de Westelaken, Journaal- presentator, won 10.500 euro voor het ont maskeren van Margriet van der Linden in 'Wie is de Mol? 2015' „Als journa ls list besloot ik ook in 'Wie is de Mol?' goed te observeren. Zo viel mijn oog al in aflevering één op Margriet. Het was een op dracht waarbij kandidaten vanuit een control room in een verlaten gebouw de an deren de weg moesten wij zen. Zij behoorde tot die eerste groep, de beste posi tie om te kunnen manipule ren. Ik merkte ook dat haar aanwijzingen niet klopten. „Pas in aflevering acht wist ik het zeker. Margriet was (logisch als Mol) nooit haan tje de voorste bij opdrach ten. Nu wel. Voor een trein reisopdracht was ze ineens de eerste met het kiezen van een koffer. 'Daar is dus iets mee', dacht ik meteen. „Door al het observeren, was ik niet altijd even scherp en fanatiek tijdens spelopdrachten. Zo zag ik eens een belangrijke enve lop over het hoofd. Niet heel erg, want anderen von den dat verdacht gedrag: 'Rik negeert die envelop ge woon!' Het pakte in mijn voordeel uit." Margriet van der Linden, oud-hoofdredacteur Opzij, zorgde als saboteur in 'Wie is de Mol? 2015' voor een historisch lage geldpot van 10.500 euro (gewonnen door Rik van de Westelaken) „Mensen die voor het eerst kijken, doen er goed aan zich in de kandidaten te ver diepen en zich niet te laten meeslepen door alles en ie dereen die doet alsof. Het spel barstte van de hints over mijn naam 'Margriet'. We hebben ruim drie we ken in een busje door Sri Lanka gereden, met over de stoelen gehaakte stoelbe- dekking met bloemmotief, op alle tafels waar we aan hebben gegeten stonden bloemen, ze kregen post van me, begeleid met een bloemetje. Het kan toch niet zo simpel zijn dat... Ja, vaak is het zóóóó simpel." Molloot: Ande re benaming voor toegewij de fans van het programma. „ik zit op die en die...": Het klinkt een beetje raar, je gaat toch niet letterlijk óp ie mand zitten? Maar kandida ten en kijkers gebruiken de uitdrukking om te vertellen wie ze verden ken. Mollen (werk woord): Ander woord voor saboteren of de suggestie wekken van sa botage door een kandidaat. Molboekje: Het is ter voor bereiding op de test wijs om veel aantekenin gen te maken van zowel het spelverloop als je medekandi daten. Voor sommigen dé Bijbel. De test: Alle kandida ten moeten aan het einde van iedere afleve ring vragen be antwoorden over de identi teit van de Mol. Is dat bijvoor beeld een man of een vrouw? En zat de Mol tijdens de auto race achter het stuur of op de achterbank? De executie: Het spannend ste moment van elke afleve ring. Presenta tor Art Rooijak- kers zit met een laptop te genover de kan didaten die zo juist de test maakten. De kandidaat met de meeste fou te antwoorden ziet een 'rood scherm' en moet het spel verlaten. Wie een 'groen scherm' ziet, mag blijven. De Mol blijft sowie so in de race, maar speelt het spelletje mee. Joker: Wie tijdens de test een joker (verdiend bij een opdracht) inzet, ziet één fout beantwoor de vraag toch goed gerekend worden. Vrijstelling: Wie een vrij stelling (ver diend bij een opdracht) in zet, mag de vol ledige test over slaan en gaat au tomatisch door naar de volgen de aflevering. Zwarte vrijstel ling: Maakt alle inge zette jokers en vrijstellingen ongedaan. Tlinnelvisie: Een kandidaat weet zo zeker wie de Mol is (onterecht) dat hem alle ande re aanwijzin gen ontgaan. ls die kersentuin ver kocht moet worden, verkoop mij er dan maar bij", roept Ljoe- bov uiteindelijk in totale frustra tie uit. Ljoebov (Elsie de Brauw) is eigenares van een landgoed waar haar familie al generaties woont, maar de schulden zijn te hoog op gelopen. Dus wordt het landgoed geveild, inclusief de beroemde ker sentuin op het terrein. Johan Simons keerde vanuit München terug als artistiek leider van de Vlaamse toneelgroep NT- Gent, en in zijn eerste voorstel ling daar presenteert hij zijn nieu we ensemble en zet hij program matische lijnen uit. Hij maakt van Tsjechovs meesterwerk uit 1904 een bokkige, politieke voorstel ling, een vrij harde breuk met de gevoelige manier waarop het stuk hier vaak wordt opgevoerd. Al voor het wordt verkocht, is het huis ontzield. Het decor (Mu riel Gerstner) plaatst de acteurs in een heel ondiepe kijkdoos. Tussen een achterwand van losse schot ten en vastgeplakte papieren en de rand hebben de acteurs heel weinig bewegingsruimte. De kersentuin is een buitenge woon modern stuk: de personages babbelen, maar niemand luistert naar elkaar; geen zin volgt logisch op de voorafgaande. Simons brengt de situaties steeds terug tot duetten, die consistent won derschoon zijn. Lopachin is een rijk geworden boer, meesterlijk getroffen door Pierre Bokma. Ljoebov en hij pra ten over trouwen, hij denkt met haar, maar zij heeft het over haar dochter. Hoe Bokma leegloopt en zich tegelijk groot houdt, hoe De Brauw doet alsof ze niets door heeft - het is een loepzuivere mi niatuur. Nog mooier is de scène tussen Bokma en Benny Claessens, die de eeuwige student Trofimov speelt. Claessens was een van de sterren van Simons' ensemble in München en keert nu met hem te rug. Hij is een eigenwijze, weirde, fascinerende acteur; nu eens inge leefd, dan weer demonstratief, dan weer met veel sarcastisch com mentaar spelend. Met Bokma ont staat een fantastische scène met lummelige bewegingen en nukki ge stiltes, waarin de contrasten tussen beiden duidelijk zichtbaar mogen worden. Want bij Simons gaat het in de ze voorstelling om de wereldvisie van de personages. Lopachin is een selfmade man, met geen grote re fantasie dan het landgoed te ko pen waar zijn vader nog slaaf was. Trofimov denkt vrijer, maar ab stracter. Het mooie van deze Kersentuin is dat die wereldvisie doorsijpelt in de speelstijl. Bokma is een ac teur die zichzelf beperkingen op legt en daarbinnen steeds weer enorme mogelijkheden vindt. Claessens is vrijer en onnavolg baarder. Met Bokma's Lopachin kun je meeleven, Trofimov blijft doelbewust een construct. Met De Brauw, Bokma en Clae ssens heeft Simons al drie attrac ties op het toneel. De overige rol len zijn ook erg goed. Van dit en semble, met onder anderen Ale- jandra Theus, Oscar Van Rompay, Els Dottermans en Lien Wilde- meersch gaan we nog heel veel lol beleven. ZATERDAG 2 JANUARI 2016 Mol?' Travel Survival Kit „Mollen kunnen verschil len in stra tegie en ge drag. Er zijn mollen die niet per se opvallend zijn in de groep als kandidaat, maar ook die dat juist wel waren. Mopperende mollen, aanval lende mollen. Ik had voor die laatste strategie geko zen: alom aanwezig en voortdurend aan het sabote ren. RECENSIE DE KERSENTUIN door Simon van den Berg NTGent: De Kersentuin. Gezien: 22/12 Stadsschouwburg Amsterdam. Tour nee door het land. Kijk voor speeldata op www.ntgent.be

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29