Opsporen bommen en granaten forse kostenpost Bibliobus tot maandag niet actief Extra handhavers ingezet 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Vreugdevuur op transferium Burgemeester en wethouders hebben de rekening doorgesluisd naar het Rijk, in de verwachting dat ze daar zeventig procent van krijgen vergoed. Schouwen-Duiveland werd zo wel in de Eerste als Tweede We reldoorlog getroffen door bombar dementen. Bijna honderd jaar gele den werd Zierikzee per abuis door de Engelsen onder vuur genomen. In de Kop van Schouwen werd tussen 1940 en 1945 door de Duit sers een verdedigingslinie ge bouwd. In die bunkers lagen niet alleen explosieven opgeslagen, de Verreweg het grootste deel van de kosten zit in het onderzoek naar bommen en granaten in de Zeepeduinen omgeving vormde daardoor ook een belangrijk doelwit van de geal lieerden. Met name in de Bos- wachterij Westerschouwen, de Zeepeduinen en het vliegveld bij Nieuw-Haamstede zitten naar ver wachting nog meerdere niet ge sprongen explosieven in de grond. Het afgelopen jaar is onderzoek gedaan naar de mogelijke aanwe zigheid van oude bommen en gra naten in 't Sas en de Zeepeduinen. De gemeente Schouwen-Duive land is een overeenkomst aange gaan met Natuurmonumenten om te voorkomen dat de organisa tie opdraait voor de kosten. Alleen overheden komen voor een Rijks vergoeding in aanmerking. Het gaat om een storing aan de energievoorziening, legt tech nisch beheerder Sjaak Fransooi uit. De verlichting en verwarming vielen steeds uit. En omdat het las tig is om boeken uit te kiezen in het donker, moest de bus weg Mensen kunnen hun boeken inleveren bij de bibliotheken. De bibliobus houdt daar rekening mee voor reparatie. Door de feestdagen duurt het langer dan gehoopt. Maandag is de bus waarschijnlijk klaar, maar Fransooi vreest dat het dan al te laat is voor Nieuwdorp en Nieuw- en Sint Joosland. Of de bus later op de dag wel in Kortge- ne en Colijnsplaat staat, is nog de vraag. Wie een boek moet inleveren en bang is voor een boete, omdat de bus niet in de buurt komt: „Daar houden we rekening mee. Mensen kunnen eventueel wel naar de gewone bibliotheken." De politie heeft vanavond extra aandacht voor leegstaande pan den. „En zoals altijd wordt er gelet op een aantal personen die soms dingen doen die wij niet willen," zegt ambtenaar openbare orde Jac ques Straver. „De agenten letten kort gezegd op de 'hotspots' en 'hotshots' van de Schouwse jaar wisseling." Alle negen brandweer kazernes zijn vanavond bemand met tenminste één blusploeg. In Zierikzee zijn er dat twee. Dat be tekent dat er ten minste zestig manschappen paraat staan. De gemeente verwijderde giste ren de laatste papier- en kleding- containers bij supermarkten in Zierikzee en Scharendijke. Dat ge beurde eerder deze week al in an dere woonkernen. Van alle afval bakken op straat is de metalen manteling verwijderd. Vuurwerk richt zo minder schade aan. In Renesse loopt vanavond als vanouds het susteam van de hore ca rond. B&W willen het team ver vangen door boa's, maar dat is nog even uitgesteld. Oudjaar is meer dan vuurwerk en vandalisme. Het is ook gezellig heid. Vanochtend komen de olie bollen op tafel in de studio van Ra dio Schouwen-Duiveland in Zie rikzee. In een live-programma van 11.00 tot 14.00 uur wordt afscheid genomen van 2015 en voorzichtig vooruit gekeken naar 2016. De laat ste tien minuten zijn voor burge meester Gerard Rabelink die dan zijn nieuwjaarsboodschap uit spreekt. Oud-wethouders Aad van der Wouden en Daan van der Wekken zijn de presentatoren. „Het wordt knetterdruk vanwe ge het zachte weer", zegt Piet Jan Landegent van de Nieuwjaarsduik Westenschouwen. De organisatie heeft het tij mee, want als om 15.00 uur het startschot klinkt is het laag water. „Dan is het strand breed en kunnen we dus veel pu bliek hebben." Bezoekers wordt aangeraden te parkeren op het ter rein aan de Punt, te bereiken via de Kampweg. Deelnemers kunnen foto's plaatsen op de site: www.nieuw- jaarsduikwestenschouwen.nl. De mooiste 'zwemfie' wordt afge drukt op canvas. Vanwege de duik wappert morgen op de Punt de grootse Zeeuwse vlag van de we reld. In de regio Mijn dorp, mijn stad Dorpshuis de Schut- se, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Mu ziekles; 19.30 uur: Zangvereniging Zilt; 19.30 uur: Bridge; Trefpunt De Dors vloer, 18.45 uur: Re petitie Creskidz Mu ziekvereniging Cres cendo, 19.45 uur: Re petitie Fanfare Cres cendo; Dorpshuis, 19.30 uur: Dansclub The Four Seasons; Dorpshuis,19.30 uur: Klaverjas/joker- avond; Kerk, 18.00 uur: Oudjaarsvesper; Dorpshuis, 13.30- 15.30 uur: Koersbal d'Antilopen; 18.45 -19.30 Drumband Nieuw Leven; 19.45 -22.00 Muziekvereni ging Nieuw Leven; Delta Warenhuis, 10.00-14.00 uur: Feestdagenfair; Dorpshuis, 9.00- 12.00 uur: Schilder club; 19.30 uur: Klaverjassen, 19.30 uur: Biljarten; 19.30 uur: Yoga Steffine; Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Ten toonstelling minia tuur- en spionageca- mera's; Gemeente huis, 8.30-17.00 uur: Expositie Schilder achtige Lichtschrijve- rij; Havenplein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt; Stad huismuseum, 11.00- 14.00 uur: Tentoon stelling VASTeiland. Dorpshuis, 20.00- 23.00 uur: Klaverjas- vereniging; Westen- schouwen, 15.00 uur: Nieuwjaarsduik; Strandje aan de Gre- velingen, 12.30 uur: Nieuwjaarsduik; Dorpshuis, 18.00- 21.00 uur: Friet avond; Dorpshuis, 19.45- 22.00 uur: Ooster- landse Fanfare; Reddingsbrigade aan het Flaauwe Werk, 14.00 uur: Nieuw jaarsduik. door Marcel Modde zierikzee. Het opsporen en rui men van explosieven in de Zierik- zeese haven 't Sas en de Zeepedui- nen bij Haamstede heeft de ge meente 437.556 euro gekost. Ruim vier ton daarvan is in de Zeepedui- nen gestoken. door Elodie Kint BROUWERSHAVEN. Bibliobus 'De Co lumbus', die gisteren in Brouwers haven zou staan, kampt sinds dins dag met een technische storing. Daardoor heeft de bus al dagen niet kunnen rondrijden. Als het een beetje meezit, rijdt hij in de loop van maandag weer. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. De gemeente zet van daag vier handhavers en twee straatcoaches in om het afsteken van vuurwerk in de gaten te hou den. Gistermiddag had het Zeeuw se meldpunt vuurwerk al tachtig klachten uit Schouwen-Duiveland ontvangen. De helft komt uit Zie rikzee. Lex (I), Connor en Petra van der Stokker hebben zojuist vuurwerk ingesla gen in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE Nieuwjaarsconcert Kunst en Eer Harmonie Kunst en Eer geeft zondag 10 ja nuari een nieuwjaars concert in De Harmo nie in Zierikzee. Het harmonieorkest, het leerlingenorkest en de percussiegroep Zierik zee treden op. Het concert begint om 14.00 uur en is gratis. ZIERKZEE Benefietconcert Shantykoor Shantykoor Neptunus houdt zaterdag 9 ja nuari een benefietcon cert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het concert begint om 19.30 uur. De op brengsten gaan naar stichting Kinderen Kankervrij (KiKa). De avond is gratis; er staat wel een bus voor een vrijwillige bij drage. Ook zijn er ver schillende dingen te koop zoals knuffels en kaarten. Het koor zelf ver koopt cd's waarvan een deel van de op brengsten naar KiKa gaat. KERKWERVE WIK'57 haalt oud papier op De leden van sv WIK'57 halen zater dag 9 januari oud pa pier op in Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. De ver eniging vraagt om pa pier graag tijdig gebun deld klaar te zetten. ELLEMEET Nieuwjaarsborrel 't Durpsuus In dorpshuis 't Durp suus in Ellemeet wordt vrijdag 8 januari een nieuwjaarsborrel gehouden. Er wordt een hapje en een consumptie aan geboden door Stich ting Dorpsraad Elle meet. De borrel begint om 16.00 uur. RENESSE. Op het transferium in Renesse wordt vrijdagavond 8 januari een groot vreugdevuur aangestoken. Vanaf 15.00 uur kunnen kerstbo men worden ingeleverd. Een ingeleverde boom is een lotnummer waard waarmee 's avonds prijzen te winnen zijn. Voor de kinderen is er een optocht. Ze kunnen vanaf 18.30 uur verzamelen bij het dorpshuis. Samen met drumband van Luctor et Emergo lopen ze via een korte route naar het transferium. Daar aangekomen zal de brandweer het vuur ontsteken. Er zijn pannenkoeken, warme chocolademelk en glühwein. Het vreugde vuur wordt gehouden door de Ondernemers Vereniging Renesse en de Dorpsraad van Renesse. foto Lex de Meester DONDERDAG BURCH-HAAMSTEDE. DREISCHOR ELLEMEET NOORDGOUWE NOORDWELLE OUWERKERK RENESSE ZIERIKZEE VRIJDAG BURGH-HAAMSTEDE DREISCHOR NOORDWELLE OOSTERLAND OUDDORP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67