De broekpakken van Mies Bouwman Dick Holthaus 28 NIEUWS De beruchte kindermoordenaar Koos Hertogs stierf op 19 juli op 65-jarige leeftijd een natuurlijke dood. Hij was de langst zittende gevangene met levenslang in Nederland. Dick Holthaus behoort zonder twijfel tot de grootste couturiers van ons land, meent Madelief Hohé, conserva tor van de modeafdeling van het Gemeentemuseum Den Haag, dat de grootste modecollectie (50.000 stuks) van Nederland herbergt en waar thans de expositie Ode aan de Nederlandse mode is te zien. „Holthaus, een echte autodidact, deed al vroeg in de jaren vijftig van zich spreken. Net als Pierre Cardin in Parijs was hij de eerste die tevens kleding ontwierp voor mannen." Iconisch was de modeontwerper met zijn kleding voor Mies Bouwman. Het broekpak en zelfs de fluwelen smoking die hij voor Mies ontwierp droegen nadrukke lijk bij aan de emancipatie van de vrouw in het mode beeld. „In de jaren '50 en '60 vielen broeken voor vrou wen onder de noemer vrijetijdskleding. Een broek naar school was eigenlijk ongepast. Als meisjes er toch een aandeden, verlegde menig moeder de rits naar de zij kant." Voor Holthaus was de Franse mode (Yves Saint Lau rent, Nina Ricci) leidend. 'Laat Parijs de toon maar zet ten', vond hij. Zijn ontwerpen waren volgens Hohé 'jong, fris, vol stijlvolle eenvoud en bedacht met groot gevoel voor de tijdgeest'. Hij richtte zich later nadrukke lijk op confectiekleding voor mannen. Vermaard was zijn zakelijke, stijlvolle blazer. Vanaf 1975 ontwierp hij ook bedrijfskleding. Zo stak hij de stewardessen van Martinair in het rood. „Destijds had je de zichzelf be noemde Grote Vijf: Frans Molenaar, Frank Govers, Max Heymans, Rob Kroner en Edgar Vos. De heren rekenden voor het gemak ontwerpster Fong Leng niet mee." Holthaus, die vanaf de jaren zeventig na een auto-on geluk meer teruggetrokken leefde, ontbrak ook. „Onte recht", vindt Hohé. „Hij paste als pionier moeiteloos in die rij." De arrestatie van Koos Hertogs 3 oktober 1980 op verdenking van de moord op Tialda Visser (12), Emy den Boer (18) en Edith Post (11) was destijds een geruchtmakende affaire. „Van daag de dag", zegt Peter R. de Vries, „zou een moordzaak van dit kaliber tot enorme propor ties zijn uitgegroeid. Koos H., zoals hij als ver dachte heette, is de beruchtste kindermoorden aar uit de Nederlandse historie. Maar toen wa ren er slechts twee tv-netten. En van internet en sociale media had nog niemand gehoord." De misdaadverslaggever begon precies in die tijd als 'jonge aanstormende reporter' bij De Te legraaf, waar 'de grote jongens' op de zaak za ten. Bijna dertig jaar later zou De Vries desal niettemin nadrukkelijk van zich laten horen toen hij filmbeelden van Hertogs, gemaakt door een infiltrant in de gevangenis, uitzond op tv, een rechterlijk verbod ten spijt. „De zaak fascineerde me", zegt hij. „Ik hield altijd contact met de ouders van Edith Post, een van de meisjes die werd omgebracht. Hertogs was een lowlife, een proleet, gewetenloos. Een sa dist die zijn slachtoffers gruwelijk misbruikte. De politie trof bij hem thuis in Den Haag een martelkamer aan." Koos Hertogs stamde uit een gezin van zeven tien kinderen en was al eerder veroordeeld voor inbraak, gewapende overval en drugshandel. Reeds voor zijn 30e had hij vijftien jaar doorge bracht in gevangenissen en tehuizen. Na zijn 30e volgde de levenslange gevangenisstraf voor drievoudige moord. Negen jaar lang ontkende hij. Op advies van zijn advocaat bekende hij in 1989 ten dele om zo te worden overgeplaatst naar een tbs-kliniek. Een volledige bekentenis zou er, leek het, nooit komen. Totdat Peter R. de Vries zich vastbeet in het dossier. „Ik kwam in contact met Nico van Empel, een jeugdvriend van Koos Hertogs. Hij was bereid hem met een verborgen camera in de gevangenis te bezoeken." De Vries herinnert zich de grote omzichtig heid waarmee te werk werd gegaan. „Onze infil trant moest zijn vertrouwen winnen. Het begon met een eerste brief, daarna werd de correspon- JAMES LAST (1929) Orkestleider Duitse orkestleider en uitvinder van de Happy Party Sound. Hij ontving liefst tweehonderd gouden en zeventien platina platen met zijn opgewekte orkestrale 'muzak'. CHRISTOPHER LEE (1922) Filmacteur Bekend als Graaf Dracula in oude horrorfilms. Later dook de Brit met een fijne neus voor slechte karakters op in Star Wars en Lord of the Rings. DRS. P (1919) Tekstdichter De van origine Zwitser Heinz Polzer zong, dichtte, componeerde en speelde piano. Had een unieke kijk op de Nederlandse taal. Uitvinder van de dichtvorm Ollekebolleke. «Hem Couturier Dick Holthaus. foto Niels van der Hoeven Zijn broekpakken voor Mies Bouwman waren baanbre kend. En met zijn witte jurken en gewaden voor Liesbeth List, ontworpen om de zangeres 'langer te maken', groei de een generatie op. door Arno Gelder DICK NANNINGA (1949) Voetballer Kopsterke spits die in de finale van het WK-voetbal in Argentinië (1978) tegen het gastland scoorde. Met het hoofd. Het bleek helaas onvoldoende voor de titel. ELLEN VOGEL (1922) Actrice De laatste Grande Dame van het Nederlandse toneel. Vermaard vanwege haar chique Haagse dictie en haar voorname voorkomen. JOOST ZWAGERMAN (1963) Schrijver Schrijver, essayist, columnist en dichter, die op tv prachtig vertelde over kunst. De geliefde auteur leed aan depressies en pleegde tot verbijstering van velen zelfmoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28