zijn broer Frank bij een aantrekkelijke club in het buitenland mm SPORT 19 Helivlucht voor Kromowidjojo Stapt Martina in de bobslee? Zwemster Ranomi Kromowidjo jo (25) heeft gisteren bij korte- baanwedstrijden op het Franse eiland Réunion haar persoonlijk record op de 50 meter vlinderslag verbeterd. De Groningse won in 25,39 seconden. Het leverde haar een helikoptervlucht op over het eiland, als beloning voor het kam pioenschapsrecord. Eerder verbe terde 'Kromo' ook al haar per soonlijke toptijden op de 100 me ter vlinder (58,54) en de 100 me ter wissel (1.00,88). 'Frank kan niet zonder spanning, ik voel me prettig bij minder verantwoordelijkheid' langs. Maar aan botox ga ik niet beginnen. Een rimpeltje kan mij niet zo veel schelen." Ronald: „Mensen doen soms heel moeilijk over plastische chirurgie. Maar waarom? De techniek is er. Net als met dat haar. Heel veel voetballers hebben het gedaan en het ziet er prima uit toch? Wij zijn een twee ling, dus valt het wel op dat we minder op elkaar lijken. Maar als je actiefoto's ziet, zijn we nog hetzelfde, hoor. ]e motoriek veran dert niet." Voor wie het zo wil zien: Ronald heeft ge makkelijk praten. Zijn belangrijkste zorg voor komend weekend is of zijn stropdas een beetje mooi bij zijn jasje past. Frank is eindverantwoordelijk bij de moeilijkste voetbalclub van Nederland. Bij Ajax is goed nooit goed genoeg, ook niet als je vier lands titels hebt gewonnen in vijfjaar tijd. Frank: „Als ik dan zie dat hij weer in Brazi lië zit voor een potje beachvoetbal met ex-internationals, dan denk ik weieens: ver domme, zit ik hier met die stress. Dan zie ik die gasten lol hebben en denk ik: wat een heerlijk leventje hebben zij. Zeker als je dan zeifin een lastige periode zit. Dat was vooral in de eerste twee, drie jaar van mijn trainerscarrière. Dan werd ik weieens om vijf uur wakker en deed ik daarna geen oog meer dicht. Lag ik te malen. Maar uit eindelijk heb ik die spanning nodig om te presteren en om te kunnen leven. Als ik dan een drukke dag achter de rug heb, denk ik: ah, heerlijk zeg." Ronald: „Voetbal is wat dat betreft net als chocolade. Het is verslavend. Frank kan niet zonder die spanning, maar ik voel me prettig bij minder verantwoordelijkheid. Ik heb ook vijf dochters, hè. Die hebben ook aandacht nodig." Frank: „Mijn voordeel is wel dat ik goed kan relativeren. Er is heel veel druk, maar ik ga me niet zoveel druk opleggen dat ik er aan onderdoor ga. Laatst verloren we van Utrecht. Man, daar ben ik zo verschrikkelijk ziek van. Maar dan ben ik weer net zo snel bezig met de vraag: hoe gaan we het de vol gende keer aanpakken als de tegenstander 3-5-2 speelt? Dat geeft me juist energie. Het voordeel is ook dat ik altijd bij clubs heb ge zeten waar je móest winnen. Dan krijg je een dikke huid, hoor. Bij Ajax. Bij Barcelo na. Bij Galatasaray." In koor: „Nee." Ronald: „Ik ben meer bezig met Frank dan andersom. We zijn een eeneiige tweeling en hebben zó veel met elkaar meegemaakt. Frank is mijn maatje. Van hem hou ik mis schien wel het meeste. Dus je hoopt maar één ding. Dat hij elke wedstrijd wint. Dus leef ik mee. Als ik een wedstrijd zie, zeg ik wat ik vind. Ik zeg wat ik zie. Slecht is slecht, goed is goed. Ja, dan ben ik kritisch. Maar weet je wat zo grappig is? Frank zegt na de wedstrijd meestal hetzelfde als ik op tv, terwijl hij mij niet heeft gehoord. Na tuurlijk, hij zal iets genuanceerder zijn. Op tv ben ik wel iets milder dan als we elkaar aan de lijn hebben. Dan kan het wat meer over individuen gaan. Op tv hoef ik niet een speler zwart te maken." Frank: „Nee. Maar dat moet je ook kunnen scheiden. Hij staat daar om zijn mening te geven. Iedereen die kijkt, verwacht dat ook. Ik heb daar helemaal geen problemen mee. Hij heeft ook geen dubbele agenda. Ronald is oprecht." Frank ligt op koers om in mei zijn vijfde ti tel in vijfenhalfjaar te pakken met Ajax. Er is dit seizoen kritiek op het vaak saaie spel van de ploeg. En de uitschakeling in de Eu ropa League, al voor de winter, zal als een grauwsluier over dit seizoen blijven han gen. Rond maart wil de trainer Ajax duide lijkheid verschaffen over zijn toekomst. Zijn contract loopt na deze zomer nog een jaar door. Ronald: „Als ik het voor het zeggen had, dan zou ik alleen gaan als er echt een heel mooie club komt. Maar als er een club komt waar je eigenlijk geen affiniteit mee hebt, dan zou ik lekker bij Ajax blijven. Ik weet hoe goed hij het naar zijn zin heeft bij de club en Amsterdam is een geweldige stad. Je kent hier iedereen. Hij moet echt wachten op het juiste moment." Ronald: „Maar hij hoeft hier toch ook nog niet weg? Ik denk zelfs dat als Frank zegt: we plakken er na 2017 nog een jaar aan, dat Ajax daarvoor open staat. Frank is naast Aja- cied ook een familieman, hè." Frank: „Allereerst moet je kijken wat voor een plan er ligt bij die club. En wat kan ik, en de mensen die ik meeneem, daaraan toe voegen? Laatst viel de naam van Swansea City. Daar heb ik op dit moment geen bin ding mee. Maar wat als die mensen een mooi plaatje schetsen? Dan kun je bij die ca tegorie clubs misschien ook wel iets moois neerzetten. Liverpool of Spurs was natuur lijk mooi geweest. Bij zulke clubs wil je werken. Maar het belangrijkste is dat ik er een goed gevoel bij heb." Frank: „O jawel, hoor. Ik denk dat Ronald wel een goede assistent-trainer zou kun nen zijn. Hij ziet details toch anders dan ik. Hij heeft in de aanval en op het midden veld gespeeld, dan zie je dingen op die posi ties ook sneller." Ronald: „Natuurlijk zou dat een keer leuk zijn. Maar zoiets kun je nooit plannen. Als Erwin Koeman een aantrekkelijke club in Nederland had gevonden, was het mis schien nooit zover gekomen. Al ben ik wel beschikbaar, ja. Uiteindelijk lijkt me zoiets wel mooi. Daar zou ik mijn luizenleventje wel voor willen opgeven." Concreet zijn de plannen zeker niet. Maar een toekomstig optre den op de Winterspelen sluit sprinter Churandy Martina ze ker niet uit. In navolging van meerdere nationale en interna tionale hardlopers overweegt Martina op termijn de overstap te maken naar het bobsleeën, waar hij als starter zijn olympi sche sportleven zou kunnen verlengen. De komende jaren wil Martina zich echter nog vol op het sprinten richten. DONDERDAG 31 DECEMBER 2015 Ronald de Boer Ben jij nooit jaloers op dat zorgeloze leven van je broer? Dat jullie zo duidelijk een ander pad zijn inge slagen, heeft dat invloed gehad op jullie rela tie? Helpen jullie elkaar? Baal je weieens als Ronald iets roept op televi sie? Zo van: ik heb al gezeik genoeg, bemoeit hij zich er ook nog even mee. Wat moet hij doen? Probleem is: zoveel 'droomclubs' zijn er niet. Bovendien: je kunt het tijdstip waarop die clubs vrijkomen niet zelf plannen. Liverpool en Tottenham Hotspur waren in het verleden concreet. Prachtige clubs, maar waar leg je de ondergrens? Zou je Ronald ooit meenemen? Ongeveer zo als de broers Koeman bij Southampton? Ronald (links) en Frank de Boer: „Ronald is altijd meer een open persoon geweest, die gemakkelijker zegt wat hij vindt." foto Shody Careman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19