Aan ballonmand de lucht in ^etnaker. Zeeuws gezelschapsspel uit de Bel 013-5056626 of chat met ons Lader 4 ZEELAND Op dagen als deze wordt de zak met spelstukken uit de kast gehaald en is het tijd voor het gezelschaps spel Slabberjan. „Ik was verschrikkelijk bang", vertelt Musawi. „De balloneigena ren vroegen of we konden hel- 'Ik was aan het helpen en voordat ik het wist vloog ik mee' pen en voordat ik het wist, vloog ik opeens mee." Jan Hoogstrate uit Clinge zat in de mand als crewlid en zag het van dichtbij gebeuren. Ter wijl hij en zijn collega's zich klaarmaakten voor de laatste vlucht van het jaar, maakte de harde wind het moeilijk om de mand op de grond te houden. Toeschouwers, onder wie Musa wi, schoten te hulp. „Zoals altijd riepen we 'laat los', toen de ballon heet genoeg was om op te stijgen", vertelt Hoogstrate. „Pas toen we al bijna honderd meter hoog vlogen, zag ik opeens twee handen aan de rand van de mand. Ik schreeuw de meteen naar de passagiers dat ze hem binnen moesten halen." Eenmaal 'binnen' bleek dat Musawi de Nederlandse taal niet beheerst. „Hij heeft gewoon niet verstaan dat hij de mand moest loslaten en is er daarom aan blij ven hangen", verklaart Hoogstra te. „Een ballon stijgt erg snel op." Muswai was stil van de schrik, hij besefte dat zijn leven aan een zijden draadje heeft gehangen. „'No good', zei hij af en toe. Vol gens mij heeft hij niet echt geno ten van de vaart", zegt Hoogstra te, die er inmiddels de lol wel van inziet. 'Ik schreeuwde meteen naar de passagiers dat ze hem binnen moesten halen' Jan Hoogstrate uit Clinge, crewlid Toen anderhalf uur later de ballontocht voorbij was en de passagiers veilig waren geland, bracht de crew Musawi naar het politiebureau, omdat hij zelf het adres van zijn verblijfplaats niet wist. Agenten vertelden Hoogstrate dat Musawi asielzoe ker is, afkomstig uit Bagdad. Op Facebook krijgt de Clinge- naar veel negatieve reacties over 'de vluchteling'. Dat vindt hij niet nodig. „Het was nooit zijn bedoeling om in deze situatie te recht te komen. Hij wilde ons ge woon helpen bij het opstijgen", zegt hij. „Deze man heeft zo veel meegemaakt in de oorlog, is ge vlucht naar België en dan maakt hij dit mee." Haider laat weten dat hij zich vooral gezegend voelt over de goede afloop. Grote kans dat bij Pie- ter Geertse (46) uit Grijpskerke van avond niet alleen een schaal oliebollen op tafel staat, maar ook een pot met oude knopen. De pot staat sym bool voor wat inmiddels wel een traditie mag worden genoemd bin nen de familie Geertse: Slabberjan- nen. „Zowel mijn ouders als groot ouders speelden Slabberjan dus wij zijn ermee opgegroeid", zegt Geertse. „Zodra je kon praten, mocht je meedoen. En iedereen deed ook altijd mee. Het is een spel voor jong en oud, voor man nen en voor vrouwen." Slabberjan wordt een echt Zeeuws spel genoemd, maar de wortels van het gezelschapsspel liggen niet in Zeeland, noch in de rest van Nederland. „De eerste ge gevens over het spel komen uit Ita lië en dateren uit de veertiende eeuw", zegt Johan Francke uit Mid delburg. Francke deed onderzoek naar de herkomst en spelregels van Slabberjan en bundelde zijn bevindingen in het artikel 'Kap af. Een Noorse matador in Zeeland - De oorsprong en de spelregels van het slabberjanspel'. Volgens Francke is het aanne melijk dat Cambio, zoals het spel in Italië heet, uiteindelijk in Duits land en Scandinavië is beland. „In de achttiende eeuw werden veel Noorse dienstbodes in Nederland gestationeerd. Het lijkt erop dat zij het spel vervolgens hier geïn troduceerd hebben." Die theorie wordt nog aanne melijker als je de overeenkomsten tussen het Noorse Gnav of Sleb- ber Jen en het Zeeuwse SJabber- jan op een rijtje zet. Francke: „Ten eerste is er de naam. Slebber Jen en Slabberjan, dat lijkt verdacht veel op elkaar. Daarnaast is het op vallend dat eigenlijk alleen in Ne derland en in Scandinavië wordt 'De eerste gegevens over het spel komen uit Italië en da teren uit de veertiende eeuw' gespeeld met houten spelstukken. In de meeste andere landen spe len ze hun variant van het spel met kaarten." Een spel dat na drie eeuwen nog steeds onverminderd popu- Een nieuw plafond in één dag! Boxspring Venice Elektrische Boxspring Pisa Plaagdierbestrijding Haider Musawi vreesde voor zijn leven toen hij onder de luchtballon bungelde, foto Joris Vergauwen door Elodie Kint SINT NIKLAAS. Bij het opstijgen van een heteluchtballon op de Grote Markt in Sint Niklaas ging het dinsdagmiddag even flink mis. De Irakees Haider Musawi, die het ballonteam hielp, hing nog aan de mand toen de ballon op tientallen meters hoogte in de lucht vloog. Haider Musawi Tijd om te door Ellen Jobse Johan Francke onderzoeker BestBoxsprinq.nl Ruim assortiment tegen de scherpste prijzen en snelle levering www.bestboxspring.nl PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom: op afspraak 140x200 vanaf €339, 160x200 vanaf €359, 180x 200 vanaf €379, Incl. onderbox, matrassen, hoofdbord topper Incl. onderbox, matrassen, hoofdbord topper Zeeuws-Vlaanderen Preventie en bestrijding van De kunst van plaagdierbestrijding 0115 - 530 585 lader@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36