3,5 miljoen kijkers zien oudejaarsconference van Twentse cabaretier NIEUWS 19 Zes jaar geleden stond hij, vanwege ziekte, voor het laatst op het podium. Op oudejaarsavond maakte hij zijn comeback. „Och, Herman, waarom niet?" over het geweld, het geschreeuw van het afgelopen jaar. Alles wordt plat ter. Op BNN praten ze over seks alsof het fitness is. Laatst zag ik een pro gramma waarin rode en groene cir kels stonden. 'Wie van jullie doet aan anale seks?' En: 'Wie houdt er van klaarkomen in het gezicht?' Ver-schrikkelijk. „Gelukkig, want Twitter ontplofte na afloop, heeft niemand zich aan die naakte vrouw gestoord. Ja, misschien één kijker. Christus zei al... O nee, dat zei ik zelf... Sorry, die twee haal ik nog weieens door elkaar... Ik zei dus: hij die het snappe, snappe het." In zijn eerste oudejaarsconference knipoogde hij nadrukkelijk naar Wim Kan, de grijze eminentie die de humorvolle afsluiting van het jaar als eerste beproefde in 1954, toen nog op de radio. „Toch leefde Kan niet zo in onze familie. Wij waren meer van Toon Hermans en Godfried Bomans. De ka tholieke hoek. Ik heb voorafgaand aan mijn conference zijn werk beke ken. Ik nam zijn uitvinding als uit gangspunt: de smoking, de stoel, de tafel, de wijnkoeler. Maar wel op mijn manier. De tafel uit perspectief, twee verschillende schoenen, mijn 'Het gekke was dat de actualiteit zich steeds aanpaste aan mijn conference in plaats van andersom' pak uit verband getrokken. „Het gekke was dat de actualiteit zich steeds aanpaste aan mijn confe rence in plaats van andersom. Ik had een waslijst doden, wist nog niet hoe ik dat ging doen. Komt ineens Henk Krol voorbij met die tweet waarin hij iedere dooie een fijne verjaardag wenst. Een geschenk uit de hemel. „En wat moet je met die enorme stapels kranten van het afgelopen jaar op het podium? Ineens werd be kend dat Kamervoorzitter Anousch- ka van Miltenburg handig met de pa pierversnipperaar was." Aanvankelijk vroeg hij de VARA of hij de conferen ce van 2014 mocht doen, maar die bleek bezet door Youp van 't Hek. Achteraf, constateert hij, was dat goed. „Ik begreep dat 2014 een sport jaar was. Van Persie die een mooie goal gemaakt schijnt te hebben. Maar ik heb niks met sport." Al in januari 2015 had hij voor ruim 2,5 uur tekst. „Dit jaar begon met Charlie Hebdo en over geweld en religie kan ik genoeg zeggen. Maar, met relativering. Als katholiek kan ik grappen dat toen de maagd Ma ria op haar 15e werd bezwangerd door de heilige geest, we met het vroegste misbruik binnen de roomse kerk te maken hadden. Juist over je ei gen geloof maak je grapjes. Dat is héél gezond." tegelijk Het was zijn vrouw Hetty die opperde dat de traditionele oudejaarsconference wellicht iets voor hem was. „Ik had er geen seconde over nagedacht", zegt Herman Finkers (61) over deze jaar lijkse terugblik die dit jaar, zo werd bekend, wordt gedaan door Claudia de Breij. Finkers: „De oudejaarsconfe rence is een andere kerk. Het terrein van Freek en Youp. Toch dacht ik: 'Och, Herman, waarom niet?' Het is een eer, dat fenomeen staat in zo'n grote traditie." Bovendien, vertelt hij, voelt hij zich 'beter dan ooit'. Finkers heeft chronische lymfati sche leukemie. Deze ziekte dwong hem zes jaar geleden zijn show Na de pauze voortijdig te stoppen. Van zijn hematoloog kreeg hij een nieuw, ge avanceerd medicijn. En natuurlijk spotte hij er op oudejaarsavond mee: 'Er is een aantal mensen aan overle den, maar dat is dan ook de enige bij werking.' Want Finkers - de meester van de terloopse grap, argeloze bespiegeling en naïeve terzijdes doorspekt met provinciale verwondering - wilde de cabareteske afsluiting van het jaar op eigen wijze invullen. „De oudejaars conference staat altijd bol van de Haagse politiek, gaat altijd om men sen die het afgelopen jaar een scheve schaats hebben gereden. 'O, o, o, kijk toch eens hoe dom die zijn geweest.' Ik wilde ook mezelf belachelijk ma ken, dingen in het absurde trekken." Daarin toonde hij zich geestig als altijd. „De vergelijking tussen Adolf Hitler en Geert Wilders is een gevaar lijk onderwerp. Desalniettemin valt te constateren dat het haar van de Duitse dictator beter zit dan dat van de voorman van de PVV. En in verge lijking met Diederik Samson heeft Hitier helemaal een mooie kop met haar. Het wordt zo krankzinnig dat het niet meer om Wilders draait." Hij had nog een andere missie. „Ik moest iets doen met de hijgerigheid van kijkcijfers, waar de publieke om roep zich angstvallig door laat leiden. De publieke omroep moet zeggen: lie ver roo.ooo mensen die tot tranen ge roerd zijn door een verhaal over Sint-Augustinus, dan 3 miljoen kij kers die iets als behang hebben aan staan. Eigenlijk hebben we geen pu blieke omroep, maar een iets minder commerciële." Aldus besloot hij een 'diepzinnig verhaal te vertellen over de heilige Be- nedictus van Nursia', bedoeld voor de waarderingscijfers, en de kijkdichtheid te garande ren door 'een blote vrouw' ten tonele te voeren'. De cabaretier: „Uiteindelijk blijkt de vrouw diepzinniger dan het ver haal. Ze verbeeldt de tijd, is symbool voor het nieuwe jaar dat naakt voor ons staat. Ik dans met haar, met de tijd als het ware. Het is niet geil of zo, maar esthetisch verantwoord. Je zet zo'n puur, kwetsbaar beeld tegen- ZATERDAG 2 JANUARI 2016 Finkers is terug: 'Ik voel me beter dan ooit' door Arno Gelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19