Gouden tip blijft uit in zaak brand schuur Nieuwdorp Wisselend succes in Dag 2015 Cassettedeck We hadden succes, we genoten 2 ZEELAND COMMENTAAR Ook al zijn veel goede voornemens nogal vrijblijvend, we moeten ze koesteren. Bij 2015 passen gemengde gevoelens. Een jaar dat zo is beïnvloed door terreur, kun je onmogelijk 'goed' noe men. Ook de weinig verheffende discussie over de op vang van de vele vluchtelingen maakt van 2015 geen top jaar. En dan zijn er nog de onheilspellende veranderingen in het klimaat. Zo bezien staat 2015 er niet goed op. Toch heeft 2015 ook zeer goede kanten. Na lang kwakkelen trekt de economie een beetje aan. In Zeeland komen er nu snel banen bij. De provincie doet met culturele en sportieve evenementen van zich spreken. De Zeeuwen zijn relatief gelukkig. Deze grote lijnen zeggen overi gens heel weinig over persoonlij ke omstandigheden. Die houden zich niet aan gemiddelden. Individuen hoeven zich niet door het grote beeld te laten leiden. Wie zijn handel en wandel al te nadrukkelijk laat afhangen van be grippen als 'de wereldvrede', 'de economie' of'de politiek', vergeet gemakkelijk wat je in je eigen in vloedssfeer kunt doen. Dat is vaak meer dan je denkt. Het is de tijd van goede voornemens. In de roes van de jaarwisse ling zijn die soms overmoedig. Vaak zijn ze ook nogal vrijblij vend. Maar het optimisme dat eruit spreekt en de duidelijke wil om van 2016 iets moois te maken, moeten we koesteren. „Het heeft helemaal niks opge leverd", aldus een teleurgestelde Fermont. „Ik heb niet één telefoon tje gehad en niet één mailtje. Het heeft nu alleen maar een hoop moeite en geld gekost. Het resul taat is bedroevend." Op 28 maart van dit jaar ging de schuur van Fermont in vlam men op. Op beelden van een be veiligingscamera is te zien hoe een man op die avond voor onge veer een minuut de caravan in gaat die naast de schuur staat. In die caravan ontstaat vervolgens brand die ook de schuur met in- 'Het heeft allemaal niets opgeleverd' houd verwoest. „Op Facebook zag ik een account van iemand met de zelfde schoenen als op de beelden van de camera. Die account is toen snel verwijderd." Fermont vermoedt dat er mensen zijn die weten wie de dader is. Maar die houden hun mond. Om het stil zwijgen te doorbreken is hij gaan flyeren in het dorp. Met de hoop dat er wat boven water kwam. Maar die hoop is nu ook in rook opgegaan. Almanak Het moest het grootste cadeau wor den: een microscoop, een behoorlijk echte en dure, ook. Nu zou onze jonge onderzoeker zich wel de hele avond bezighouden met het bestuderen van preparaten, dachten zijn ouders. Mis. Want er lag nóg iets onder de kerst boom. Een cassettedeck van wel der tig jaar oud, uit de rommelwinkel. Eén blik op de Erres TR 3650 en hij was verkocht. De rest van de vakan tie bracht hij door met het afluisteren van oude bandjes met muziek. Aan zijn geluk ontbreekt maar één ding. Nieuwe, lege cassettebandjes. Die te vinden, is zijn doel voor 2016. Van Oeveren naar TravelXL Reisbureau Van Oeveren in Zierikzee zei inkoopor ganisatie Toerkoop vaarwel en heeft zich aangesloten bij TravelXL. Het reisbu reau kan bij TravelXL gro ter inkopen en krijgt de be schikking over een moder ner systeem voor boekin gen en prijsvergelijk. Van Oeveren blijft een zelfstan dig en onafhankelijk reisbu reau. Ook de touroperators, waarmee Van Oeveren za ken doet, zoals bijvoor beeld TUI, Neckermann, Vrijuit en De Jong Intra, blijven ongewijzigd. Wandeling met schaapskudde Meelopen met de schaaps kudde die door de stad trekt, kan zaterdag 2 janua ri in Middelburg. De wandeling begint om 9.30 uur bij kaasboerderij Schellach. Er lopen iets meer dan vijf honderd schapen mee. Zij worden naar een stal ge bracht, waar erwtensoep, warme chocolademelk en koffie klaarstaan voor de wandelaars. Deelname is gratis. Tonnie Dieleman stopt bij De Spot Muziekpodium De Spot in Middelburg moet op zoek naar een nieuwe program meur. Tonnie Dieleman, de huidige programmeur, stopt ermee met ingang van 1 maart. Na acht jaar de functie te hebben be kleed, vindt de Middelbur ger het tijd dat iemand an ders het gaat doen. Dieleman zoekt zelf iets nieuws, al zegt hij nog niet te weten wat. Tonnie Dieleman is ook wel bekend als Broeder Dieleman; onder die ar tiestennaam zingt hij, door het hele land, in het Zeeuws-Vlaams. VLISSINGEN. Hij is in Zeeland ge boren en al woont hij nu in Ant werpen, hij is en blijft voor eeu wig onze Sergio. In Cad- zand-Bad wist Sergio Herman met Pure C al een ster binnen te hengelen, dit jaar werd bekend dat zijn Antwerpse restaurant The Jane een tweede ster kreeg. 'Fucking perfect!', zal de chef kok, die zelf een sterrenstatus heeft, ongetwijfeld hebben uitge roepen. (Wij hebben geturfd: in de gelijknamige documentaire die dit jaar over Sexy Sergio ver scheen, roept hij dat welgeteld 1015 keer.) Even verder tellen wat 2015 Zeeland op culinair gebied bracht. Brabant en Bourgondisch mogen dan in één adem ge noemd worden, voor de heerlijk ste kreeft, de beste bodemmossel en de meeste sterrenrestaurants moet je toch echt in Zeeland zijn. En laten we de Zeeuwse wij nen van De Kleine Schorre niet vergeten. Oogst 2015 heeft alles in zich om die van het excellente jaar 2014 nog te overtreffen, met dank aan de circa tweeduizend zonuren die Zeeland dit jaar kreeg. Waarmee onze provincie ook dit jaar weer stralend voorop ging- We blijven even bij de drank; champagnehuis Veuve Clicquot verkoos dit jaar de Zeeuwse Dan ny Hollestelle, directeur van Ko ninklijke Hollestelle Groep uit Goes, tot Nederlandse Zaken vrouw van het Jaar. Ongetwij feld een genetische kwestie: on dernemersgeest en handelszin zijn de Zeeuwen aangeboren, zo als iedereen weet. Hoe zich dat precies verhoudt tot het feit dat Zeeland traditiegetrouw weer het laagste aantal werklozen had, laten we in het midden, maar reden tot vreugde is het in elk geval. Alsof dat alles nog niet ge noeg was om vanavond dank baar het glas te heffen, volgde op de zomer een zonbeschenen herfst die maar niet over wilde gaan in een winter. Wie zin heeft, moet morgenochtend voor al meedoen aan een nieuwjaars- Ell zo was Zeeland in 2015 een zonovergoten plek waar het goed toeven is voor de Zeeuwen duik, maar verwacht dit jaar geen bewonderende blikken als u naar de zee sprint om verkoe ling te zoeken. Zeeuwen voelen zich welis waar niet het veiligst, maar de feiten spreken andere taal: het percentage inwoners dat slachtof fer werd van een misdrijf is het laagst van Nederland. Afgelopen In het jaar dat minister Schip pers van Volksgezondheid de Zeeuwse zorg 'dwong' samen te werken, kreeg ZorgSaam vijf mil joen euro om de spoedeisende hulp en acute verloskunde open te kunnen houden. Minstens net zoveel duw en trekwerk was no dig om Imares en NIOZ in Yerse- ke te behouden. Zo'n honderd banen zijn daarmee gered. Ieder een met een mobieltje wist het al: in Zeeland zijn er nogal wat plekken waar je niet kunt bellen. Lastig, maar ook gevaarlijk als 112 onbereikbaar is. Na veel gesteg gel in de Tweede Kamer gingen KPN, Vodafone en T-mobile met gemeenten in gesprek en kwa men er zendmasten bij. Verder krijgt Zeeuws-Vlaanderen nog wat extra geld om de gevolgen van de krimp te bestrijden. Split sen van Delta is niet tegen te houden, dacht de provincie en dus gooide ze het over een ande re boeg. Na flink touwtrekken achter de schermen gaat nu een zware commissie onder leiding van oud-premier Balkenende een plan schrijven om de Zeeuw- zoriuren FZC door Willem Adriaansens NIEUWDORP. Wie zijn schuur in brand stak zal Ron Fermont waar schijnlijk nooit weten. De inwoner van Nieuwdorp ondernam vorige maand een ultieme poging om dichter bij de dader te komen. Door heel het dorp verspreidde hij flyers waarin hij wees op de belo ning van 2500 euro voor de gou den tip. Maar die kwam niet. Ron Fermont, slachtoffer brand Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE MIDDELBURG Meer info op de website: www.kaljouwlandschapsbe- heer.nl. MIDDELBURG 2015 was door Ondine van der Vleuten door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. Zeeland boekte in 2015 wisselend succes in politiek Den Haag. De Zeeuwse lobby zorgde voor behoud van banen, extra geld en een betere mobiele bereikbaarheid. Maar gewenste spoorlijnen komen er niet. Een jaaroverzicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66