Slimme pleister houdt genezing in de gaten Sporthallen niet meer nodig als crisisopvang voor vluchtelingen Droomreis per camper door Nieuw-Zeeland NIEUWS 5 Hoe langer lid, hoe meer voordeel anuub Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) heeft dit ge meld aan gemeenten die zich al opmaakten voor crisisopvang in januari. Een daarvan is de ge meente Someren. Daarmee komt, in ieder geval voor de komende maanden, een einde aan het 'rondpompen' van asielzoekers door Nederland van de ene sporthal naar de andere voor een verblijf van maximaal 72 uur. De asielzoekers worden voortaan ondergebracht op nood- opvanglocaties voor verblijf van een jaar of langer. Garantie dat crisisopvang ook in de toekomst niet meer nodig is, kan en wil het COA niet ge ven, zegt een woordvoerder: „De instroom is nu gedaald naar acht honderd asielzoekers per maand. Mocht dat aantal stijgen, dan kan crisisopvang later weer nodig zijn." Óp dit moment wachten ze venhonderd asielzoekers op een plaats in de opvang. Rijk, provincies en gemeenten hebben in november dit jaar geza menlijk afgesproken dat er lande lijk 12.500 plaatsen zouden wor den ingericht voor meer langduri ge opvang. Volgens een woord voerster van het ministerie van Veiligheid en Justitie is er sinds dien 'flinke voortgang' geboekt. Maar nog niet alle toegezegde plaatsen zijn al beschikbaar per 1 januari. Maar dankzij de gedaal de instroom zijn het er toch ge noeg om te stoppen met de crisis opvang. Het COA meldt dat er inmid dels landelijk 7.300 noodopvang- plaatsen zijn ingericht. Dat bete kent dus nog een tekort van 5.200 plaatsen. Per 1 februari zijn landelijk 30.000 semi-permanente plaat sen toegezegd. EINDHOVEN. Een slimme pleister vol sensoren gaat zelf controleren hoe een wond geneest. Verple gers kunnen op hun telefoon of ta blet zien hoe het proces vordert. In 2017 moet de pleister verkrijg baar zijn voor professionele ge bruikers als ziekenhuizen en ver zorgingshuizen. Met de slimme pleister hoeven pa tiënten niet meer ter controle hun pleister of verband te verwij deren. Verplegers kunnen dankzij de DermaTrax-pleister de gene zing op een beeldscherm volgen. Er is zelfs een pleister ontwikkeld die de genezing versnelt met be hulp van ledlicht, maar die komt nog niet in productie. Holst Centre/TNO leverde de technologie voor de slimme pleis ter. Samen met onderzoekers van het Ierse Tyndall National Institu te en en Fleming Medical ontwik kelde het Eindhovense onder zoekscentrum de slimme pleister waarin hele kleine sensoren zijn verwerkt. Deze sensoren kunnen meten of er een infectie is, wat de temperatuur is van de wond, de hoeveelheid vocht en de PH-waar- de. Via een draadloze verbinding worden die gegevens doorgege ven. „De verpleger hoeft alleen de waardes af te lezen en niet de he le pleister van de wond af te ha len, om te weten of en hoe de wond zich herstelt", zegt Jeroen van den Brand, programmamana ger van Holst. Bovendien is Der- maTrax niet veel duurder dan be staande pleisters. „Het streven is dat er per pleister slechts een eu ro op de prijs komt. Daar wordt de komende tijd aan gewerkt. Net als aan het dunner maken van de pleister. Dat is comfortabeler voor de patiënt." Volgens de onderzoeker is het met DermaTrax niet alleen mak kelijker en efficiënter om een wond te monitoren, maar herstelt de wond ook beter. Het verband wordt nu niet onnodig vaak ver wisseld en er kan direct worden gereageerd wanneer de tempera tuur in de wond stijgt. De moge lijkheid om op afstand toezicht op de toestand van wonden te houden, is niet alleen fijner voor de patiënt, maar het maakt zorg ook makkelijker voor de verple ger. Die hoeft nu minder vaak langs te komen. Ziekenhuizen kunnen hierdoor flink op tijd en zorgkosten besparen", benadrukt Van den Brand. „Want chronische wonden vormen een steeds grote re kostenpost voor de gezond heidszorg, met name in landen met een vergrijzende bevolking. Groot-Brittannië alleen telt al zo'n 200.000 patiënten die wor den behandeld voor chronische wonden. Jaarlijks kost dit naar schatting vier miljard pond", al dus de onderzoeker. Holst Centre deed in 2008 en 2009 onderzoek naar het gebruik van licht in pleisters om wonden sneller te genezen. Nu vanaf WOENSDAG 30 DECEMBER 2015 Bedden voor vluchtelingen in de crisisopvang in Dordrecht, foto Etiënne Busink door Arnold Mandemaker SOMEREN. De 72-uurs opvang van asielzoekers in sporthallen en an dere tijdelijke locaties is niet meer nodig. Er zijn nu voldoende plaat sen beschikbaar voor opvang voor een jaar of langer. Bovendien daalt de instroom. door Hanneke van den Nieuwenhof Niet voor niets is de film The Lord of the Rings in Nieuw-Zeeland opgenomen. Dit landschap is buitenaards mooi! Met de camper reis je 25 dagen op eigen tempo langs vele natuurwonderen: vulkanen, geisers, gletsjers en stille baaien. Deze droomreis wordt aangeboden door ANWB Reizen. ANWB-lidmaatschapspas blauw vlucht Amsterdam - Christchurch en Auckland - Amsterdam luchthavenbelasting en brandstofheffing eerste hotelovernachting 25 dagen camperhuur incl. inventaris ongelimiteerd aantal km's all-inclusive verzekering (eigen risico is afgekocht) incl. campertoeslag voor enkele reis transfer verhuurder- luchthaven ANWB Reisboek en WiFi (incl. 1 GB) brons alle bovenstaande extra's supermarkt voucher NZ$ 20 p.b. zilver alle bovenstaande extra's entree Waitomo Caves goud alle bovenstaande extra's gratis LPG gasfles vullen platina alle bovenstaande extra's Milford Explorer Tour incl. lunch Bekijk deze reis op anwb.nl/nieuwzeeland Ca je mee? Boek nu deze droomreis van Travelhome, campervakanties van ANWB op anwb.nl/ nieuwzeeland of bel voor meer informatie ANWB Reizen voor ANWB-leden op 088- 269 0 269, keuzenr. 8 (lokaal tarief). Reisperiode: diverse data in september, oktober en november 2016 Vertrek op 20 en 21 september 2016: vanaf 2.399,- p.p. o.b.v. 2 personen. Vanaf 2.159,- p.p. o.b.v. 4 personen. Exclusief: ferryovertocht, wegenbelasting, transfer luchthaven-hotel en hotel verhuurder in Christchurch, bijdrage Calamiteitenfonds 2,50 en reserverings- kosten €15,- p.b.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5