ECONOMIE 25 VERVOER De regels voor de bijtellmg is sinds gisteren opnieuw veranderd: van vijf naar vier bij tellingscategorieën. m ROTTERDAM. Dat de regels veran deren, is de eerste stap die over vier jaar moet leiden naar een overzichtelijke tweedeling tussen auto's zonder uitstoot en auto's met uitstoot. „Gunstige bijtelling is nu nog een verkoopargument maar dat gaat gelukkig verande ren", stelt brancheorganisatie BOVAG. Daar waar autodealer A in de cember extra personeel moest op trommelen, peuterde de auto dealer van merk B dagenlang ver veeld in zijn neus. Al jaren zijn no vember en vooral december extre me maanden voor de autohandel in Nederland. Aanleiding is het ge schuif met de bijtellings- categorieën. „De deur werd platge lopen bij bepaalde automerken die nét in de goede bijtellingsklas- se vielen en vanaf 2016 niet meer", zegt Tom Huyskens, woordvoerder bij brancheorganisa tie BOVAG. „Neem bijvoorbeeld de Peugot 308 stationwagen. Die auto was in 2015 voor de zakelijke rijder te verkrijgen met 14 procent bijtelling. Vanaf 1 januari valt-ie in de categorie met 21 procent." Verkoopleider Ralph den Haan van Peugeot Nefkens in Utrecht weet er alles van. „We kregen dit in maart te horen. Toen heb ik ge zegd: niemand krijgt vrij in no vember en december. Echt, zoiets gaan we nooit meer meemaken. Meestal geef je een klant persoon lijk uitleg over zijn nieuwe auto. Nu deden we dat met een film in groepen van 35 klanten. En dat twee keer per dag." De 308 station wagen werd door de gunstige bij- telling de best verkochte auto van het jaar. Er was zo veel vraag vanuit Ne derland dat Peugeot zelfs niet aan genoeg chromen raamlijsten kon komen. Honderden auto's moeten Er was zo veel vraag naar de 308 SW dat Peugeot zelfs niet aan genoeg chromen raamlijsten kon komen het zonder die glimmende sier lijst doen. Dealers zijn nog tot in maart druk om de bestelde lea seauto's af te leveren. Al die auto's zijn nog snel in december op ken teken gezet om nog te kunnen pro fiteren van de lage bij telling uit 2015. Een verschil van 7 procent in het nadeel van de automobilist is aanzienlijk en dus is het niet gek dat leaserijders in de laatste we ken van het jaar hun kans grepen om nog snel een dergelijk 'goed koop' model aan te schaffen. Huys kens: „Het gevolg is een enorme marktverstoring. Daarnaast heb ben de dealers zelf geen invloed meer op de verkoop. Ze kunnen slechts hopen dat de fabrikant een auto bouwt die hier in een gunsti ge bij tellingscategorie valt. BOVAG is van mening dat het comfort en de uitstraling van de auto verkoopargumenten moeten zijn en niet de de bij telling die toe vallig gunstig is. Gelukkig gaat daar een einde aan komen." Op 1 januari wordt de eerste stap gezet. „We gaan van vijf bij- tellingcategorieën (4, 7, 14, 20 en 25 procent), afhankelijk van de C02-uitstoot van de auto, naar vier categorieën in 2016 (4, 15, 21, 25 procent). Voor alle modellen, op de volledig elektrische na, moet vanaf dit jaar meer bij telling worden betaald." Een gegronde reden om te kla gen is dat volgens Huyskens ech ter niet. „Ik zou zeggen: prijs je zelf gelukkig dat het voorheen zo gunstig was. Jarenlang hebben za kelijke rijders voor een appel en ei in een auto van de zaak privékilo- meters kunnen rijden. Voor 100 euro per maand netto reed je in 2015 een knappe leaseauto." De komende jaren wordt het aantal categorieën nog verder te ruggebracht, totdat er in 2020 nog maar twee zijn: lage bij telling voor auto's zonder uitstoot en ho ge bijtelling (22 procent) voor au to's mèt uitstoot. „Dat is verstan dig. De dealers in Nederland wer den horendol van alle wijzigingen in de bij tellingsregeling. En wat het uiteindelijk heeft opgeleverd? Niet veel behalve een wel erg ho ge prijs per bespaarde ton CO2." ZATERDAG 2 JANUARI 2016 brengt ons Eenvoudiger regels leasebak door Emiel Poeiert SUBSIDIEREGELING VOOR DIENSTAPOTHEKEN Moet u 's nachts, 's avonds of op zondag naar de apotheek? Dan betaalt u vanaf dit jaar voor deze spoedzorg maximaal 45 euro per receptregel plus de eventuele niet vergoede kosten voor de medicijnen. Met een tij delijke subsidie wil de Rijksover heid de apotheekzorg in dunbe volkte gebieden betaalbaar hou den. Lees meer over de kosten van medicijnen op recept. COMPENSATIE VOOR ZORGVERZEKERAARS De spreiding van de risico's in de zorgverzekering is dit jaar zo aangepast dat het aantrekkelijker wordt voor zorgverzeke raars om zich juist te richten op mensen met een chronische ziekte en voor hen de beste zorg in te kopen. Met de verbeteringen per 2016: A. worden bijna 350 duizend extra chronisch zieken geïdentifi ceerd waarvoor verzekeraars een fors hogere compensatie ont vangen, waardoor het totaal stijgt tot ruim 4 miljoen verzekerden; B. zijn gebruikers van wijkverpleging, geriatrische revalidatie- zorg en fysiotherapie niet meer voorspelbaar verliesgevend; C. neemt de herverdeling bij verzekeraars van gezond naar on gezond toe van 5,2 mid in 2006 naar 13,8 mld in 2016, oftewel van 26% naar 36% van het totaal aan verzekeringsgeld. OUDERBIJDRAGE JEUGD! De overheid heeft de ouderbijdrage in de jeugdhulp afgeschaft. Onderzoek heeft aangetoond dat de regeling niet goed werkt. En gezinnen ervaren de ouderbijdrage als een drempel, terwijl het juist belang rijk is dat er geen belemmeringen zijn als kinderen jeugdhulp nodig hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25