Wrakken vergaan tenzij mensen ze veiligstellen, zeggen ze op Texel 12 NIEUWS Duikers zijn volgens overheid op zoek naar kostbare lading in wrakken en waardevolle metalen als koper en lood. Eerste test met plasticvanger Boyan Slat op de Noordzee Haatzaaien en bedreigen: IVvitter wil er strenger tegen optreden TEXEL. Plunderaars? Hans Eelman kan niet zo veel met dat woord, als het de mensen betreft die de zeebodem afspeuren naar waarde volle schatten. „Veel onderdelen van wrakken vergaan onder wa ter, bijvoorbeeld omdat ze door paalwormen worden aangevre ten. In dat opzicht is het een goe de zaak dat het plunderen sterk toeneemt. Wrakken vergaan, ten zij mensen ze veiligstellen." De Texelse wrakduiker, een eindje in de zeventig maar nog zeer actief, stelt de vondsten die hij zelf opscharrelt of van ande ren aangereikt krijgt tentoon in Kaap Skil, het Maritiem Museum van het eiland. Kanonnen bijvoor beeld, of onderdelen van oude scheepsladingen. „Dat is leuk voor de toeristen, en goed voor Texel." Niet iedereen is even enthou siast over het gefröbel op de bo dem van de Nederlandse territo riale wateren. In het nieuwe Na tionaal Waterplan, waarin de overheid de hoofdlijnen voor de periode tot en met 2021 de hoofd lijnen van het waterbeleid op een rijtje zet, worden de duikers dus 'plunderaars' genoemd, waarvan de activiteiten 'steeds grotere vor men' aannemen. VN-organisatie Unesco heeft het over 'schatdui- kers met louter commerciële mo tieven'. Deze duikers zijn volgens de overheid op zoek naar kostbare la ding in oude wrakken, maar ook naar waardevolle metalen als ko per en lood in meer recente exemplaren. Die kunnen ze op het vasteland weer doorverko- 'Hoe zouden we het vinden als er op land oorlogsgraven gesloopt worden* pen. Ze gaan professioneel te werk en stropen systematisch de Noordzee af. „Nederland moet iets doen", stel de Unesco al in 2011, in een ad vies aan de Nederlandse over heid. „Het is erfgoed van de mensheid dat tienduizen den jaren oud kan zijn en waarvan sporen van het Nederlands verleden een onderdeel zijn. Onderwa ter erfgoed is vanwege zijn ongereptheid uitzonder lijk waardevol." Volgens Eelman zijn de dui kers die de Nederlandse overheid als 'plunderaars' betitelt, in wer kelijkheid goedwillende hobbyis ten. „Geen amateurs, maar wel mensen die vooral uit interesse eropuit trekken om wrakken te onderzoeken. En ja, als ze lood of koper tegenkomen dan nemen ze dat mee. Dat kunnen ze dan ver kopen om de brandstofkosten van zo'n trip mee te dekken." Dit is een - excusez le mot - kulargument, vindt Ben Stiefelha gen, voorzitter van Stichting Duik de Noordzee Schoon. „Dat is hetzelfde als dat ik met de auto naar een bos rijd en daar wat bo men omzaag, en vervolgens het hout verkoop om de benzinekos- ten te dekken. Dat slaat natuur lijk nergens op." 3000 wrakken „Net als het bos is de Noord zeebodem van ons allemaal. Het is niet oké dat hobbyisten luk raak spullen van de wrakken af- slopen. Een voorbeeld: voor de kust van Scheveningen liggen drie Engelse oorlogskruisers, die zijn in de Tweede Wereldoorlog gezonken. Daarbij zijn 1.500 sol daten gestorven. Er zijn daar ge woon nog menselijke resten aan wezig. Maar die wrakken worden gewoon gesloopt. Hoe zouden we het vinden als er op land oor logsgraven gesloopt worden?" Dat menselijke inmenging gro te impact kan hebben op de on dergrondse wrakken, wordt on derschreven in 'Onderwaterar- cheologie op de Rede van Texel', een boek dat in 2012 onder de vlag van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) is gepu bliceerd. Zelfs als de bedoelingen goed zijn kan het mis gaan. Door zware spullen mee te nemen, een kanon bijvoorbeeld, kan de onderliggende scheepsconstruc- tie los komen te liggen en kan het wrak veel kwetsbaarder wor den. Over één ding zijn de geleer den het wel eens: het is geen goed idee om de wrakken zo maar aan de zeebodem en de ge tijden over te laten. Als ze volle dig door de zeebodem zijn opge nomen is er zoveel niet aan de hand, maar als ze eenmaal vrij lig gen kan het snel gaan. Paalwormen, erosie en sterke stromingen kunnen veel schade aanrichten. Als je besluit de wrak ken te laten liggen, moet gezorgd worden voor goede bescherming, stelt de RCE in het boek. „De grootste plunderaar is de na tuur", besluit Eelman. Uitvinder Boyan Slat heeft een stukje Noordzee toegewezen ge kregen om zijn installatie voor het opvangen van plastic te testen. Het gaat om de eerste praktijktest die bedoeld is om te kijken of het opruimingssysteem heel blijft on der zware weersomstandigheden, laat de 2t-jarige Slat weten. De in stallatie komt zo'n 23 kilometer voor de kust van Scheveningen te liggen. Naar verwachting gebeurt dit aan het begin van het tweede kwartaal. „De test is een stap naar de schoonmaak van de Grote Oceaan in 2020", vertelt de onder nemer. Slat richtte in 2023 'The Ocean Cleanup' op tegen de plas ticvervuiling in de oceanen. Hij be dacht een installatie van lange, drijvende armen die in de vorm van een V op strategische plekken in zee worden geplaatst. Die moe ten plastic opvangen. Het sociale medium Twitter wil uitingen van haat en bedreigingen op het netwerk strenger aanpak ken. In nieuwe regels voor het be drijf is vastgelegd dat Twitter hard optreedt tegen gebruikers die zich hier schuldig aan maken. Twitter heeft laten weten dat voor extre misten geen plaats is op het net werk. „Een van haat vervulde hou ding gericht tegen het ras, de ge aardheid of de nationaliteit van ge bruikers", is niet toegestaan. Als sanctie stelt Twitter schorsing of verwijdering van de account. Twit ter wil ook vaker voorkomen dat verwijderde accounts weer herrij zen onder een ander naam. Twit ter reageert op de kritiek dat extre misten hun boodschap via Twitter verspreiden. Het moet volgens waarnemers nog blijken of de nieuwe regels van Twitter daad werkelijk worden toegepast. 'Natuur is grootste plunderaar* door Sander van Mersbergen Ben Stiefelhagen stichting Duik de Noordzee Schoon 1 v - V-1- K-';- De bodem van het Nederlandse deel van de Noordzee is bedekt met zo'n drieduizend wrakken en obstructies, bron: noordzeeloket Duikers die oude wrakken op de zeebodem leeghalen worden door de overheid gezien als plunderaars, foto Cor Kuyvenhoven DELFT SAN FRANCISCO 30 Er is sprake van een hittegolf op de Noordpool. Op 500 kilometer van de pool werd gisteren een temperatuur van precies nul graden gemeten. Op 330 kilometer van de pool was het -1 graad. Daarmee ligt de temperatuur zo'n 30 graden boven de normale waarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12