Surfen bij windmolens V&D-bewIndvoerders hebben meer tijd nodig Topman drogisterijketen ontkent dat er sprake is van een vooropgezet plan FNV en CNV zetten vraagtekens bij de snelle doorstart van het failliet verklaarde DA. ECONOMIE 23 Eindelijk fiat voor Iers gasproject Shell Russen kopen belang Sanoma Shell, Statoil en Vermillion Energy mo gen gas gaan winnen uit het Corribpro- ject voor de Ierse westkust. De Ierse overheid gaf dinsdag als laatste autori teit groen licht. De concerns wilden al in 2004 gas gaan produceren, maar ge steggel met milieugroeperingen zorgde voor veel vertragingen. Uitgeverijconcern Sanoma ver koopt zijn belang van 50 pro cent in Fashion Press aan In- Venture Partners, een groep Russische investeerders. De verkoop van het belang stuitte in augustus nog op verzet van Russische toezichthouders. DA telt meer dan 260 winkels. De drogisterijketen draait bijna ge heel op franchisers. Die zijn niet failliet gegaan en blijven dus ge woon open. Hun personeelsbezet ting staat ook los van de afslan king bij de centrale organisatie. Wat DA parten heeft gespeeld, is dat veel van de franchisenemers uit onvrede over het beleid van de vorige directie uit de keten zijn ge stapt, met als gevolg een fors om zetverlies. „De doorstart is goed nieuws voor twee derde van de medewer kers, maar het is een heel hard ge lag voor de mensen die niet mee gaan", aldus FNV'er De Beer. CNV-onderhandelaar Roos Rahi- mi wil een compensatie voor de medewerkers die op straat komen te staan. „Niet de hele DA-organisatie is failliet verklaard, dus er moet nog iets over zijn voor een ontslagver goeding." Holland Pharma Gisteren werd ook bekend dat Hol land Pharma gesprekken voert met het hoofdkantoor van DIO-drogisterijen. Het bedrijf nam dinsdag al de centrale organi satie van DA over. Directeur Jan Bouwman kijkt nu of er een verge lijkbare deal mogelijk is met DIO. Dan kunnen beide drogisterijke tens hun inkoop en distributie voortaan gezamenlijk regelen. Holland Pharma levert aan apo theken, drogisterijen en reform winkels. Het bedrijf ziet kansen in de drogisterijmarkt. Vandaar dat het nu ook probeert om de DIO-winkels aan zich te binden. ZWOLLE. De drogisterijketen werd dinsdag failliet verklaard, maar maakte een paar uur later een doorstart bekend. De vakbonden vragen zich nu af of er sprake is ge weest van een voorgekookt plan. De vorige directie van DA was al maanden in gesprek met belang stellende partijen. „Waarom was het nodig om DA failliet te laten gaan? Alleen om zonder ballast verder te kun nen, ten koste van schuldeisers, belastingdienst en medewerkers", zegt FNV-bestuurder Frans de Beer. Hij vindt ook de rol van di recteur Henk Castelijns en diens broer Ludwig opmerkelijk. „Henk was interim-directeur van DA en nu is hij ook directeur van de overnemende partij, Neder landse Drogisterij Service B.V. En de broer van Henk Castelijns, Ludwig, is directeur van Mosadex, de groothandel die de doorstart van DA faciliteert." Overname Henk Castelijns van de doorgestar te drogisterijketen ontkent dat er sprake is van een strategie. Vol gens hem is er geprobeerd om tot een overname te komen zonder faillissement, maar is dat niet ge lukt. Het retailbedrijf gaat nu verder onder de vleugels van de Neder landse Drogisterij Service, onder- 'Er moet nog iets over zijn voor een ontslagvergoeding' Hoe de doorstart er precies uit gaat zien en wat de gevolgen zijn voor de franchisers zijn, kon advo caat Meijer nog niet aangeven. Wel is duidelijk dat in het nieu we DA plaats is voor ongeveer twee derde van de 212 medewer kers van de centrale organisatie. deel van groothandel Holland Pharma. Advocaat Theunis Meijer van Ludwig Van Dam, dat de fran- chisevereniging van DA bijstaat, noemt de gang van zaken opmer kelijk, maar niet ongebruikelijk. „Mogelijk is Castelijns aangesteld als interim-directeur omdat hij de meeste kennis van zaken heeft. Ik heb geen indicatie dat hier iets geks aan de hand is." Dat vertellen ingewijden. De be windvoerders hebben momen teel hun handen vol om alle vor deringen van schuldeisers in kaart te brengen. Op het hoofd kantoor van V&D in Amsterdam spit een groep accountants de boeken minutieus door. „Ze pro beren de kluwen tussen V&D en La Place te ontwarren, zodat dui delijk is wie bij een eventueel fail lissement straks als eerste wordt betaald", zegt een medewerker. Het uitstel betekent niet nood- De bewindvoerders zijn nog niet voldoende aan het doorlichten van toekomstopties toegekomen zakerlijkerwijs dat een faillisse ment eveneens later volgt. Het bankroet van V&D kan ieder mo ment worden uitgesproken. Een bericht in De Telegraaf dat de be windvoerders gistermiddag al faillissement hadden aange vraagd, klopt echter niet, aldus V&D-woordvoerder Van Wijk. Hij bevestigt dat de bewind voerders voorlopig niet aan de toekomstscenario's zijn toegeko men. De V&D-directie ziet graag dat de best presterende warenhui zen samen met La Place een door start maken. Met de beslissing is een vurige wens van beroeps- en sportvissers en de recreatievaart in vervulling gegaan, stelt het ministerie van In frastructuur en Milieu. Zij vonden het verbod om door windparken te varen te beperkend, omdat daar door steeds minder vis- en vaar- ruimte overbleef in de Noordzee. Er worden de komende jaren na melijk steeds meer windparken ge bouwd. „Doorvaart en medege bruik van windparken kan bijdra gen aan efficiënt ruimtegebruik", stelt een woordvoerster van het ministerie. De openstelling geldt alleen voor boten met een maxi male lengte van 24 meter. Niet al le activiteiten zijn toegestaan; zo mag er wel gevist worden, maar niet op de bodem. Wat wel mag, is het ontwikkelen van nieuwe vormen van duurzame energie op zee. De overheid verwacht veel be langstelling van vissers, maar denkt ook dat er bijvoorbeeld bootexcursies naar de windparken georganiseerd zullen worden. De openstelling gaat in 2017 in. In de eerste jaren houdt de over heid in de gaten wat voor activitei ten het precies aantrekt. Op dit moment telt Nederland twee rela tief kleine windparken op zee. Daar komen er tussen nu en 2023 zeven bij. DONDERDAG 31 DECEMBER 2015 Economie 318 Apple betaalt een boete van 318 miljoen euro aan de Italiaanse fiscus na een onderzoek naar belastingfraude. Bonden: complot bij DA Een filiaal van de failliet verklaarde drogisterijketen DA. foto GinoPress door Natasja de Groot Roos Rahimi CNV-onderhandelaar door David Bremmer AMSTERDAM. De bewindvoerders van V&D besluiten pas in januari of een doorstart mogelijk is. Het plan om deze week al de belang rijkste drie tot vijf toekomstopties voor het noodlijdende warenhuis op een rij te zetten, is uitgesteld. DEN HAAG. Een hengeltje uitwer pen in een groot windmolenpark op zee: vanaf 2017 mag het. Net als ronddobberen met een jacht. Dat heeft het kabinet besloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23