Houthakken is net als biljarten zeelandtheaters.nl 8 BUITEN U en uw AFSCHEID AGENDA vanaf januari 2016 Nee, sneeuwruimen zit er niet in. We nemen afscheid van 2015 in lente sferen. Met hulp van het opkomende water kunnen we er nog een sym bolisch tintje aan geven. Gelukkig maar, want straks springen aan die zelfde vloedlijn honderden nieuwjaarsduikers de branding in. Dat is meteen de oproep voor volgende week donderdag 7 januari: dan plaatsen we foto's van U en Uw NIEUWE JAAR. We hopen op beelden van nieuwjaarswensen. Kussen en zoenen, omhelzingen, hugs, maar ook toasts en high fives. Alles om te laten zien dat we met elkaar met plezier aan een nieuw jaar beginnen. Mail uw foto's naar buiten@pzc.nl of plaats ze op www.pzc.nl/buiten - graag met vermelding van naam, woonplaats en een korte toelichting. Scheldetheater Terneuzen 0115 - 69 55 55 Schouwburg Middelburg 0118 -65 96 66 Theater de Mythe Goes 0113-21 3213 Al kaarten voor het BankGiro Loterij Theaterweekend op 16 en 17 januari in het Scheldetheater besteld? Een knallende start van het nieuwe jaar met twee voorstellingen en allerlei extra verrassingen voor maar een tientje! 1 1 ZA 02 01 Scheldetheater Terneuzen muziek show Jeans 25 - Jubileumshow ZA 02 01 Theater de Mythe Goes 15.00 u. familiemusical 5+ Robin Hood en het verdwenen goud ZO 03 01 Scheldetheater Terneuzen 15.00 u. muziek Dana Winner - Levenvol liefde DO 07 01 Schouwburg Middelburg toneel Bloedverwanten Niemand kan zonder VR 08 01 Schouwburg Middelburg cabaret Niet Schieten - Kusje erop VR 08 01 Theater de Mythe Goes show muziek Barrage 8— Een adembenemende theaterervaring Op 't erf De winter kan begin nen, want de hout schuur ligt vol. Dat schreef ooit een Neder lands auteur in de 19e eeuw. Ik meen dat het Van Lennep was. Ik kan het hem nazeggen. Ook ons houthok (een klein zomerhuisje/ prieel dat we gerestaureerd heb ben) ligt vol met hoog gestapeld hout. En toch gaat het in december weer bij me kriebelen. Want met hout moet je vooruit denken. Goed stookhout - van fruitbo men, eiken en beuken - moet minstens één jaar oud zijn wil het goed branden. Vóór die tijd is het te groen, met nog te veel le ven erin, is het nog te taai en te vochtig. Dus moet je nü hout zoe ken, vers, goed hout, voor vol gend jaar en later. Die jacht op hout en het zagen en klieven geeft me, hoe vreemd dat ook moge klinken, een halve winter een goed, een voldaan ge voel. Dat eenvoudige buitenwerk, van zagen en klieven, bevredigt me volkomen. Het meest als ik het in afwisseling doe. Een uur of twee aan m'n bureau zitten, schrijven, studeren of onderzoek doen bijvoorbeeld naar oorsprong en details van historische Zeeuw se boerderijen, of zo af en toe in m'n oude stiel juridische advie zen formuleren - en daarna naar buiten en lekker zagen, hakken en klieven op stukken moeilijk hout vol nerven en knoesten. Het vermoeide hoofd maak je dan al zagend en klievend hele maal leeg. Je voelt je weer fit door het buitenwerk en kunt nu weer voor een uur of twee in huis te- rug met gezonde honger en dorst, en ook weer met nieuwe inspira tie en ideeën voor het werk aan je bureau, waar je ook mee bezig bent. Sterker nog, als een artikel of advies stagneert omdat de her sens niet meer op volle kracht willen werken, ga ik naar buiten, en al werkend met mijn handen borrelen dan vanzelf de ideeën weer op. Maar ook los van die prettige afwisseling tussen bin nen en buiten, tussen geest en lijf, ervaar ik het bezig zijn met hout als uitermate veel voldoe ning gevend. Billie Collins, een Amerikaanse schrijver, heeft gefi losofeerd over het geluksgevoel bij hout hakken ('splitting wood'): „de benen wijd plaatsen, de nerf (van het hout) bekijken, het volmaakte splijten van de helf ten die ter aarde vallen." Ik kan er nog aan toevoegen: het goed bekijken van een moei lijk stuk hout is heel belangrijk. Als je goed gekeken hebt, dan kun je de slag maken. Het is niet zozeer de kracht van de slag, maar het op de goede wijze raken van de bijl op het hout. Net zoiets als biljarten. Je moet weten waar en hoe je stoot. Als je dan succes hebt, geeft dat een goed gevoel. Met zagen is het ook zo: eerst kijken en uitkienen hoe en waar je zaagt en dan gewoon met een goede Scandinavische zaag aan de slag gaan. Natuurlijk, je kunt ook met een motorzaag het hout te lijf gaan, daar lukt alles mee. Daar kun je bomen mee vellen en tak ken mee zagen. Maar het echte plezier en geluksgevoel krijg je al leen als je met handbijl en hand zaag werkt. Da's een combinatie van aangeleerd vakwerk en plezie rig sjouwen en bezig zijn. Afgelopen week hebben we een paar karretjes met hout opge haald. We hebben voor weken handwerk met zagen en klieven. Ik kan m'n geluk niet op. Afscheid van het oude jaar: tra ditiegetrouw is dat oliebollen bakken. Draaien met de handen, laten rijzen en dan bakken als oud-bakker, foto Piet Grim, 's-Heerenhoek SCHOUWBURG MIDDELBURG De kassa is gesloten op 31 december 2015 en l januari 2016. Vanaf maandag 4 januari gelden weer de normale openingstijden. Mijn afscheid van dit jaar is voor de eerste keer op 28 de cember het gras maaien in plaats van sneeuw rui men. foto Kees Janse, Westkapelle De zee sleept 2015 met zich mee, de diepte in. foto Désirée Hoondert, Dishoek door Gerard Smallegange Een flinke hoop hout: genoeg voor weken handwerk, foto Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40