i ■- 'Ik ben er enorm trots op hoe we dit als Nederland met z'n allen geflikt hebben' 20 SPORT vrv.M Die zo vurig gehoopte gele trui voor Tom Dumoulin bleef uit. Maar ook zonder dat sportieve succes werd het Grand Départ in Nederland een wielerfeest. iM Kina jri 136-U eet u het nog, hoe bloedver- ziekend heet het was, die eerste dagen van juli? Zei- den voelde een Tourstart buiten Frankrijk zo Frans aan. Alsof Utrecht opeens opgeschoven was naar het Centraal Massief. Of aangespoeld als kustplaats aan de Cote d'Azur. Dagen aaneen scheen de zon en flirtte de thermometer met record waardes, terwijl de deelnemers bin nendruppelden in het Village Dé- part. Uit de klokkentoren van de Dom klonken chansons. In cafés schalden de hits van Jacques Brei. Wie z'n ogen dichtkneep in de histo rische binnenstad, waande zich soms in Parijs. De ploegenpresentatie in het volge pakte Park Lepelenburg voltrok zich als zo'n perfecte lome zomeravond. Samengepakt in bootjes speelden de renners in de aangrenzende grachten voor decorvulling. Nieuwslezer en wielerfan Herman ('de Schermman') van der Zandt babbelde het avondje vanaf het podium relaxed aan elkaar en Blaudzun speelde een lekker deun tje. Alsof er niets aan de hand was. Alsof na dit hoogtepunt niet de aller zwaarste wielerwedstrijd ter wereld wachtte. Nederland feestte, genoot van de hype en het zomerweer, maar onder de renners nam de spanning ziender ogen toe bij de confrontatie met 20.000 wielerfans in het Utrechtse stadspark. „Zelfs Chris Froome was een beetje nerveus op dat podium", merkte Van der Zandt. „Ik stapte op hem af met m'n microfoon en zag aan z'n ademhaling en oogopslag dat hij dit niet elke dag meemaakt. Dat er 40.000 ogen op hem gericht zijn." Die mensenmassa. Dat massale. Het is wat de Tourstart in Utrecht nog veel meer typeerde dan de start vijfjaar eerder in Rotterdam of de af trap in Den Bosch in 1996. Bij de pre sentatie, maar helemaal bij de pro loog, met honderdduizenden toe schouwers langs de weg. Tussen de Truus van Lierlaan en de Croeselaan was er over de volle 13,8 kilometer nauwelijks nog een leeg stukje stoep. „Al die dagen was er overal en altijd ontzettend veel ge luid, maar die proloog sloeg alles. Ik had een oortje in, maar heb geen woord verstaan van wat de ploeglei der onderweg allemaal tegen me zei", zegt Jos van Emden, als debu- ill' -l lï W-i tant dé surprise met een vijfde plaats bij de proloog. „En weet je waar het het drukst was? In de tunnel onder de A27, net voor het keerpunt. De eni ge plek waar je een beetje schaduw had. Iedereen wilde daar staan." Niet Tom Dumoulin, maar Rohan Dennis reed een dag later in het geel Utrecht uit in een parade langs Haast recht, Capelle aan den IJssel en Helle- voetsluis. Een lint van dorpen en ste den die allemaal hun eigen Tourfeest je vierden. Van Emden: „Het op draaien van de Coolsingel en de pas sage van de Erasmusbrug had ik nog wel door, maar ik heb ook hele stuk ken gemist. Keek ik naar links, dan zag ik een haag van mensen. Keek ik rechts, dan zag ik hetzelfde. En alle maal maar selfies maken, leunend op van die huishoudtrappetjes." Bij de passage in Rotterdam begon het te druppen en te waaien, nog voor Zeeland was het oorlog. Al ver voor de finish was geletruidrager 'Aan Froome zag ik dat hij dit ook niet elke dag meemaakt, dat er 40.000 ogen op hem zijn gericht' Dennis al niet meer dan een verzo pen voetnoot in de Tourgeschiedenis. Op weg naar Neeltje Jans (sprintzege voor André Greipel, geel voor Fabian Cancellara) kwam de Hollandse va riant van een tropische storm venij nig om de hoek kijken. Rukwinden, zeikregen, waaiers. De ellende hield pas weer op vlak voor de finish, op de waterkering. Het leverde op dag twee direct de grootste veldslag van de 102de Tour op. Froome won zijn tweede Ronde van Frankrijk op een polderweg nabij Hellevoetsluis. Nairo Quintana en Alejandro Valverde verloren er het uitzicht op geel. Zij kwamen het Mas sacre Néerlandais niet meer te boven. Het Hollandse Grand Départ werd er zo één uit het boekje. Op en top Frans en vrolijk in de aanloop, met een vleugje Holland als apotheose. Precies zoals Tourbaas Christian Prudhomme vooraf gehoopt had. „Ik denk er nog steeds aan terug. Elke dag", bekent Van Emden. „Dat enorme feest. Ik ben er enorm trots op hoe we dat als Nederland met z'n allen geflikt hebben." Het publiek trotseerde in Zeeland weer en wind. foto ANP Ook het muzikale trio Zazi was aanwezig, foto Reuters Fans kijken vanuit het raam naar de eerste etappe, foto Belga Tourgekte in Nederland door Arjan Schouten W iWÊ 1STEnu trAMAT 'ommwiDt 11 11 UI! Het peloton trok op zondagmorgen nota bene onder de Utrechtse Dom door. foto Pim Ras Herman van der Zandt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20