Biovergasser wil naar Axelse Vlakte Oorspronkelijke vloer Slot Oostende ontdekt Pas op met strand en duinen Föhn Siervuurwerk wint van knal 2 ZEELAND Knalorieën: daar draait het allemaal om aan de vuurwerkbalie. Ofwel: hoe hard zijn de knallen, hoe hoog gaat de pijl en hoe breed is het vuurwerkboeket COMMENTAAR Dreigt de kust te verrommelen? Volgens milieuorgani saties wel. Zij trokken eerder dit jaar aan de bel. Nu volgt een deel van de Tweede Kamer. De aanleiding is het kabinetsbesluit om het algemene verbod op nieuwe bebouwing in het kustgebied te schrappen. Het kabinet laat het bewaken van de ruimtelijke kwaliteit van de kuststrook over aan gemeenten en provincies. Dit staat de PvdAde SP en Groenlinks niet aan. Terecht. Want deze aanpak is duidelijk be doeld om de weg vrij te maken voor meer bebouwing. De argumenten vóór zijn duidelijk. Het toerisme groeit, mede door spanningen in het buiten land. Dat is een goede kans om meer te verdienen. Bovendien is de landschappelijke kwaliteit van de kust op de meeste plaatsen nog zeer goed. Die kan wel tegen een stootje. Maar de tegenstan ders hebben een sterk punt: de beste investering in het kusttoe risme is het behoud van de huidi ge natuur. Nu Den Haag niet meer stuurt, ligt de verantwoordelijkheid in Zeeland. Het wordt zoeken naar de goede balans. Dat begint met het optimaal benut ten van de huidige accommodaties. Pas als die een groot deel van het jaar zijn volgeboekt, wordt het tijd voor méér. En ook dan moeten we het strand en de duinen maximaal beschermen. Pas als de huidige accommodaties een groot deel van het jaar vol zitten, is het tijd voor méér. De definitieve omgevingsver gunning is inmiddels gepubli ceerd. Tot begin februari kan erop worden gereageerd. „Dit is de eer ste stap", zegt initiatiefnemer Jan Aben. Hij heeft met zijn broer Toi- ne Aben een landbouw-, biogas- 'Ons oog is op de Kanaalzone gevallen, omdat daar veel te vergassen biomassa is' en recyclingbedrijf in het Brabant se Wanroij. Jan Aben is verantwoordelijk voor de biogastak van het bedrijf. „We zijn er dertien jaar geleden al mee begonnen, als één van de eer sten." Hij heeft zijn oog op de Axelse Vlakte laten vallen voor een nieuwe onderneming, omdat in de omgeving veel biomassa te vinden is. Hij noemt onder meer zetmeelfabriek Cargill in Sas van Gent als mogelijke leverancier. De bedoeling is uit reststromen van bedrijven als bijvoorbeeld Car gill - dat veel maïs verwerkt - en uit de glastuinbouw gas te produ ceren en dat op te waarderen, zo dat het geleverd kan worden aan het openbare net. „De overheid wil de economie verduurzamen en dat wij minder fossiele grond stoffen als aardgas gebruiken", ver klaart Jan Aben. „Het vergassen van biomassa is een milieuvrien delijk alternatief." Jan Aben hoopt binnen ander half a twee jaar aan de slag te gaan op de Axelse Vlakte. „Het verkeert nu nog in een heel pril stadium." De omgevingsvergunning is be langrijk. Als die helemaal rond is, kan hij met de banken om tafel en naar de overheid voor subsidie in het kader van de stimulering duur zame energieproductie (sde). „Die is nodig om rendabel te draaien. Anders kun je niet op tegen ge woon gas." Aben wil beginnen met de verwerking van 100.000 ton biomassa op jaarbasis. „Als we het proces in de vingers hebben, kunnen we het uitbouwen." Almanak Ze is mede-eigenaresse van een mode zaak in Zierikzee en loopt er dus al tijd tip-top verzorgd bij. Volgens de ei gen exclusieve lijn allicht en ook het kapsel wordt dagelijks met veel aan dacht gecoiffeerd. Zomaar naar bui ten lopen met een nat pak haren zal nimmer gebeuren. Daarom was de Zierikzeese lichtelijk in paniek toen ze na de ochtenddouche tot de ontdek king kwam dat haarfóhn dienst wei gerde. In haar ooghoek zag ze de noodoplossing. Resoluut posteerde ze de stofzuiger op het aanrecht en kniel de voor de uitlaat van het apparaat. „Wat geef ik er om. Werkt prima!" Renteloze lening voor Leutfabriek Stichting de Leutfabriek, die de Vlaanderenhal in Sas van Gent exploiteert voor de huisvesting van carnavalsbouwgroepen en muziekbands, krijgt van de gemeente Terneuzen een renteloze lening van 40.000 euro. Het geld is be stemd voor het aanbren gen van een brandmeld- en ontruimingsalarminstal latie. De lening heeft een looptijd van vijftien jaar, wat de afschrijvingster mijn van de installatie is. Inschrijven Road to Graauwrock Jong talent kan zich vanaf nu inschrijven voor The Road to Graauwrock. De winnaar van die wedstrijd, op 4 mei op de voetbalvel den van Graauw, speelt een dag later op Graauw rock en krijgt 300 euro. De organisatie heeft plaats voor zes bands. Inschrijven kan tot 15 maart, via theroadto@graauwrock.nl. De organisatie vraagt drie recente nummers mee te sturen. Paprikateler wil kas verdubbelen Paprikateler 4Evergreen in het glastuinbouwgebied bij Westdorpe heeft een vergunning aangevraagd voor een uitbreiding met tien hectare. Dat betekent een verdubbeling van het huidige kassencomplex. 4Evergreen dat de hoofd vestiging heeft in Steenber gen, nam eind 2013 de kas over van de failliete toma- tenteler Tomaholic. Laatste kaarten voor Jandino De voorstelling die Jandino Asporaat op 14 januari in het Ledeltheater geeft, is bijna uitverkocht. Een kaartje kost 21 euro en is nog te reserveren via de website van het theater. De show getiteld 'Hoe dan ook' begint om 20.15 uur. Vuurwerk, dat is echt een mannen- ding, zegt de man aan de vuurwerk balie van Groen- Rijk in Middel burg zonder omwegen. En inder daad, het zijn vooral mannen die aan de vuurwerkbalie bestellin gen komen plaatsen en ophalen. Gemiddeld voor zo'n honderd euro. „Maar er zijn ook uitschie ters 'richting de duizend', geeft bedrijfsleider Pascal van de Voor de aan. Vóór de balie zijn wat ta fels neergezet met lekkere hapjes en drankjes. Om alvast in de stemming te komen. Edwin Blok uit Middelburg heeft met dochter Flore (8) 135 euro uitgegeven aan een paar kin derpakketten en een assortiment 'potjes voor op de grond': vuur werkfonteinen, dus. „We zijn morgen met zestien man, waar van acht kinderen. Iedereen neemt vuurwerk mee. Ik schat dat we een uurtje bezig zijn en dat de kinderen dan nog wat na- knallen. Helemaal veilig uiter aard, met vuurwerkbrillen op en speciale lontjes voor het aanste ken." Voor een hele tas vol pot jes siervuurwerk en een pijl die straks wel 45 meter de lucht in schiet, rekent Mandy Klink uit Middelburg zo'n honderd euro. De pijl heeft 1,5 a 2 seconden 'ef- fecttijd', dus met het vuurwerk uit het tasje ben je al snel klaar. „Maar we doen het altijd samen met acht vrienden", vertelt Man dy. Goed voor ongeveer een uur vuurwerk afsteken. Jaimy van der Welle uit Mid delburg legt elke maand met een paar andere vuurwerkfanaten vijftig euro apart, 'Zodat het aan het eind van het jaar niet zo'n pijn doet.' Vandaag haalt hij nog even voor 300 euro 'lekkers' bij GroenRijk, maar dat is eigenlijk meer de gaatjes dichtfietsen: thuis ligt er al het een en ander. „Wij vieren altijd oud en nieuw in een ploegje van zo'n twintig man. Iedereen haalt wat, overal vandaan. In totaal gaat er in een We doen het altijd samen met acht vrienden. Goed voor een uurtje afsteken Vuurwerk steek je nuchter af. Pas na 12 uur drinken de mannen GOES. Bij onderzoek naar de vijf- tiende-eeuwse kelder onder voor malig Slot Oostende aan de Sin gelstraat in Goes is een meter on der het huidige loopniveau de oorspronkelijke vloer terugge vonden. De bakstenen in de vloer le ken gisteren gelegd en boven dien bleken de bekende pilaren van de kruisribgewelven van de kelder ook over een diepte van een meter door te lopen en per fect bewaard te zijn, staat te le zen op de website van de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland. Regio-archeoloog Karei-Jan Ker- ckhaert deelde de bevindingen onlangs tijdens een lezing voor de Heemkundige Kring De Beve- landen over de resultaten van re cent archeologisch onderzoek naar kasteelterreinen op de Beve- landen. In de loop van volgend jaar zal de kelder van Slot Oos tende waarschijnlijk verder wor den onderzocht. Het pand zelf wordt vanaf ko mend voorjaar grondig ver bouwd tot modern horecabedrijf met eigen bierbrouwerij en blijft Slot Oostende heten. De onlangs benoemde bierbrouwer Jens van Stee is inmiddels begonnen met het brouwen van proefbiertjes. In februari zijn er diverse proeve- rijen. Aanmelden via www.slot- oostende.nl door Harmen van der Werf WESTDORPE. Op de Axelse Vlakte bij Westdorpe komt mogelijk een biovergasser, Aben Green Energy BV, die op termijn werk kan bieden aan tien a vijftien mensen. Jan Aben, Aben Green Energy Tip? redactie@pzc.nl SAS VAN CENT CRAAUW WESTDORPE OOSTBURC Voorpret door Ondine van der Vleuten Mandy Klink, Middelburg Jaimy van Wellen Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69