Een olifant beukte onze auto total loss, zelf hadden we niks PvdA-leider denkt dat Nederland veel meer mensen in nood kan opvangen in mm NIEUWS 11 Drie keer zo veel vluchtelingen als nu in de opvang zitten. Volgens Samsom is dat een 'overzichtelijke hoeveelheid'. CM rJaOmi DEN HAAG. Hoeveel vluchtelingen kan Nederland aan? Geen politi cus waagde zich tot dusver aan een voorspelling. PvdA-leider Die- derik Samsom gooit de knuppel in het hoenderhok: 200 duizend. Dat moet kunnen. Denkt hij. 200 duizend vluchtelingen is drie keer zo veel als er nu in de opvang zitten. Volgens Samsom op een be volking van 17 miljoen mensen een 'overzichtelijke hoeveelheid'. De journaalbeelden van het af gelopen jaar werden overheerst door beelden van overvolle op vangcentra, gesol met bussen vol vluchtelingen die van sporthal naar sporthal reden en woedende protesten tegen de komst van asiel zoekers. Maar het verzet ontstaat volgens Samsom vooral doordat we niet weten hoe groot het pro bleem is dat we als Nederland moeten oplossen. Als we vooraf weten dat het stopt bij 200 dui zend mensen, zouden we er meer ontspannen mee omgaan, stelt hij. In een interview met het Ne derlands Dagblad geeft hij toe dat 200 duizend inderdaad veel is: „Maar Nederland kan zo veel vluchtelingen opvangen, is mijn overtuiging. Daar is draagvlak voor, maar niét als het er mis schien 300 duizend worden. De vluchtelingenstroom beheersen is daarom de opdracht voor politici. Het liefst door de oorlog in Syrië te stoppen. Maar als dat niet lukt, moet je de gevolgen zo goed en zo eerlijk mogelijk beheersen." De PvdA-leider was gisteren niet be reikbaar voor nadere toelichting. Grootste moeite De vraag is of Samsom gelijk heeft. Het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) heeft nu al de grootste moeite voldoende opvangplekken te vinden. „Als de poltiek zegt dat het er 200 dui zend moeten worden, zullen we dat doen", zegt woordvoerder Jan Willem Anholts. „We zijn slechts een uitvoeringsorgaan. Uiteinde lijk is het dit jaar ook gelukt, on danks alle problemen." Los van de praktische vraag of er voldoende bedden zijn, is de be langrijkste vraag of er voldoende draagvlak is. Het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) publiceerde gis teren een onderzoek naar de zor gen van Nederlanders. Met stip op één: vluchtelingen. Op de vraag of Nederland meer vluchtelingen zou moeten opvangen dan nu, ant woordt slechts 13 procent van de ondervraagden met 'ja'. „Toch is het te simpel om daar mee te stellen dat Samsoms aanna me niet klopt", zegt SCP-onder- zoeker Paul Dekker. „Nu hebben veel mensen het gevoel dat we het niet aankunnen. Maar het kan in derdaad zo zijn dat als mensen we ten hoe groot de toestroom wordt, ze er anders tegenaan gaan kijken. Dat het een probleem wordt waar we wel het gevoel bij krijgen er grip op te hebben." Rijk genoeg Leo Lucassen, onderzoeker bij het IISG en hoogleraar migratiege schiedenis in Leiden, denkt dat Samsom gelijk heeft. „Natuurlijk kunnen we het aan. We zijn rijk genoeg en hebben in de jaren '90 voor hetzelfde hete vuur gestaan. Toen zijn we er ook niet bepaald aan onderdoor gegaan." Maar, benadrukt hij, opvang en geld zijn maar de helft van het ver haal. „Het gaat ook om emoties, om draagvlak. Angsten over asiel zoekers zijn vaak niet terecht, maar er is niemand die de men sen geruststelt. Dat valt de pre mier te verwijten. Er klinkt een oorverdovende radiostilte uit Den Haag en vooral vanuit het Toren tje." Inderdaad hielden vrijwel alle politieke partijen zich gisteren stil na Samsoms oproep. Geen enkele partij durft een getal te noemen, uit angst dat het aantal vluchtelin gen dat onze kant uitkomt toe neemt. In Duitsland gebeurde dat na dergelijke uitspraken van Ange la Merkel. Ook ruziën we binnen Europa voortdurend over de exac te verdeling van het aantal vluch telingen over alle lidstaten. PW-leider Geert Wilders liet gisteren wel meteen van zich ho ren. Volgens hem is Samsom 'knet tergek' geworden. „Een vluchte ling kost de Nederlandse belas tingbetaler alleen al in het eerste jaar 36.000 euro. Het voorstel van de heer Samsom zou de Neder landse belastingbetaler dus 200 duizend maal 36.000, is 7,2 miljard euro gaan kosten. En dat bedrag kan na het voltooien van de daaropvolgende gezinshereni ging verder oplopen tot maar liefst tot 15 tot 20 miljard euro." Of het echt zo duur is, valt nog te bezien, aldus Lucassen. „Dat het geld kost, is evident. Hoeveel precies, dat hangt ontzettend af van het integratieproces: hoeveel mensen vinden er werk en hoe snel? Er zitten natuurlijk vaste kos ten aan het runnen van azc's. Maar of de rekensom van Wilders realistisch is, valt moeilijk te zeg gen." I foto Koen Ze overleefden ternauwer nood een aanval van een olifant in Zuid-Afrika. Het beest beukte hun au to total loss, maar toch gaan Jules en Claudia van den Boogaard uit Tilburg binnenkort gewoon weer op safari. „Zuid-Afrika heeft ons in het hart geraakt." Klapperende oren. Een woeste aanloop en bam; één slagtand boort zich dwars door het blik van de auto, vlakbij het achterpor tier. Even denkt Claudia dat haar laatste minuten hebben geslagen als een doorgedraaide olifant maar van geen ophouden weet in het Kruger Park in Zuid-Afrika. Ze worden met auto en al alle kanten opgeslingerd. Kudde olifanten Het stel heeft net gefascineerd zit ten kijken hoe een kudde olifan ten bij een waterplaats stond te drinken. Maar als de dieren klaar zijn en de weg zijn overgestoken gaat het mis. Een van de manne tjes draait zich om. De grijze Toyo ta Corolla waar de Brabanders in zitten bevalt hem kennelijk niet. De olifant trekt een sprintje en beukt er op los. Meerdere ruiten van de auto springen eruit. Mod der en takken krijgen ze naar hun toe gegooid. Claudia en Jules volgen het ad vies op dat iedereen krijgt voordat ze het park ingaan. Maak je zo klein mogelijk bij een aanval, heb geen oogcontact en blijf rustig af- 'Ineens besef je hoe nietig en kwetsbaar je bent in de natuur' wachten wat er komen gaat. Maar lukt dat als het je daadwerkelijk overkomt? Jules en Claudia staan versteld van zichzelf. „Je kan wei nig anders doen dan rustig blijven zitten. Wegrijden heeft geen zin. Die olifanten zijn heel erg snel." Hooguit tien minuten duurde de aanval. Maar het waren wel de tien langste minuten van hun le ven. Als de olifant afdruipt zien ze pas goed hoeveel geluk ze hebben gehad. Slagtand De auto is total loss en meters ver plaatst. Als die slagtand zich niet achterin de auto had geboord maar voorin, dan had dit avontuur heel anders afkunnen lopen. „In eens besef je hoe nietig en kwets baar je eigenlijk bent in de na tuur." Wat het dier bezielde is niet al leen voor Van den Boogaard, maar ook voor de rangers in het park een raadsel. Ze kennen alle olifan ten en aan de hand van de beel den die Claudia maakte zien zij niets geks. „Bij mensen gaat soms de knop om uit het niets, bij die ren blijkbaar ook." Ondanks de angstige minuten laat het stel zich niet afschrikken. In 2016 staat er zeker weer een wildsafari in de planning. „Zuid- Afrika heeft ons in het hart ge raakt. Dat blijft ook na dit inci dent zo. Met een nieuwe auto zijn we diezelfde reis nog gewoon het wildpark ingegaan. We waren wel extra alert bij de olifanten, maar bang zijn we nooit geweest." DONDERDAG 31 DECEMBER 2015 '200 duizend is inderdaad veel' door Susanne Geuze Samsom: „Er is draagvlak, als we een vast aantal noemen." foto ANP Het was geen vrolijk jaar. Een vluchtelin- gencrisis, de opkomst van IS, de afgang van Oranje. Voor sommigen zat het in 2015 wél mee. t door Raymond Boere 1 Verheijdeiy Jules en Claudia van den Boogaard overleefden aanval olifant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11