6 NIEUWS Frits Bolkestein zette begin jaren '90 de discussie over migratie op scherp. Het inspireerde lalbe I Istra de politiek in te gaan. Nu is Zijlstra degene die vuur trekt. Ê^KOOPJEDEALNL) dagaanbiedingen van 31 december Af en toe bellen ze met elkaar. Nee, geen sms, daar doet oud-WD-leider Frits Bolkestein niet aan. Een brief je kan wel, 'want de PTT bestaat nog steeds, hoor'. Zorgvuldig heeft Bolkestein de stoelen klaargezet in zijn Amster damse werkappartement. Zijlstra moet tegenover hem komen zit ten, dat praat het makkelijkst. „Wilt u een Snelle Jelle?", vraagt de gastheer. Het contact tussen de twee is doorgaans zakelijk: Bolkestein waarschuwt de huidige WD-frac- tieleider altijd even dat er een arti kel zit aan te komen. Vaak zijn ze het eens. Neem de bevolkingsex plosie, vooral in Afrika. „Meer dan één miljard mensen komen bij vol gens de Verenigde Naties", stelt Bolkestein. Zo'n toename is een gevaar voor Europa, voor Neder land. Zijlstra knikt. „Er komt een enorme migratiegolf aan. We zien nu slechts de voorhoede." Zijlstra: „Het komt op hetzelfde neer. Als je een probleem vóór wilt zijn, krijg je altijd de discus sie: is er wel een probleem? En is niemand bereid impopulaire maat regelen te nemen. Dat moet je wel doen. En dan krijg je weerstand." Bolkestein: „Ik werd fractievoorzit ter in april 1990. Ik zag het pro bleem van migranten op mij afko men. Op een reis in Kazachstan probeerde ik het onderwerp on der de aandacht te krijgen van mijn collega's: Thijs Wöltgens, El- co Brinkman, Hans van Mierlo. Maar er gebeurde niets. Toen heb ik een artikel geschreven en een toespraak gehouden die leidden tot heftige reacties. Vooral van zo genaamde experts: mensen die zich lieten voorstaan op kennis Nu slechts 14,95 Nu 2 stuks 29,95 - van allochtonen. PvdA'er Jacques Wallage was nog wel het meest ge beten." Zijlstra: „Ik nodig u uit mijn mail eens te lezen, daar word je niet blij van. Het is nu wel meer geac cepteerd om in de politiek ver gaande standpunten in te nemen. Toen was het een trendbreuk." Bolkestein: „Toen was het echt uit den boze. Ik heb scheldwoorden naar mijn hoofd gekregen. Maar if you can't stand the heat, get out of the kitchen, zoals Harry Truman zei." Bolkestein: „Nee. Ik heb wel eens een dreigbrief gehad van de RaRa, omdat ik had gezegd dat de kleine meelopers van de NSB het zwaar der voor hun kiezen hebben gekre gen dan de grote voorlieden van de communistische CPN. Het ging over verantwoording. In de Tweede Kamer is er een Marcus Bakkerzaal: idioot!" Zijlstra: „Bakker heeft tot laat in zijn carrière het communisme ver dedigd, inclusief wat Stalin deed. De twee grootste massamoorde naars uit de geschiedenis zijn Sta lin en Mao. En toch heeft het com munisme een andere klank." Bolkestein: „Niemand die het weet. Ik weet niet wat de WD dit jaar heeft voorgesteld. Ik volg dat allemaal niet." Zijlstra, lachend: „O jee. Nu maar kijken of we het eens zijn." Bolkestein: „Ik ben van mening dat we die toestroom niet aankun nen. Dit jaar zijn er 60 duizend asielzoekers Nederland binnenge komen. Ik denk dat er de komen de jaren nog veel meer op ons af komen. Iedereen scheldt op de Hongaarse premier Orban, maar hij doet wel wat wij willen: de bui tengrens van Europa sluiten. Als Schengen het raam uitgaat, is dat geen goede zaak. Maar het kan no dig zijn als de buitengrenzen lek blijven." Zijlstra: „Gelukkig. Dat is toch fijn!" (lacht) Bolkestein: „Spanje is verstandig. Dat had veel migranten uit Afrika. Nu geeft het die landen geld om die mensen thuis te houden. Dat is terecht uit menselijk oogpunt; 'Dit is slechts het begin van een enorme migratiegolf door Laurens Kok en Hans van Soest U hebt allebei de migratie op de agenda gezet met voorstellen die veel weerstand opriepen. Is er verschil? Figuurcorrigerend shirt voor mannen Stimuleert de bloedsomloop en breekt overtollig vet af Corrigeert, ondersteunt en traint de buikspieren Direct een plattere buik Ontzettend comfortabel; rekbare en hypo-allergene stof Adviesprijs Korting U bespaart: 49,95 70% €35,- Duopack split topper hoeslaken van 100% Percal Katoen Speciale hoeslaken voor uw topmatrassen Zorgt voor extra veel comfort in uw bed Lekker zacht en anti-allergisch Adviesprijs Korting U bespaart: 99,95 70% €70,- f "N BESTELLEN V y DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen l:£) NIET TEVREDEN? GEL0 TERUGl) Toen was er meer morele verontwaardiging. Zijlstra is dit jaar bedreigd. U ook destijds? Hoe moet het migratieprobleem het hoofd worden geboden? Dat zei Zijlstra eerder ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6