Speel boerderij Pukkemuk is geen gebedshuis, dus boerka is er taboe Brancheorganisatie Actiz verbaasd over initiatief keten Van der Valk in Tiel opent 60 hotelkamers met gediplomeerde verpleegkundigen. NIEUWS 15 Nu in de winkel, mét 1 korting! TIEL. Achter zijn bed staat een pa pegaai, een hulpmiddel om zich aan omhoog te trekken. Verder is er niks ongewoon aan de hotelka mer van Bert Noorbergen (73) en zijn vrouw Fien (72) uit Cuijck. Lekkere bedden, tv erboven, room- service. Andere hotelkamers in hotel Van der Valk in Tiel zien er net zo uit. Met dit verschil: bij het echt paar Noorbergen loopt geregeld een verpleegkundige binnen, want Bert is ernstig ziek. Hij heeft uitgezaaide prostaatkanker. De ver pleegkundige werkt ook in het ho tel. Ze hoeven maar te bellen en ze komt. Brede groep De twee zijn op testweekend bij Van der Valk. Het hotel is een nieuwe weg ingeslagen. Het be gint een volledig professionele ver- pleegafdeling met zestig kamers. Een team verpleegkundigen van het servicepunt Thuiswonen in Tiel staat daar zeven dagen per week, de klok rond, klaar om gas ten die daarvoor betalen te verple gen. Van der Valk mikt op een brede groep: chronisch zieken die op va kantie willen, patiënten die net uit het ziekenhuis komen en zich thuis nog niet kunnen redden, of mensen zoals Fien Noorbergen. Zij is een mantelzorger die op adem moet komen. De verpleegafdeling komt, zo dra de kamers zijn gerenoveerd, in de laagbouw van het Tielse hotel. Tot die tijd wordt het nieuwe con cept aangeboden in de nieuw bouwtoren van Van der Valk. Het echtpaar Noorbergen draait proef en moet aangeven wat het mist of wenst. Bert en Fien zijn de ouders van een van de verpleegkundigen. „Thuis gaat het verzorgen de hele dag door", zegt Fien. Ze injec teert zelf insuline bij haar man, doet de was, strijkt en kookt. „Ik ben van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat bezig." Nu móet ze even helemaal niks. Een middag, vertelt ze, hebben ze op de hotel kamer, hand in hand, tv gekeken. Lachend: „Heerlijk. Doen we an ders nooit." Een overnachting op een ver- pleegkamer kost, inclusief eten en drinken, 245 euro per persoon. Een tweede gast kan voor 75 euro blijven logeren, zonder verple ging. Van der Valk zegt met meer dere zorgverzekeraars in overleg te zijn over een (gedeeltelijke) ver goeding van de kosten, maar daar zijn nog geen knopen over doorge hakt. „De gasten moeten de reke ning zelf bij ons betalen en kun nen die later proberen te declare ren." Actiz verrast De zorgsector reageert verrast op het initiatief van Van der Valk, be kend van de hotels en de restau rants met de kers op de appel moes. Dit is toch wel een heel an dere tak van sport. „Er zijn wel meer zorghotels. Maar dat de ho- tellerie er een opzet, is nieuw", zegt Monica Brouwer van Actiz, de brancheorganissatie voor zorg- ondernemers. „Meestal doen zorg organisaties dat." 's Middags, vertelt Fien Noorbergen, hebben ze op de hotelkamer hand in hand tv gekeken Er zijn al wel hotels die rekening houden met chronisch zieken, zegt ze. „Ze hebben één ruimere, aangepaste kamer zonder drem pels, waar iemand van de thuis zorg kan komen. Maar wat ze in Tiel willen, met revalidatiezorg er bij, gaat duidelijk een stap ver der." Van der Valk denkt met het zorghotel in een gat in de markt te springen. Er is een groot tekort aan 'noodbedden' waar mensen die bijvoorbeeld uit het zieken huis worden ontslagen, ter over brugging terechtkunnen. In ver- zorgings- of verpleeghuizen is voor hen vaak geen plek. Actiz vraagt zich wel af of de zorg bij Van der Valk voor alle pa tiënten voldoende gespecialiseerd is. „Ik begrijp dat er in het hotel ook een fitnessruimte is en een fy siotherapeut, maar is de hulp daar mee even gespecialiseerd als in een revalidatiecentrum?" Ook huisartsen en apothekers stelden die vraag tijdens een rond leiding door het hotel: voor wie is de zorg hier geschikt? De initiatief nemers zijn er helder over. De ver pleegkundigen zijn professionele zzp'ers. „Maar we gaan voorlopig geen mensen opvangen die aan zware apparatuur of heel ingewik kelde infuuspompen moeten lig gen. Er zal altijd overleg zijn met het ziekenhuis." Brancard Verpleegkundige Caren Kunst loopt ook in het testweekend mee. Op verzoek van het hotel let ze vooral op allerlei praktische za ken. Ja, er past een brancard in de lift. Maar dat hoogpolige hotelta pijt rolt toch echt minder soepel dan het linoleum in het zieken huis. En prachtig, die ovale design wastafels, maar niet als echt han dig je er een urinaal in wilt om spoelen. Ze rijdt Bert Noorbergen naar een tafel in het restaurant. Van de familie hoort ze dat hij van het ho telbuffet meer eet dan thuis. „Ik kom bij veel mensen thuis", zegt Kunst. „Ze zouden graag nog een keer op vakantie willen, maar zijn bang dat er onderweg iets ge beurt." 'Hotelzorg', noemt ze haar nieu we baan. „Er is hier een andere mindset. Het genieten staat voor op. Het is pas goed als de mensen zeggen: 'we hebben een heerlijk weekend gehad. En de zorg was ook prima'." DONGEN. De Tilburgse familie Sa- lam heeft aangifte van discrimina tie gedaan tegen speelboerderij Pukkemuk in Dongen. De groep zou uit de speeltuin zijn verwij derd omdat drie van de familiele den een boerka droegen. De eige naar betwist die lezing. Bilal Salam bezocht de speeltuin afgelopen maandag met 17 familie leden, onder wie elf kinderen. De drie vrouwen in het gezelschap droegen een boerka. Nadat het ge zelschap in een hoek van het ter rein had gebeden, werd Salam be naderd door de eigenaar van het park, Huub van Leijsen. „We kre gen te horen dat boerka's niet wa ren toegestaan", zegt Salam. „On ze vrouwen moesten die afdoen, en anders moesten we vertrek ken." Tussen de twee ontstond een woordenwisseling, die Salam stiekem filmde met zijn telefoon. 'Ik heb niks tegen moslims, maar jullie zijn te extreem,' zei Van Leij sen. 'Dat wil ik niet.' Salam wei gerde te vertrekken, en zwoer daarna nooit meer terug te ko men. 'Oké, maar niet te lang blij ven hè,' zei de eigenaar daarna nog. De familie besloot na twee dagen aangifte te doen. Omdat het de zoveelste keer is, zegt Bilal Salam. „Onze vrouwen hebben hier bijna dagelijks mee te ma- ken.Het wordt de laatste tijd er ger: ze worden uitgescholden en bedreigd. Daar willen we iets te gen doen." Van Leijsen, die een ad vocaat in de arm heeft genomen, is zich van geen kwaad bewust. „We hebben ze eerst welkom ge heten en plezier gewenst. Maar na een uur ging de groep in gebed en toen ontstond onrust in mijn zaak. Kinderen van andere bezoe kers raakten angstig, ze wisten zich niet goed raad met de situa tie." Van Leijsen zegt geen hekel aan moslims te hebben. „Dit heeft niets met discriminatie te maken. Pukkemuk is geen gebedshuis, het is een speelparadijs voor kin deren. Die hebben de hoofdrol." ^UOLLANOSE HELD£m-~. TJ Erasmus De knipoog van Erasmus Verzamel ze allemaal bij o.a.: bruna Kijk ook op pzc.nl/HH DONDERDAG 31 DECEMBER 2015 Hotelier trekt witte jas aan Bert en Fien Noorbergen in het zorghotel van Van der Valk in Tiel. foto Raphael Drent door Wilma de Cort door Peter Groenendijk oP Primera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15