r Zeeland is het zonnigst en het warmst (De hê&Aih u tkJiwb IB LI KI GRATIS! 10+2 achttiende eeuw wordt nog steeds veel gespeeld A/ékV hjujuj ZEELAND 5 v: lair is, mag niet verloren gaan, vindt Christopher van Iersel van de Middelburgse spellenspeciaal- zaak De Burcht. Hij ziet regelma tig mensen in zijn winkel, op zoek naar Slabberjan. „Wij verko pen het niet, want het wordt vrij wel nergens meer gemaakt." Re den voor Van Iersel om het spel in eigen beheer te gaan maken. Het proces is in volle gang. Alles gebeurt met de hand, van het bei tsen tot het schilderen van de plaatjes op de houten stenen. In het voorjaar hoopt Van Ier sel te kunnen starten met de ver koop. Over belangstelling maakt hij zich geen zorgen. „Er is nu al een wachtlijst met tientallen mensen. En dat wordt alleen maar meer." SLABBERJAN: DE SPELREGELS Vlissingen, het hoofdstation van Zeeland, was met 2010 zonuren koploper van het land. De zon scheen ongeveer 150 uur meer dan gemiddeld in Nederland. Het gemiddelde voor Vlissin gen staat op 1733 zonuren. Toch werd in 2015 geen nieuw record ge vestigd in Vlissingen: het afgelo pen jaar staat op plek vier in de lijst van zonnigste jaren. In West- dorpe scheen de zon 1925 uur. De gemiddelde temperatuur in Vlissingen was 11,5 graden: 1,3 gra den hoger dan in Drenthe en Gro ningen, waar het gemiddeld het koudst was. De gemiddelde tem peratuur voor Westdorpe was 11,2 graden. De warmste dag was op 1 juli: toen werd het 35,6 graden in West dorpe en 30,3 graden in Vlissin gen. De koudste dag van het jaar was 23 januari. Het vroor toen 3,5 graden in Westdorpe en 1,6 gra den in Vlissingen. 2015 was ook een nat jaar, maar Zeeland ontsprong relatief vaak de dans. In Vlissingen viel 800 millimeter regen (normaal is 742 millimeter), in Westdorpe 680 millimeter. Zeeland was niet de droogste provincie van het land: in Noord-Brabant en in Limburg viel minder neerslag (respectieve lijk 682,3 en 731,9 millimeter). Gel derland was het natst, met 1011 millimeter neerslag. WEERFEITEN 2015 Uw reactie Twitter Blog Ger van Lieshout @GerLieshout #Samsom Zou er in die mickey mouse par tij nu helemaal nie mand zijn die deze dwaas op het matje roept, of is 9 zetels al voldoende De oliebollen van Bliek Meesterbakkers zijn lekker én puur Zeeuws! Alle grondstoffen voor onze oliebollen worden met de grootste zorg en aandacht op de Zeeuwse bodem verbouwd!* i/om Uifyrudh i/eo&f - <Mme>i <rp- DONDERDAG 31 DECEMBER 2015 Slabberj annen In de familie van Pieter Geertse uit Grijpskerke is Slabberjan een soort traditie geworden, foto Lex de Meester Slabberjan wordt gespeeld met 42 houten speelstukken: 13 cij fers (0 t/m 12) en 8 plaatjes (4 goede en 4 slechte). Van ieder spelstuk zijn 2 exemplaren. Een afgesproken aantal centen (meestal 4) dient als inzet. De spelers krijgen bij iedere speelronde blind een spelstuk uit de zak met daarop een cijfer of plaatje. De ruilfase begint, met als doel het bemachtigen van een dop met hoge waarde. De speler links naast de deler van de spelstukken mag als eer ste kiezen of hij zijn spelstuk houdt of ruilt met degene naast hem. Met de klok mee beslissen de spelers vervolgens één voor één of ze houden of ruilen. Dat gaat zo door tot de verdeler aan de beurt is. Deze speler mag eventueel 'ruilen' met de zak. Met uitzondering van de 4 hoge plaatjes is men verplicht een ruil te accepteren. Als iedereen aan bod is geweest, tonen alle spe lers hun spelstuk. Degene die de dop met de laagste waarde heeft, moet een cent in de pot gooien. Alle doppen gaan terug in de zak. Een volgende speler mag de len en het spel begint opnieuw tot alle spelers (op één na) hun centen kwijt zijn. door Cornelleke Blok VLISSINGEN. Voor de meeste zon- uren en de hoogste temperaturen moest je in 2015 in Zeeland zijn. Vlissingen telde afgelopen jaar 57 warme dagen (20 graden of warmer): acht minder dan ge middeld. Dat komt door het koude voorjaar. 2015 telde 12 zomerse dagen (25 graden of warmer): vier minder dan gemiddeld. Er waren ook veel minder vorst- dagen gewoonlijk: op tien da gen zakte de temperatuur on der nul, terwijl dat in een nor maal jaar op 25 dagen gebeurt. December was extreem warm: in Vlissingen werd het gemid deld 9,8 graden, ten opzichte van een gemiddelde van 4,9 graden. Het oude record (7,9 graden) stamde uit 1934. Wederom werden er Statenvragen gesteld over de verkeerssituatie in de Westerscheldetunnel, onder meer in verband met de automobi liste die eerder deze maand als spookrijdster in de tunnel beland de. Jacob meent een simpele oplos sing te zien, schrijft hij op PZC.nl: „Een goede raad wees alleen bezig met autorijden. Velen zitten met hun mobieltje te spelen letten niet op de weg en dan? rij je verkeerd of zit je op de verkeerde weg helft." Onzin, vindt Kees van der A.: „Vroe ger was het ook niet alles. In die ouwe Ford uit de 50er jaren van me zat een bank voorin in plaats van twee stoelen. En toen zat je sa men dicht bij elkaar achter het stuur aan mekaar te friemelen. Was ook niet altijd zo veilig. Ben zo ook eens de sloot ingereden..." I V Een jaar Hardlopen in Zeeland: 2015 leverde op ons weblog van verslaggevers Maurice Steketee en Miriam van den Broek maar liefst 146 blogs en 284 foto's op... en daarbij passeerde van alles de re vue. Van de blinkende medailles tot het iets bescheidener toiletpa pier, van oude bekende de Zak- loop in Nisse tot nieuwkomer City Trail in Middelburg, en nog veel meer hoogte- en dieptepunten. Lees het jaaroverzicht, en lees ui teraard ook nog eens terug op pzc.nl/hardlopeninzeeland. Nederland is in staat 200.000 vluchtelingen op te vangen, bijna vier keer zoveel als er in 2015 arri veerden. Dat zegt PvdA-leider Die- derik Samsom. Niet iedereen is het daar mee eens. Er wordt veel op gewezen dat dat de partij van Samson wel eens zetels zou kun nen gaan kosten. Terwijl die er in de laatste peilingen toch al niet zo goed voorstaat. Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie n facebook.com/depzc @pzcredactie M S T E R B A K K t R S 'met uitzondering van de rozijnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37