L f? €165,aö €89, Moord of doodslag is een kwestie van definitie In heel Nederland zijn 111 mensen vermoord, 24 minder dan in 2014 NIEUWS 3 2015 was voor de regio letterlijk een 'moordjaar' met 17 geweldsdoden. Dat is meer dan in Amsterdam (15 doden). BREDA. West-Brabant is het nieu we moordgebied van Nederland: de kleine regio heeft met 17 ge weldsdoden Amsterdam (15 do den) dit jaar verdrongen als 'moordcentrum' van het land. In zowat de helft van de gevallen misdrijven met een criminele ach tergrond. Niet alleen met moorden, ook met andere criminaliteit viel de re gio op. Zo legde de politie een BREDA. De cijfers van verschil lende media over moord- en doodslag en het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) wijken vaak iets van elkaar af. Dat is te wijten aan de defini ties van moord- en doodslag, maar ook aan de vele twijfelge vallen. Soms blijkt een moord maanden (of zelfs jaren) later toch geen moord. En hoe om te gaan met een zaak als die van oma Toni? De hoogbejaarde vrouw werd op 19 maart van dit jaar aangevallen door de doorgedraaide Vino H., raakte zwaar gewond. Ze leek op te knappen, maar 3,5 week na de aanval is ze toch overleden. Vanwege haar verwondingen? Of speelde haar zwakkere ge zondheid een rol? Ze was al 96 enorme wapenhandel bloot tus sen West-Brabant en Amsterdam en op het gebied van drugs draai den politie en justitie zoals gebrui kelijk overuren. Een groep die daarbij in Brabant extra onder de loep ligt, zijn de leden van motor bendes. Met name No Surrender en Satudarah zijn goed vertegen woordigd in West-Brabant, waar diverse (landelijke) kopstukken wonen dan wel actief zijn. Politie en justitie roepen al ja ren dat de motorbendes overma tig vaak betrokken zijn bij drugs jaar oud. Omdat haar belager vastzit voor moord wordt oma Toni meegerekend in de moordcijfers. Dat geldt niet voor Mitch Henriquez die deze zomer vermoedelijk door een nekklem van agenten om het leven kwam. „Maar doodslag is nog vergezocht", zegt Eric Slot van moordatlas.nl, die de moord- en doodslagzaken op een rij zette. Ook de babylijk jes van Heerhugowaard staan niet in de lijst omdat ze hoogst waarschijnlijk vóór 2015 zijn ge boren en het nog zeer de vraag is hoe ze zijn gestorven. „Eigen lijk kun je pas jaren later, als rechtszaken en zo zijn ge weest, een definitief getal aan een bepaald jaar vastplakken", zegt Slot. handel en geweldsdelicten. Bij zeker vier moordonderzoe- ken uit 2015 zijn volgens de politie motorbendeleden betrokken, als verdachten of slachtoffer. Toch is er volgens regionaal recherche chef West-Brabant Rienk de Groot geen sprake van een bende oorlog: „De enige overeenkomst is dat er criminele motorbendeleden of oud-leden bij betrokken zijn. Maar het gaat om afzonderlijke za ken. Wel zie je dat het geweld ver hardt" Maar waarom juist nü? De Groot: „Amsterdam is lang koplo per geweest op het gebied van li quidaties. Ook rond Eindhoven was het een tijdje raak. Nu zien we ineens veel criminele moor den in West-Brabant. Het ver schuift gewoon voortdurend." Toch oefent West-Brabant al vele jaren grote aantrekkingskracht uit op boeven. Logistiek is de regio een hotspot, op de drukke route tussen de Randstad en België, in geklemd tussen de havens van Rotterdam en Antwerpen die cri minelen gebruiken om cocaïne te smokkelen. En het uitgestrekte West-Brabantse platteland biedt volop ruimte voor heimelijke acti viteiten zoals hennep- en pillen- productie. Maar ook dat alles verklaart nog altijd niet waarom er juist dit jaar zo veel moorden zijn ge pleegd. De wetenschap heeft ook geen antwoord. Criminoloog Toi- ne Spapens: „Het enige wat je kan zeggen is: als de moorden door de politie niet aan elkaar gerelateerd kunnen worden, onderstreept dat wel dat er vele criminele groepen in het Brabantse actief zijn." Kende West-Brabant het hoog ste aantal moorden van deze eeuw, voor heel Nederland geldt het tegenovergestelde. Dat blijkt uit de cijfers van Eric Slot, al jaren de man achter de Amsterdamse si te Moordatlas.nl die ook gegevens van heel Nederland bijhoudt en komend jaar wil publiceren. Nederland telde in 2015 105 geval len van moord- en doodslag, waar bij 111 doden vielen. Januari was met 14 doden in 13 zaken (één dubbele moord) de bloedigste maand. „De laatste vijf jaar is er ook altijd een moord op 1 januari geweest", zegt Slot. „Dit jaar twee, beide in Tilburg. Januari is altijd een 'drukke' maand, als de familie feesten zijn geweest en de bom barst." Amsterdam nam van de ste den weer de eerste plaats in met 15 doden. De enige straat waarin twee verschillende moordzaken plaatsvonden, is de Burgemeester Freij terslaan in, jawel, het West-Brabantse Roosendaal. De enige straat waarin twee moordzaken plaatsvonden, is de Freijterslaan in Roosendaal De kille cijfers geven een trend aan die al sinds het begin van de ze eeuw aan de gang is: steeds minder moord- en doodslag. Vol gens Slot 24 doden minder dan vo rig jaar, toen hij op 135 uitkwam. De dalende trend is duidelijk: al is nog niet bij elke zaak honderd pro cent zeker dat het om moord of doodslag gaat, waardoor de tellin gen van verschillende organisaties soms wat van elkaar afwijken. Criminologe Marieke Liem van de Universiteit Leiden deed onder zoek naar de oorzaken van de da lende moord- en doodslagcijfers. Een klein verband lijkt er te zijn met het opvallend sterk gedaalde gebruik van heroïne. Maar als be langrijkste 'mogelijke' oorzaak ziet Liem de opkomst van inter net. „Die trend is namelijk in heel Europa hetzelfde: men brengt veel minder vrije tijd in de publieke ruimte door dan vroeger", zegt Liem. Eric Slot vertaalt dat zo: „Er is minder fysiek contact. Vroeger moest je voor drugs naar de Zee dijk in Amsterdam, nu bestel je het via internet." Daarnaast noemt hij 'meer welvaart' en het feit dat mensen 'gemiddeld beter opgeleid' zijn als oorzaken. En: „Er zijn sinds 15 jaar gewoon min der twintigers en dertigers en die plegen de meeste moorden." Cri minologe Marieke Liem heeft dat verband in haar onderzoek echter nooit kunnen ontdekken. 00 H0TELDEAL.NL/K12311 Kt* "ra L088-0331506 DONDERDAG 31 DECEMBER 2015 Groningen Harlingen Leeuwarden de moord regio Smallinger- land Assen Den Helder Hollands Kroon Emmen, Alkmaar WormerlandTp Zaanstad -jWJ /Amsterdam 15 Heemstede Haarlem- Aantal moorden Almelo Ensched/ Leiden [Rotterdam ■FVllli Overbetuwe Montferland Nijmegei Mooken Middelaai Horst a/d Maas Eindhoven Roermi Brunssum s_ Heerleni ,t Kerkrad door Victor Schildkamp en Hessel de Ree Een forensisch team van de politie onderzoekt een moordzaak, hier die op Lucas Boom in Zaandam. foto Olaf Kraak .k E5ï>' 3 dagen Zuid-Limburg o.b.v. halfpension Saillant Hotel Gulpen 2 overnachtingen incl. uitgebreid ontbijt 2 x 3-gangendiner t.w.v. 55,00 p.p. Kortingsbon Designer Outlet Roermond Vlakbij Valkenburg, Maastricht en Aken voor meer informatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3