Hoofdstad telt halve ton neer voor de traditionele nieuwjaarsborrel WD'er op non-actief na mishandeling reconstructie 8 NIEUWS Op weg naar de finale van het Songfestival liep Trijntje Oosterhuis tegen tal van hindernissen aan. ijna midder nacht is het als Trijntje Oosterhuis plotseling in het kolos sale perscentrum in de Wie ner Stadthalle staat. Amper 20 minuten eerder is ze uit geschakeld in de eerste hal ve finale van het Eurovisie Songfestival. 14e in een veld van 16 deelnemers, zal later blijken. Een Macedo niër in een regenjas en een kwartet Finse punkers met het Down Syn droom eindigen achter Nederland. Een afgang. Oosterhuis reageert opvallend strijdvaar dig. De mouwen van haar zwarte jumpsuit fladderen als ze haar ar men beweegt om haar woorden kracht bij te zetten. Een verliezer voelt ze zich aller minst. Ze zegt te hebben ge zongen voor haar leven. Er is niemand die werkelijk verbaasd is over het roemloze resultaat. Al sinds het arrive- l ren heeft de Oranje-delega tie van alles uitgestraald, maar nooit zelfvertrouwen. Enige dissonant is commen tator Jan Smit. Die vliegt een dag voor de halve eindstrijd in en meldt meteen dat 'Trijntje 100 procent zeker naar de finale gaat'. Het is duidelijk dat Smit zich dan nog niet achter de schermen van de Nederlandse in zending heeft begeven. Daar is de sfeer dan al zo gespannen dat het montere optreden van Oosterhuis in de perszaal als niets anders is te duiden dan opluchting: gelukkig, het zit er op. Memorabel Hoe anders is de stemming in de herfst 2014. Bij de organiserende omroep AVROTROS wordt nog nagenoten van de memorabele tweede plaats van de Common Linnets in Kopenhagen. Het resul taat is historisch goed. Op de gol ven van het succes krijgen de le den van het selectiecomité van de omroep - directeur Remco van Leen, muzikaal supervisor Daniël Dekker en Cornald Maas - al in Kopenhagen sms'jes van artiesten die zichzelf aanbieden. Concreet is platenbaas Tony van de Berkt se nior. Hij belt Dekker om zijn pu pil Alain Clark aan te prijzen. Aan het einde van de zomer speelt Van de Berkt Clarks kandi datuur door naar de Telegraaf. Hij hoopt zo concurrenten af te schrikken, maar schrikt zelf als hij merkt hoeveel irritatie de publici teit wekt bij het comité. Als daar na blijkt dat Clark ook nog geen prijsnummer klaar heeft, is de AVROTROS weer terug bij af. Gelukkig dient de oplossing zichzelf aan: Trijntje Oosterhuis. Ze is enkele jaren terug al gepolst, maar durfde het toen niet aan. Nu wel. Ze vindt op de laptop van haar dan nog boezemvriendin A- nouk een liedje, dat Anouk heeft afgekeurd voor haar eigen album In totaal kost de borrel in het Scheepvaartmuseum 100.000 eu ro: de duurste gemeentelijke nieuwjaarsreceptie. De helft wordt betaald door sponsoren, zo als ING en AkzoNobel. Op 2 staat Utrecht, dat 35.000 euro neertelt voor een receptie met optredens van lokale bandjes en een uitvoering van Mijn Schele Miep, de eerste Utrechtse smart lap. Op 3 volgt Nijmegen, waar de receptie zo'n 30.000 euro kost. Het merendeel van de gemeen ten geeft ongeveer evenveel uit aan de nieuwjaarsreceptie als afge lopen jaar. Alleen Amsterdam, Apeldoorn, Almelo en Hilversum betalen méér. Vier gemeenten - Utrecht, Almere, Arnhem, Lely stad - bezuinigen juist op de 'olie bollenborrel'. Hoorn heeft de re ceptie helemaal afgeschaft. Amsterdam spreekt zelf van een 'kort en sober programma'. „De gemeente heeft besloten zelf meer bij te dragen aan de receptie omdat er veel vrijwilligers wor den uitgenodigd", zegt woordvoer ster Jolanda Jansen. Het gaat om zo'n 500 vrijwilligers die actief zijn in de vluchtelingenopvang. De hoofdstad organiseerde in de periode 2012-2014 helemaal geen receptie. De borrel was ge schrapt, omdat Amsterdam het on gepast vond om in crisistijd geld uit te geven aan het feestelijk vie ren van het nieuwe jaar. Ook in andere gemeenten werd fors be zuinigd op de nieuwjaarsfeestjes. De nieuwjaarsreceptie in Am sterdam kostte afgelopen jaar ook 100.000 euro. Toen werd de borrel voor het grootste deel gesponsord door de Rabobank. Paradise and Back Again. Ooster huis hoort er meteen een Songfes tival-hymne in. Al na het eerste gesprek met Oosterhuis zijn Dekker en Maas het erover eens: Trijntje moet het worden. Ze horen een door An ouk gezongen demoversie van Walk Along en weten: deze combi natie moet het fundament wor den voor het vervullen van de to renhoge ambities die zijn gerezen. Want als je tweede kunt worden, kun je ook winnen. Maar al snel volgen de eerste problemen. Oosterhuis' naam lekt uit via deze krant, waarna Anouk tijdens een interview met College Tour verklapt dat zij het nummer schreef voor haar vriendin. Verve lender is dat het lied veel te vroeg moet worden gepresenteerd, al op 11 december in plaats van zoals ge bruikelijk in maart. Waarom moet dat lied zo vroeg openbaar wor den, vragen veel critici zich dan al af. Het antwoord blijft in het open baar beperkt tot dooddoeners als 'dan is het maar alvast naar bui ten'. De werkelijke oorzaak is de eerste in een reeks misverstanden tussen de AVTROTROS aan de ene kant en Oosterhuis en haar in- In het mediacentrum stijgt een luide schaterlach op zodra Oosterhuis' outfit in beeld komt middels opgestapte manager Step hanie Laumans aan de andere. De zangeres, jurylid bij The Voice of Holland, spreekt daar zelf af haar inzending live te zingen in de uit zending van 12 december. Goed voor de promotie, vermoedt ze. De AVROTROS is echter verrast en moet halsoverkop een perspre sentatie plannen. Het loopt goed af, maar de kiem voor meer wre vel is gelegd. Missie Het is begin april van dit jaar als ontwerper Tycho Boeker in zijn atelier in Amsterdam een opval lend tweetal ontvangt. Hij kent de twee al langer, maar zag ze nooit samen. Voor Trijntje Oosterhuis maakte hij al vaker jurken, stylist Ruud van der Pijl kent hij uit het vak. De twee hebben een belang rijke missie: dé jurk. Het is kort dag voor het ontwerpen van een persoonlijke robe, zegt Boeker. Hij heeft daar het liefst enkele maan den voor. Er moet binnen vier we ken een festivalwaardige jurk lig gen. Het is duidelijk dat Van der Pijl en Oosterhuis carte blanche hebben gekregen. Boeker spreekt op geen enkel moment met dele gatieleidster Emilie Sickinghe van de AVROTROS. Van der Pijl heeft het hele plaat je al in zijn hoofd: een strak sil houet moet het worden, met liefst een diepe V-hals. Uiteindelijk be denkt Boeker nog een toevoeging: de V-hals zal hij inknippen.Trijn- tje doet de eerste doorpas in haar eigen keuken. Ze is dolgelukkig met de zwarte jurk die zoals ze zelf na de eerste repetitie Wenen WEERT. Het WD-raadslid Rolf Zincken uit Weert is gisteren op non-actief gesteld nadat hij een plaatselijke ondernemer in el kaar zou hebben geslagen. Het slachtoffer werd met hoofdletsel naar het ziekenhuis gebracht. Het 53-jarige raadslid bracht af gelopen weekend een nacht in de cel door. Zincken blijft als WD'er uit zicht tot de politie het onderzoek heeft afgesloten, lieten hij en zijn partij gisteren weten. De politie verdenkt hem van mishandeling. „Als het voorval klopt, is één ding duidelijk: dit kan echt niet", zegt een woordvoerder van de landelijke VVD. „Terecht dat de lokale fractie het raadslid op non-actief stelt tot het politie onderzoek is afgerond." Volgens ondernemer Eric Adams uit Weert bleef Zincken zondag op hem inslaan. Dat ge beurde ook toen hij bewuste loos op de grond lag. Lokale me dia publiceerden een foto van het flink gehavende gezicht van het slachtoffer. Waarom hij werd mishandeld, is onderne mer Adams een raadsel. Volgens hem was het VVD-raadslid stomdronken en op zoek naar ie mand op wie hij zich kon afrea geren. Zincken, die een wijnhan del runt, erkende gisteren 'wel wat gedronken te hebben'. door Stefan Raatgever Jurk verscheurde Trij nt j e door Peter Winterman AMSTERDAM De crisis in de hoofd stad lijkt voorbij: de gemeente Am sterdam trekt 50.000 euro uit voor haar traditionele nieuwjaarsrecep tie. Dat is vijf keer meer dan afgelo pen jaar. Dat blijkt uit een rond gang langs de 50 grootste Neder landse gemeenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8