Zij ontvielen ons van Manen Pieters 26 NIEUWS Haar magnum opus, de Tuinfluitertrilogie uit 1955, was een bestseller. Van de dertig boeken die ze schreef, werden liefst 4 miljoen exemplaren verkocht. Jos van Manen Pieters, succesvol schrijfster, overleed 1 februari op 84-jarige leeftijd. Op de drempel van het nieuwe jaar denken we vier pagina's lang terug aan bekende mensen die in 2015 overleden. leeftijd op de mulo in Ede. Haar eerste roman verscheen in 1955: En de tuinfluiter zingt, het eerste deel van de vermaarde Tuinfluiter- trilogie (En de tuinfluiter zingt/Een nest vol tuinfluiters/Als de tuinfluiter zwijgt), waarvan meer dan een half miljoen delen werden ver kocht. Het is nog steeds een van de populairste reeksen in de bibliotheken. Het drieluik verhaalt over het gezin Van Herewaarden: vader Reinier, moeder Marion, dochter Inge en zoon Reinier. In deel één trouwt Reinier met Marion, in deel twee wordt de stamhouder geboren, in deel drie wordt het ge luk wreed verstoord door 'wan trouwen, verdriet en dood.' Greetje van den Berg: „Opval lend zijn de lange dialogen, die soms bladzijden voortduren. Te genwoordig kennen onze romans korte alinea's. De samenleving is sneller geworden, ook onder in vloed van sociale media. Jos zei op haar 65e van de ene op de andere dag: ik stop. Dat verbaasde me. Ze mocht dan tot de auteurs behoren wier werk een on miskenbare christelij ke inslag kende, Jos van Manen Pieters schrok er niet voor terug in haar (familie)romans heikele thema's als zelfmoord en incest te behan delen. „Daarin was ze bepaald re volutionair", zegt Greetje van den Berg (56), die haar goed heeft ge kend en zelf romanschrijfster is. „Dat zorgde voor een klik. Ik schreef ook over onderwerpen als abortus en loverboys. Jos was met haar thematiek vernieuwend in ons genre. Christenen zijn gewo ne mensen - in hun kring gebeurt eveneens van alles. Zelf scheidde ze ook. Wel benaderde ze de on derwerpen op christelijke wijze. Wat opviel in haar boeken was de worsteling en uiteindelijk de lou tering van de mens die er rijker, rijper en beter uitkwam. Ze geloof de in een positief einde." Jos van Manen Pieters (Zaan dam, 1930) schreef al op 14-jarige FRANS MOLENAAR (1940) Couturier Stijlvolle Nederlandse couturier. Opende in 1967 zijn modezaak in Amsterdam. Mocht Mies Bouwman en Sylvia Tóth tot zijn klanten rekenen. ANITA EKBERC (1931) Filmactrice Zweedse filmster, fotomodel en sekssymbool. Onsterfelijk door haar rol in La Dolce Vita waarin ze wulps door de Romeinse Trevifontein huppelt. door Arno Celder HUGO WALKER (1933) Sportcommentator Geestelijk vader van de legendarische uitspraak 'Kom dat schot...', waarmee een complete generatie kijkers van Studio Sport opgroeide. CÜNTER CRASS (1927) Schrijver Duits schrijver en winnaar van de Nobelprijs voor de Literatuur in 1999. Zorgde voor ophef door te bekennen lid te zijn geweest van de Waffen SS. PERCY SLEDCE (1940) Zanger Amerikaanse soulzanger van ballades als When a man loves a woman en My special prayer. Was een van de eerste artiesten die country met soul mengde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26