NIEUWS 7 VANDAAG: FRITS BOLKESTEIN EN HALBE ZIJLSTRA 'We moeten terug naar de basis: Europa vangt Europa op, Afrika vangt Afrika op. Anders kun je hekken bouwen tot je een ons weegt' SAMSUNG GALAXY S6 32GB NCL. 1000MB DATA INCL. 100 MIN/SMS DONDERDAG 31 DECEMBER 2015 len nu de PW de grootste partij van het land is..." Zijlstra: „In de peilingen. Niet van het land." Bolkestein: .ja, in de peilingen. Ik geloof niet dat het zo'n vaart loopt." Bolkestein: „Wilders is als een klok die stilstaat, die geeft ook twee keer per etmaal de juiste tijd aan. Hij zegt dingen die in sommi ge tijden waar zijn maar niet in al le tijden, waarmee hij de kop van de spijker toch echt mist." Bolkestein: „O ja? Ik heb hem niet op korte afstand meegemaakt." Bolkestein: „Wat een bijzondere beeldspraak. Hoezo, wie hebben wij dan gebaard?" Bolkestein: „Daar kan ik niks te genin brengen. Wilders had ook kunnen zeggen dat Mao zijn gees telijk vader is. Ik ga niet iets an ders zeggen omdat iemand dat ver keerd opvat. Zeg, zijn we klaar?" Bolkestein: „Hè, god. Moet dat nou?" Zijlstra: „Ik denk dat hij de WD de laatste stap heeft laten zetten naar een volkspartij. En dat kwam, omdat hij onderwerpen heeft geagendeerd die in brede la gen van de samenleving gehoor vonden en herkend werden." Bolkestein: „Dat is de essentie van de politiek: dat je weet wat er on der de oppervlakte plaats heeft en dat je daarop ingaat." Bolkestein: „De heer Zijlstra is een overtuigd en overtuigend libe raal die als tegenwicht van de mi nister-president een uitstekende rol speelt. Ik heb ze beiden ge hoord op het congres. Ik ben na af loop naar ze toe gegaan en heb ge zegd: 'Jullie vormen het ideale koppel'. Oké, heren. Gij zijt be dankt." leen een deal sluiten met Turkije is niet genoeg. Er is nu al een nieu we vluchtroute van Egypte naar Kreta. Zo gaat het steeds." Bolkestein: „Het is toch een schan de dat wij Turkije nodig hebben om onze grenzen te verdedigen? Merkel is ernaartoe gegaan, godbe tert, om een deal te maken zodat die mensen tegengehouden wor den. Ik moet het nog zien wat die Turken klaarstomen." Zijlstra: „Laat ik helder zijn: Tur kije bij de EU is een verkeerd be sluit. Maar dit is Realpolitik: Tur kije moet nog wel zien te voldoen aan de criteria. Nou, ze zijn verder van de democratie af dan ze wa ren. De kans dat ze toetreden is nul. Ik vind dat we nog wel iets harder tegen Turkije mogen zijn. Als de Turken mensen gewoon doorlaten, kunnen we de handels verdragen in de ijskast zetten. We zijn het grootste economische machtsblok in de wereld, laten we die macht gebruiken. Europa ope reert nu te vaak vanuit zwakte." Het gesprek is inmiddels aanbe land bij een artikel dat Zijlstra on langs publiceerde in Liberaal Re veil, het partijblad van de WD. Hij wil democratie 'weerbaar' ma ken. Zijlstra: „Het moet niet mogelijk zijn om de democratie via demo cratische middelen af te schaffen. CDA'er Piet Hein Donner zei: als een meerderheid de sharia wil in voeren, dan moet dat kunnen. Daar denk ik anders over. Je ziet de sluipende ondergraving van on ze democratie. De zelfcensuur is enorm. Critici van de extremis tische islam houden zich in. Jour nalisten, columnisten, de paus... De democratische balans raakt ver stoord als mensen niet vrij ideeën kunnen uitwisselen." Zijlstra: „Ik heb in mijn hoofd wel oplossingen, maar als ik er nu één noem, dan zullen mijn politieke tegenstanders daarop schieten, ter wijl ze weglopen van het pro bleem. Mijn adagium is: als men sen het probleem niet zien, zullen ze de oplossing niet vreten." Bolkestein: „Kijk naar de CPN: die is langs geleidelijke weg verdwe nen en opgelost in GroenLinks. Zo moet het gebeuren, anders weet je niet meer wie onder gronds nog bezig is met de partij. Een partij die de sharia wil invoe ren zou ik bestrijden, en krachtig ook, maar niet verbieden." Bolkestein: „Nee. Ik heb een groot vertrouwen in het gezond ver stand van de Nederlandse burger, al zou je daaraan kunnen twijfe- kijk naar die foto's van jonge jon gens, spartelend in zee. Er is geen enkele reden waarom wij asielzoe kers uit Nigeria of Ghana moeten opvangen." Zijlstra: „Dat is de kern. Wij kun nen niet alle problemen van de wereld opvangen. In 1967 kreeg het aangepaste Vluchtelingenver drag wereldwijde werking. Euro pa heeft dat geratificeerd, de rest niet. Dus heel de wereld mag hier asiel aanvragen, maar mochten wij in Europa elkaar de hersenpan inslaan, dan kunnen we nergens anders terecht. We moeten terug naar de basis: Europa vangt Euro pa op, Afrika vangt Afrika op. An ders kun je hekken bouwen tot je een ons weegt." Bolkestein: „Ik had 56.000 asiel zoekers in het topjaar, nu zien wij niet waar het stopt." Zijlstra: „Toen kwamen ze uit Joe goslavië. Dat is andere koek dan Syrië of Eritrea, landen die qua normen en waarden verder van ons af staan." Zijlstra: „Het kan meevallen. Al- SLECHTS per maand EENMALIG BIJBETALEN Tlil.l-2 -T--Mobile- kpn U heeft geen hoge pet op van Geert Wilders? Wilders zegt net als Zijlstra dat hij door u de politiek in is gegaan. U heeft nogal wat kinderen gebaard. Nou, er zijn er dus meer die u als hun geestelijk vader zien. Bijna. Meneer Zijlstra, wat is het belang van Frits Bolkestein? Hoe doet Zijlstra het? In ruil voor de deal is een EU- lidmaatschap van Turkije dichterbij gekomen, met dank aan de WD. Leg eens uit. Wilt u ondemocratische partijen verbieden? Meneer Bolkestein, moet een partij die de sharia wil invoeren verboden worden? Dan lopen we dus het risico dat zo'n partij een meerderheid haalt. Halbe Zijlstra (I) in gesprek met zijn inspirator Frits Bolkestein. De portretten boven de twee zijn van de grootvader (I) en de vader van Bolkestein. foto Jacqueline de Haas Zijn de problemen nu groter dan in uw tijd? Zullen de aantallen volgend jaar verdubbeld zijn? LAAGSTE PRIJS! Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 1044(2) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7