L Schoondijkenaar ontvoerd in Breda het jaar uit Onderwatererfgoed bedreigd Kras Kortingsdagen Waarom 2015 een topjaar was voor Zeeland Man van het jaar: Aboutaleb Schatduikers maken de Noordzeebodem onveilig. Het kabinet wil daar iets aan doen en broedt op maatregelen. vandaag bij deze krant de eindejaarsbijlage Wat is er vanavond op tv? Test uw nieuws kennis in de eindejaarsquiz De hoogte en dieptepunten van 2015 in beeld DEN HAAG. Professioneel uitgerus te duikers zijn uit op koper en lood in gezonken schepen. Ook zoeken zij naar kostbare archeolo gische objecten. Die dreigen verlo ren te gaan. Dat staat in het Nationaal Wa terplan, waarin minister Melanie Schultz (Infrastructuur en Milieu) het waterbeleid tot en met 2021 heeft uitgestippeld. Door de eeu wen heen zijn in de Noordzee tal loze schepen gezonken. 'Die lig gen nu als ware tijdscapsules over de Noordzeebodem verspreid', schrijft het ministerie. 'De mate riële overblijfselen van menselijke activiteit in de Noordzee vormen Strenge wetgeving om plundering tegen te gaan is er niet, en bovendien ontbreekt het aan toezicht een belangrijke bron van kennis over ons verleden.' Maar die bronnen worden in hun voortbestaan bedreigd. Wrak ken, ook op grotere diepte, wor den steeds beter bereikbaar door steeds geavanceerdere opspo- rings- en bergingstechnieken. Vol gens een schatting van VN-organi- satie UNESCO ligt 90 procent van de vindplaatsen onder water in middels binnen het bereik van duikers. UNESCO hamert al jaren op de kwetsbaarheid van de wrak ken op de Nederlandse zeebodem. Bij oudere schepen zijn duikers uit op de kostbare lading, of op ar cheologische objecten zoals ka nonnen. Bij nieuwere schepen gaat het om het metaal dat de wrakken herbergen, koper en lood bijvoorbeeld. Dat is veel geld waard, zoveel dat sommige dui kers er hun dagelijks werk van ge maakt hebben. „Die trekken zich nergens iets van aan", zegt Ben Stiefelhagen van Stichting Duik de Noordzee Schoon. „Ze zijn al leen maar uit op geldelijk gewin en maken alles kapot." Hoe vaak dit soort plundering precies voorkomt, is niet bekend. Strenge wetgeving is er niet en bo vendien ontbreekt het aan toe zicht, zegt Stiefelhagen. UNESCO stelt dat plunderaars vrij spel heb ben. „Veel vaker dan op land is on derwatererfgoed doelwit van schatzoekers." In het Nationaal Waterplan stelt het kabinet nu dat de wrak ken beter beschermd moeten wor den. Naast plunderaars vormt ook de toenemende scheepvaartactivi teit op zee een gevaar. Het kabinet denkt na over de ratificatie van een aantal bestaande internationa le verdragen, die landen verplich ten om bodemschatten te bescher men tegen plundering. Korting op alle reizen! Kras.nl/kortingsdagen of bel 0900-96977<>c BREDA. De politie is met man en macht op zoek naar de 42-jarige Rien de Koning uit Schoondijke en de 18-jarige Gino Heeren uit Sprundel. Zij werden dinsdagoch tend ontvoerd uit het garagebe drijf waar ze beiden werkzaam zijn in Breda. De slachtoffers, die familie zijn van elkaar, worden allebei in verband gebracht met drugsza ken. Het heeft er daarom alle schijn van dat het gaat om een een kidnap in het criminele cir cuit. Op bewakingsbeelden is te zien dat gemaskerde mannen de twee slachtoffers meenemen. Een van de daders droeg een zwart kort jack met achterop een politielogo. De daders maakten gebruik van een blauwe Volkswa gen Transporter met zwaailicht. De politie heeft een signale ment van de slachtoffers ver spreid: Rien de Koning was ge kleed in een spijkerbroek met donkerblauwe trui met capu chon. Gino Heeren heeft een ge zet postuur, donker haar en was gekleed in een opvallend licht blauw jogging/trainingspak met witte strepen. Hij droeg witte sokken en slippers. De recherche heeft een team van dertig man op de zaak gezet. www.pzc.nl Editie WALCHEREN DONDERDAG 31 december 2015 257e jaargang nr. 307 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 jaarwisseling Wrakken schepen geplunderd door Sander van Mersbergen Lees verder op pagina 12 AIMS, Actievoorwaarden zie: kras.nl/actievoorwaarden ZEELAND 2 3 Bekijk de beelden op www.pzc.nl 7 11688 5 5 5 5 30 Feestelijl PAGINA 16 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1