De Beatle van het Nederlandse voetbal Nol Heijerman NIEUWS 27 1940 Maar ik wist dat ze niet gemakke lijk schreef. Soms één bladzij per dag. Ze had zuinig aan gedaan, ver telde ze, en kon het zich permitte ren. Bovendien vond ze dat som mige auteurs 'in het oneindige' doorgingen. 'En daar wordt het werk niet beter van'." Ze stond pal achter het genre, dat door menig letterenpurist laat dunkend werd bezien. Te senti menteel, te gekunsteld roman tisch. Toch hamerde ze erop dat haar boeken uit het leven waren gegrepen. Over zaken gingen 'die echt gebeurden'. Populair zijn ze nog altijd. In het genre van de familie-, streek- en historische roman worden jaar lijks rond de 20 miljoen boeken uitgeleend. Zeker haar romans werden geschreven door 'een christen', zei ze. „Als je een relatie met God hebt, schrijf je geen boek zonder dat die band zichtbaar is." Toch vond ze haar werk niet doordesemd met religie en bereik te ze ook talloze niet-gelovige leze ressen. „Dat klopt", zegt Greetje van den Berg. „Jos was absoluut christen, maar veranderde wel in de loop der jaren. Er was twijfel, ook dat zie ik in mijzelf terug. Wat is een christelijk boek? Moet de naam van God daarin voorko men? Ik denk niet per se. Ook zon der kun je christelijke literatuur onderscheiden van andere ro mans. De sfeer, de dialogen, het taalgebruik.En het gebrek aan seks." Ze denkt met weemoed terug aan de verhalendagen bij Jos van Manen Pieters als, één keer per jaar, schrijvers van het Schrijvers contact (de vereniging van au teurs met een christelijke visie) bij Jos thuis uit eigen werk voorla- 'Jos zei op haar 65e van de ene op de andere dag: ik stop' zen. „Maar we mochten nooit wat doen. De afwas? Die deed ze zelf! Op een keer viel ze, wij waren net weg. Op de grond kon ze de tele foon nog naar haar toetrekken. Ze liep een scheur in haar heupbeen op. Dat ongeval deed veel met haar. Ze verouderde flink, woonde daarna geen bijeenkomsten van het Schrijverscontact meer bij." Wat beide schrijfsters ook bindt, is dat hun hoofdpersonen 'van vlees en bloed' zijn, herken baar en tastbaar voor de lezer. „Volgend jaar verschijnt mijn nieu we boek, Ogenblik. Mijn 50e ro man en het vervolg op mijn de buut Gouden bergen in Tirol „Daarop zijn alle vooroordelen van toepassing, hahaha. Een Ne derlands meisje dat op vakantie in Oostenrijk verliefd wordt op een jongen, die ook nog eens skileraar is. Het eindige destijds zeer geluk kig. Nu, 49 boeken later, neem ik de lezer mee terug naar de bergen om te kijken hoe het met hen is. En dat blijkt toch minder roman tisch..." Zijn maatje Ger van der Heiden (56), voormalig prof bij de Rotterdamse club, noemde hem liefkozend de 'Ringo Starr van de Nederlandse velden'. „Maar pas op hè, Nol was geen zwer ver, hè. Hij was ij- del, liet zijn haar altijd goed verzor gen. Een char meur eerste klas bovendien. 'Kijk eens wat een lek ker ding daar, Ger', zei hij toen we inmiddels als toeschouwers op de tribune van Het Kasteel naast elkaar zaten." Nol Heijerman kwam in 1967 van het Rotterdamse Xerxes naar Sparta. Voor die club speelde hij 223 wedstrijden waarin de ouder wetse rechtsbui ten 64 keer scoor de. Hij beëindigde zijn carrière bij Ex celsior. Een geslepen speler, die in scrimmages de bal vaak het beslissende tikje gaf. Als een Lothar Matthaus avant la lettre kon hij strafschop pen versieren. Maar daar hield de vergelijking met de vreugdeloze Duitser op. „Nol was een levensgenieter, vaak in het Rotterdamse kroegleven te vinden. Dol op backgammon. En humor, hè. Een jongen van de stad." Hij trad in het huwelijk met de dochter van een snackbareigenaar en werd vader van twee meisjes. Later scheidde hij. „Nol, Ome Toon Nijssen, eveneens oud Sparta-speler, en ik, zaten altijd met z'n drieën naast elkaar. Lekker mopperen, de beste stuurlui staan aan wal, hè?" Toen Nol Heijerman kanker kreeg, wilde hij geen be zoek meer ontvangen. Alleen Ger mocht hem, vlak voor zijn dood, in het ziekenhuis opzoeken. „Ome Toon was in 2011 al overleden. Nu zit ik in m'n eentje op de tribu ne. God, wat mis ik ze." DONDERDAG 31 DECEMBER 2015 DEMIS ROUSSOS (1946) Zanger Griekse zanger met mondiale hits als Forever and ever en My friend the wind. Bekend vanwege baard, smartelijke zang en omvangrijke kaftan. WIM RUSKA (1940) Judoka Succesvolle judoka die vele Nederlandse, zeven Europese en twee wereldtitels veroverde. Won tijdens de Olympische Spelen van 1972 in München goud. LEONARD NIMOY (1931) Filmacteur Amerikaanse filmacteur. Populair als Spock in de tv- en filmserie van Star Trek, waarin hij een half-Vulcan speelde, compleet met puntige oren. foto Herman Stöver Greetje van den Berg schrijfster Hij heette 'De Beatle' en 'De George Best van de polder.' Nol Heijerman, die op 23 januari op 74-jarige leeftijd over leed, liet als eerste Nederlandse voetballer zijn haar lang groeien en nam het bij het keurige Sparta evenmin nauw met de kledingvoorschriften: zijn shirt droeg hij altijd over zijn broek. BEN E. KING (1938) Zanger Soulzanger uit de VS die altijd zal worden herinnerd door zijn smekende interpretatie van Stand by me. Maakte ooit deel uit van The Drifters. B.B. KING (1925) Zanger Iconische Amerikaanse bluesgitarist, nummer 3 op de lijst van 's werelds beste gitaristen. Nam in de jaren tachtig When love comes to town met U2 op. ALBERT WEST (1949) Zanger Albert Westelaken, zoals zijn echte naam luidde, had hits met suikerpopliedjes als Cha-la-la I need you, Tell Laura I love her en Put your head on my shoulder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27