b 26 ECONOMIE ZORG Wat verandert in 2016 in de verpleeghuizen? „Mensen krijgen meer levensplezier." HAARLEM. „Genieten is een twee persoonsbed, waar je nog knuffe len kan. Een keer jouw macaroni met kaas koken. Of onze aller eerste wijnproeverij. Kleine wen sen geven al snel meer levensple zier. Voor ons is het een revolu tie", zegt zorgbestuurder Anja Schouten van Zorgbalans in Haar lem. „Nu lijken we soms een zie- kenhuis-light. We moeten het bes te alternatief voor thuis worden. Waar je van jouw dingen mag ge nieten." Genieten in het verpleeghuis? Met dik honderd miljoen aan be zuinigingen en zicht op nog eens 250 miljoen in 2017, staat de zorg voor kwetsbare ouderen nog steeds onder druk. Nare dingen gaan we ook in 2016 weer meema ken met demente of fysiek versle ten ouderen in het verpleeghuis, voorspellen patiëntenfederatie NP- CF en FNV Zorg en Welzijn. Pyja- madagen. Te weinig personeel. Overbelaste familie. Je demente moeder die te lang in een natte broek zit. Verzorgers die geen tijd hebben voor een praatje maar wel vier tabbladen moeten invullen over de ontlasting van die och tend. Ook Anja Schouten kent de last van bezuinigingen, in haar eigen woonzorglocaties en via ActiZ, de branchevereniging van werkge vers in de zorg. En toch gaat ze het minder efficiënt maken. „Ie dereen om acht uur ontbijt met twee sneetjes brood en om negen uur in de kleren is efficiënt. Als je altijd eerst koffie en de krant op bed wilt tot half elf, gaan we dat doen. Al kost dat geld." Want het is tijd voor een nieu we koers, vindt Schouten. „Ver pleeghuizen zijn in dertig jaar me disch heel goed geworden. Word je daar altijd blij van? Een me vrouw bij ons eet haar hele leven 's avonds in bed een appeltje. En bewaart liefst op het nachtkastje een stukje tot de volgende och tend. Mag niet van de inspectiere- gels: want er ligt een scherp mes naast het bed. Bovendien is fruit buiten de koelkast onhygiënisch. Maar je kunt ook zeggen: bij deze mevrouw gaat dat goed." 'We moeten het beste alternatief voor thuis worden. Waar je mag genieten' De regels hebben we met z'n allen strak en streng gemaakt, vindt Schouten. „Een collega toetste ze aan zijn oude tante, die gewoon thuis woont. Tante Ina is 's nachts onrustig. Ze is broos en valt soms. En ze drinkt haar karnemelk graag lauw. Als ze hier zou wonen krijgt ze alleen zuivel uit de koel kast. En slikt ze kalmeringsmidde len want ze is onrustig. Verder krijgt ze slaappillen voorgeschre ven want ze gaat 's nachts op stap. Vervolgens een niet-lopen-advies want er is een valrisico. Je zou tan te Ina niet meer herkennen." Anja Schouten wil met familie en personeel opschrijven wat elke cliënt wil. En verder de risico's in ventariseren. „Denk aan een de mente oudere die elke dag alléén een vast rondje wil wandelen. Dan gaan we eerst samen, later volgen we haar nog een tijdje. Lukt het, dan houden we contact via de gps aan de broekriem. Wij én de familie kijken mee via de ta blet. Het kan misgaan. Moet je dan iedereen achter de deur hou den?" Ook patiëntenfederatie NPCF wil meer aandacht-op-maat. „Je leven gaat gewoon door. Dan moet het niet zo zijn dat je je aan de mores van het verpleeghuis aanpast. Er moet een goed gesprek plaatsvin den: wie ben je, wat vind je be langrijk, waar geniet je van, waar houd je niet van", beaamt NPCF- directeur Dianda Veldman. Veel verpleeghuizen gaan dit jaar een nieuwe stap maken met deze andere manier van denken, ziet Anja Schouten in haar branchever eniging. Het is wel wennen. „Bij ons in Haarlem leek er even geen muziek te zijn tijdens het kerstdi ner. Want dan hoor je het mis schien niet als iemand zich ver slikt. Je kunt het ook té veilig ma ken. Dan ga ik liever voor genie ten." HOGERE UITKERING IN DE BIJSTAND MINIMUMLOON GAAT OMHOOG Wat verandert er Minder strakke regels in het verpleeghuis door Bart van Eldert Meneer Cottaar en Anja Schouten van Zorgbalans toosten op het nieuwe jaar in het Vissershuis in IJmuiden. foto Olaf Kraak Anja Schouten Zorgbalans De bijstandsuitkeringen zijn sinds 1 januari iets verhoogd. De netto-uitkeringen voor men sen vanaf 21 jaar tot de pen sioengerechtigde leeftijd zijn per maand: Gehuwden of samen wonenden: 1.320,09 euro (en 69,48 euro va kantiegeld). Alleenstaanden of alleen staande ouders: 924,06 euro (en 48,64 euro va kantiegeld). De (netto) uitkeringen, voor mensen vanaf de pensioen gerechtigde leeftijd zijn: Gehuwden en samenwonen den 1.418,31 euro per maand en 74,65 euro vakan tiegeld. Alleenstaanden en alleen staande ouders 1.038,23 eu ro per maand en 54,64 euro vakantiegeld. Voor gehuwden en alleen staanden van 21 jaar of ouder die samenwonen met één of meer meerderjarige personen waarmee kosten kunnen worden gedeeld, geldt op grond van de kos- tendelersnorm een lager be drag. Mensen hoeven niet al hun spaargeld op te maken vóór ze in aanmerking komen voor een bijstandsuitkering. Onderstaand een overzicht van het vermogen dat de verschil lende groepen mogen hebben om nog in aanmerking te komen voor een uitkering uit de bijstand: Gehuwden/samenwonende n en alleenstaande ouders 11.840,00 euro. Alleenstaan den 5.920,00 euro. Voor mensen die een bij standsuitkering ontvangen en in een eigen huis wonen, geldt een extra vrijstelling van maximaal 49.900,00 euro. Het wettelijk minimumloon is dit jaar gestegen van 1.507,80 euro naar 1.524,60 euro bruto per maand. Hierdoor worden per 1 januari 2016 ook de IOAW en IOAZ, AOW, Anw, Wajong, WW, WIA, WAO, ZW en TW aangepast. Dit komt doordat deze uitkeringen gekop peld zijn aan het wettelijk mini mumloon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26