Dekker: Uitdaging om de 1200 'energieslurpers' zuiniger te maken Gemeente moet capaciteitsprobleem oplossen Meerlaags begraven kan straks in Domburg. Op de nieuwe uitbreiding in Vliedduinen. 6 WALCHEREN Concert Scheldeloodsenkoor Sportend het jaar uit 'De ophoging van de begraafplaats in Koudekerke zal met respect gebeuren' 'Er is geen geld om energiemaatregelen te nemen die op lange termijn financieel gunstig uitpakken' In de regio Mijn dorp, mijn stad Vrijdag Etage-graven in Domburg door Annemarie Zevenbergen DOMBURG. Meer ruimte creëren op begraafplaatsen door oude graf velden op te hogen, lijkt in de ge meente Veere toekomst te wor den. Doden vinden dan een rust plaats bovenop oude graven. Veere wil in het toekomstige nieuwe deel van de Domburgse begraafplaats, in het gebied Vlied duinen, in twee lagen gaan begra ven. Domburg wordt daarmee de eerste Veerse begraafplaats waar dat mogelijk wordt. In Koudeker- ke zal een (oud)deel van de be graafplaats met tachtig centimeter worden opgehoogd om daar te be graven. Op die beide dodenakkers is de nood het hoogst. Zij kampen over een paar jaar met ruimtege brek. Koudekerke in 2021 en Dom burg in 2023. De gemeente worstelt al gerui me tijd met de vraag hoe de do den ter aarde te bestellen als de be graafplaats letterlijk vol is. Daar naast moet er ook bezuinigd wor den op de dodenakkers. Het rui men van graven is taboe in Veere. Jaap Melse wethouder Dat ligt te gevoelig, constateerde de gemeente. Veere peilde de me ningen van dorpsraden en inwo ners van Koudekerke en Domburg De begraafplaats in Koudekerke heeft in 2021 een capaciteitsprobleem. De gemeente ziet de oplossing in ophogen van een (oud) deel. foto Ruben Oreel over uitbreiding. Zowel het opho gen als het uitbreiden kent voor- en tegenstanders. In Koudekerke bleven de meningen zo verdeeld, dat de dorpsraad geen eenslui dend advies kon uitbrengen. Voor zitter Jan van Roosendaal: „Het is fifty fifty. Zowel in het dorp als in de dorpsraad. Ik denk dat de kou nu een beetje uit de lucht is met dit voorstel. Een deel wordt opge hoogd. Als de gemeente dat met piëteit doet, verwacht ik geen al te grote weerstand." Wethouder Jaap Melse: „Uit breiding in Koudekerke bleek ge compliceerd en ook te duur. Di rect omwonenden waren tegen en de benodigde grond verwerven is lastig. De oude graven blijven straks onberoerd. We gaan op zoek naar nabestaanden en in overleg met hen wordt bekeken wat er met de grafsteen gebeurt. Het ophogen zal er natuurlijk en vloeiend uitzien. Het worden geen bovengrondse kerkers." In Domburg bleek uitbreiding van de begraafplaats in westelijke richting, in het nog te ontwikke len gebied Vliedduinen, goedko per. Ophogen was ook lastig in het originele ontwerp van de be graafplaats in te passen. Melse: „Uitbreiding in Vlieddui nen vergt natuurlijk nogal wat voorbereiding. Eerst moeten we in kaart hebben wat er in dat ge bied verder gaat gebeuren. Er zal bijvoorbeeld ook gedraineerd moe ten worden in verband met het grondwater. Na de ophoging heeft Koude kerke weer capaciteit voor 33 jaar. Domburg kan na de uitbreiding 45 jaar verder. Veere wil op de vier grote be graafplaatsen - Domburg, Koude kerke, Oostkapelle en Westkapelle - urnenmuren plaatsen. Op de ne gen andere dodenakkers komen proefopstellingen waarin zes ur nen een plek kunnen vinden. Vol gend Melse is het nu al mogelijk om een urnengraf te kopen. De ge meenteraad van Veere buigt zich in januari over de plannen. door Emile Calon MIDDELBURG Het is een uitdaging om ervoor te zorgen dat onze mo numenten toekomstbestendig wor den, zo zegt de Middelburgse wet houder Chris Dekker (SCP, milieu). Hij doelt op de 1200 rijksmonu ment die volgens hem niet alleen mooi zijn maar ook bekend staan als 'energieslurpers'. Het is volgens Dekker 'een ge weldige uitdaging' om ervoor te zorgen dat ze op zo'n manier wor den aangepakt dat ze straks veel energiezuiniger zijn maar niets in boeten aan schoonheid en uitstra ling. De wethouder ziet het als een van de uitdagingen voor de ko mende jaren. Om die reden wil hij heel graag meewerken aan pro jecten die helpen om de monu menten energiezuiniger te maken. Hij geeft ook aan dat op het ge bied van milieu en energiebespa ring de slechte financiële situatie van de gemeente, met 230 miljoen aan schulden, het lang niet altijd zal lukken om energiemaatrege len te nemen die financieel gun stig uitpakken op de lange ter mijn maar op de korte termijn flinke investeringen vergen. „We hebben het geld niet voor zulke in vesteringen." Hij geeft ook aan dat de gemeente nu goed op zijn ima go moet letten en op moet passen om geld uit te geven aan initiatie ven die op de lange termijn wel eens financieel gunstig kunnen uitpakken. OOSTKAPELLE Bezinningsavond over Rembrandt Dominee Flip Beuken horst houdt vandaag een bezinning over het laatste schilderij van Rembrandt. Dat is het schilderij van de oude Simeon met het kleine kind Je zus in zijn armen. De ze bezinningsavond begint om 19.00 in de Dorpskerk van Oostka pelle aan Waterstraat 2 in Oostkapelle en duurt een uur. OOST-SOUBURG MIDDELBURG Benefietvoorstelling in Cinema Middelburg voor Vluchtelingenwerk Cinema Middelburg houdt zaterdag 2 ja nuari een benefiet voorstelling van de film 'Human'. De volle dige bioscoopop brengst wordt gedo neerd aan Vluchtelin genwerk Nederland. De hoofdvraag van de documentaire 'Hu- man' is: Wat maakt ons menselijk? Film maker Yann Art- hus-Bertrand verza melde drie jaarverha len van meer dan 2.000 mensen uit zes tig verschillende lan den, waarin thema's als liefde, oorlog, ho moseksualiteit, verge vingsgezindheid, fami lie, leven na de dood, immigratie en de zin van het leven centraal staan. De film begint om 13.30 uur in Cine ma Middelburg in de Kloveniersdoelen, Ach ter de Houttuinen 30. Het Scheldeloodsenkoor geeft za terdag 9 januari een nieuwjaars concert in de Historische Kerk Souburg. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten kosten t2,so euro in de voorverkoop, 11 euro voor vrienden en 15 euro aan de zaal. Ze zijn te verkrijgen bij Pri- mera in Vlissingen en bij Prime- ra en de Vrijbuiter in Oost Sou burg. Of via www.historische- kerksouburg.nl. MIDDELBURG. Bowlen, tennissen, pannavoetbal; het kon gisteren in de Kruitmolen in Middelburg waar het jaarlijkse Sport Spel Winterfes- tijn plaatsvond. Middelburg in Beweging hield samen met Kinderop vang Walcheren, Kindercentrum Koozie en Stichting Welzijn Middel burg een sportieve dag voor de jeugd. Deelnemers konden zelfs ge schminkt meedoen aan de sportiviteiten, zoals Dennisaa (foto). Voor de jongste kinderen was er een speel/knutselhoek. foto Lex de Meester Donderdag MIDDELBURG Markt, 09.00-18.00 uur-ijsbaan geo pend; Brasserie 't Hoofd kantoor, Woonboule vard Mortiere, 10.00 uur - Start Oudejaars Bike Ride; De Drukkery, Markt 51, vanaf 14.00 uur - Oudej aarsconference 'Het jaar rond in 52 snelsonetten' in dichtvorm door Ko de Laat en Coenrae- dt van Meerenburgh OOSTKAPELLE Zionskerk, Duinweg 36A, 09.00-09.45 uur - Oliebollenverkoop Protestantse Ge meente; Dorpskerk, 19.00 uur - Oudejaarsavond met Rembrandt, be zinning en bezichti ging van schilderij VLISSINGEN Zeeuws Maritiem MuZEEum, Nieuw- endijk 11,14.00 uur - Familierondleiding en kinderspeurtocht; Spuistraat 6,14.00- 16.00 uur - Tablet- Café in Bibliotheek ZOUTELANDE Langstraat, 00.15 uur - Vuurwerk Spekta kel Show ARNEMUIDEN Centrum, 12.00-17.00 uur - Weekmarkt DOMBURG Strand Noordduine, 14.00 uur - Nieuw jaarsduik MIDDELBURG Zeeuws Archief, Hof plein 16, 09.00-17.00 uur - Maritieme Ex positie 'Schepen op de Westerschelde'; Markt, 11.00-17.00 uur-ijsbaan geo pend; Vleeshal, Markt 1, 12.00-17.00 uur - Winterexpositie Zeeuwse Kunst kring; Ruimte Cae- suur, Lange Noord straat 67,14.00-17.00 uur - Tentoonstel ling Giel Louws 'Dra ger' VLISSINGEN Boulevard Bankert, 13.30 uur - Nieuw jaarsduik; Strandpa viljoen Panta Rhei, 20.30 uur - Optre den Coverband No Idea VROUWENPOLDER Koningin Emmaweg 16,14.00-15.00 uur - Naturistische Nieuw jaarsduik op naakt strand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38