Bill Cosby kan tien jaar cel krijgen voor aanranding Oudejaarsconference Finkers met nadrukkelijke knipoog naar Kan NIEUWS 5 'Jochies steken nog nauwelijks rotjes af rond jaarwisseling' Levenslang na plan aanslag El Nino krijgt grote gevolgen Hilarische reactie tinimiHi De verkoop van rotjes staat dit jaar meer dan ooit onder druk. Maar daar staat wel een forse toename van de vraag naar 'prachtig mooi siervuurwerk' zoals sierpijlen en potten tegen over. Dat stelt Leo Groeneveld van de branchevereniging Be langenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). De gedaalde vraag naar knal vuurwerk komt volgens hem vooral doordat het pas op oudejaarsdag vanaf 18 uur mag worden afgestoken. „We heb- Een echtpaar is gisteren in En geland tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens het beramen van een aanslag in Londen. De 25-jarige Moham med Rehman en zijn 24-jarige vrouw Sana Ahmed Khan had den extreem gevaarlijke chemi caliën gekocht via eBay en Reh man deed in zijn achtertuin in de voorstad Reading experi menten met explosieven. Reh man twitterde onder de naam Silent Bomber over welk doel wit ze zouden kiezen. Hij kon digde op internet ook een zelf moordaanslag aan. Khan is als medeplichtige schuldig bevon den aan het beramen van de aanslagen. ben tegenwoordig andere af- steektijden. Je ziet daardoor bijna geen jochies met tassen vol knalvuurwerk op straat rondlopen", stelt hij. Volgens Groeneveld bestaat nog maar 8 procent van de verkoop uit knalvuurwerk. Dat was vijfjaar geleden bijna 30 procent. Groe neveld voorziet dat er dit jaar in totaal voor 63 miljoen euro wordt omgezet. Dat is evenveel als vorig jaar. Volgens hem ko pen mensen nu pakketten, met 'complete vuurwerkshows'. De gevolgen van El Nino, het weerfenomeen dat om de twee tot zeven jaar optreedt, zullen in 2016 volgens ruimtevaartor ganisatie NASA minstens zo erg zijn als in 1998. De dreiging van honger en ziekte voor mil joenen mensen zal er in 2016 door toenemen, stellen hulpor ganisaties. Door El Nino verer gert de droogte in sommige ge bieden, terwijl het de kans op overstromingen elders ver hoogt. De zwaarste gevolgen zijn waarschijnlijk in Afrika waar de voedseltekorten in fe bruari een piek gaan bereiken. Mede als gevolg van El Nino gaat 2015 de boeken in als warmste jaar ooit. Gas oorzaak van explosie in Drachten De explosie zondag avond in een flat in Drachten is veroor zaakt door een gas ontploffing. Aan vankelijk werd ge dacht dat de explo sie door vuurwerk was ontstaan. De ontploffing was in het appartement van de 46-jarige be woner, die als enige gewond raakte bij de explosie, aldus de politie. Twaalf ap partementen zijn bij de ontploffing ingestort. Overwegend droog tijdens jaarwisseling Op oudejaarsavond is het op het mo ment dat er vuur werk mag worden afgestoken op de meeste plaatsen droog, meldde weer- online.nl. In de och tend regent het eerst nog op veel plaatsen, maar later wordt het vanuit het westen geleide lijk droog. Wel zijn er wolkenvelden en neemt na midder nacht in de kustpro vincies de kans op een bui weer toe. Recordjaar voor de oorlogsmusea Musea over de Tweede Wereldoor log zijn in trek. Na tionaal Monument Kamp Vught trok dit jaar een record aantal bezoekers. Ruim 74.000 men sen bezochten het voormalige concen tratiekamp. Het Ver zetsmuseum in Am sterdam bereikte voor het eerst in zijn bestaan de grens van 100.000 bezoekers. Beide in stellingen groeien de laatste jaren fors. „Allright", zei Bill Cosby, en gaf haar nog een bosbessenmuffin. Het was even na 4 uur 's nachts en Andrea Constand (30) was net verward wakker geworden in Cos- by's huis. Haar trui was omhoog geschoven, haar bh los. De 37 jaar oudere acteur die ze als vriend en raadgever zag, stond in een kamer jas onderaan de trap. Het afscheid, nadat Cosby de Canadese ex-basketbalster zou hebben aangerand, wordt beschre ven in de aanklacht die Cosby gis teren in een rechtszaal in Pennsyl vania op zijn bord kreeg. Na be schuldigingen van seksueel mis bruik van tientallen vrouwen wiens zaken al verjaard waren, moest hij voor het eerst voor een rechter verschijnen in een straf rechtelijk onderzoek. Volgens justitie diende de man die gold als Amerika's nationale vaderfiguur Andrea Constand in januari 2004 drie pillen toe, die maakten dat ze niet kon tegen stribbelen toen hij haar misbruik te in zijn woning in Cheltenham, Pennsylvania. De zaak zou in ja nuari ook verjaren, maar is vanwe ge nieuw bewijs net voor de dead line heropend. Cosby (78) kan tien jaar cel krijgen. Cosby probeerde Constand voor die bewuste avond al twee maal te verleiden tot seks, vertel de ze de politie. De voormalig In een civiele zaak geeft Cosby toe dat hij verdovende pillen gaf aan aan jonge vrouwen met wie hij seks wilde profspeelster was manager van het basketbalteam van Temple University, waar Cosby in de raad van toezicht zat, en ontmoette hem tijdens haar werk. Hij werd een mentor, die ze onder meer sprak tijdens etentjes bij hem thuis. Op een van die avonden, na een diner van de hand van Cos- by's privékok, betastte hij haar. La ter probeert de acteur nog eens haar broek los te knopen. Als ze vertelt over stress spoort Cosby haar aan blauwe pillen te slikken die zouden zorgen dat ze zich beter voelt. „Ik vertrouw jou", zegt ze nog, als ze de pillen aarzelend doorslikt. Op zijn aan dringen drinkt ze wijn. Binnen een half uur ziet ze dubbel, kan ze niet spreken, voelen haar benen als rubber en kan ze alleen maar verlamd op de bank liggen als Cos by haar betast en aanrandt - iets waar ze zich wel bewust van is. Haar aangifte wordt in 2005 nog terzijde geschoven bij gebrek aan bewijs, maar in een civiele zaak die Constand aanspant geeft Cosby later toe dat hij verdovende pillen gaf aan aan jonge vrouwen met wie hij seks wilde. Nu het af gelopen jaar ook nog tientallen an dere vrouwen naar buiten zijn ge komen met vergelijkbare beschul digingen die erg lijken op die van Constand, is Cosby alsnog aange klaagd. Aanklager Kevin Steele meent dat Cosby zijn slachtoffer bewust drogeerde om na de twee afwijzingen nu wel seks met haar te kunnen hebben. Cosby's advocaten wilden giste ren niet reageren, maar voorals nog heeft de acteur altijd volge houden dat hij onschuldig is. Vori ge maand beschuldigde hij nog ze ven andere vrouwen van laster, omdat ze hem met hun verhalen over misbruik zouden zwartma ken voor financieel gewin. Herman Finkers (61) voegt zich in de rij van rotten als Wim Kan, Seth Gaaikema, Freek de Jonge en Youp van 't Hek, die met regel maat het oude jaar uitluidden en daarmee een typisch Nederlands fenomeen levend hielden. „De oudejaarsconference? Voor mij was dat altijd een heel andere kerk", zegt de kleinkunstenaar Herman Finkers. „De speeltuin van mensen als Freek en Youp." Bij zijn debuut is Finkers zichzelf gebleven, al knipoogt hij nadruk kelijk naar de presentatie en vorm van de grijze emi nentie van de oudejaars conference, wijlen Wim Kan. De cabaretier met de innemende Twent se tongval - door de kij kers van het tv-program- ma Comedy Central uitge roepen tot geestigste cabaretier vóór Youp van 't Hek en Hans Tee- uwen - neemt het turbulente 2015 op zijn eigen unieke wijze onder handen. Finkers: „Het is gebruikelijk om tij dens de oudejaarsconference men sen die het afgelopen jaar een scheve schaats hebben gereden op de korrel te nemen. Net als er klaarblijkelijk altijd een flin ke portie Haagse politiek in moet zitten. Maar ik fhaal alle grote en kleine gebeurtenissen juist naar mezelf toe. Maak mezelf belachelijk, of trek het in het absurde." Voor het overige verklapt hij echt niets, meldt hij ernstig. „Zo'n bijzondere conference moet, vind ik, vooral verrassend zijn. Ga er maar lekker voor zit ten, zeg ik." DONDERDAG 31 DECEMBER 2015 DEN HAAG LONDEN LONDEN PORTSMOUTH. Hillary Clinton reist het land door om campagne te voeren voor de presidentsverkiezingen in de VS. Ze wil dolgraag de kandidaat worden voor de Democraten. In een kerk in Portsmouth was het publiek zo enthousiast, dat ze massaal toegejuicht werd. Haar eigen reactie was al net zo hilarisch, foto Brian Snyder/Reuters DRACHTEN ZEIST AMSTERDAM Bill Cosby arriveert bij de rechtbank, foto Matt Rourke/AP door Karlijn van Houwelingen LOS ANGELES. Het net rond Bill Cos by sluit zich: de acteur wordt toch strafrechtelijk vervolgd voor sek sueel misbruik van een voormalig basketbalspeelster. In 2004 zou hij haar hebben gedrogeerd en mis bruikt in zijn eigen huis. door Arno Gelder ALMELO. Hij speelt zijn oudejaars conference vanavond live voor zaal én huiskamer, en dat is in de rijke geschiedenis van de moeder aller conferences slechts zelden voorge komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5