Stormkracht wordt blijvertje voor museum Fel verzet tegen sloop van huizen in Sluiskil 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Nummer 12.500 voor fiZi In de regio Nieuwe vrouwenclub van start in januari Expositie in hal gemeentehuis Lampionnenoptocht door dorpskern Mijn dorp, mijn stad door Marcel Modde Terwijl in het noorden van Engeland wordt gewaar schuwd voor nieuwe over stromingen, brengt thea tergroep De Drang in het Waters noodmuseum met 'Stormkracht' de Ramp van 1953 weer voor het voetlicht. Delen van Yorkshire, Lancashi re en de regio rond Manchester staan onder water, sinds rivieren door hevige regenval buiten hun oevers zijn getreden. Ook al is oor zaak anders en de impact geens zins te vergelijken met het mense lijk leed bijna 68 jaar geleden in de Zeeuws/Hollandse delta, 'het gebeurt nog steeds', wijst theater maker en acteur Oscar Postema op het drama dat zich nu aan de overkant van de Noordzee vol trekt. Postema speelde Stormkracht tussen 2003 en 2005 met zijn toen malige toneelgroep Kwark 150 keer voor scholen door het hele land. Twee jaar geleden pakte hij dat stokje met zijn jongerenthea- ter De Drang weer even op. En de ze kerstvakantie is Stormkracht aan z'n derde leven begonnen. Hij heeft het stuk van Patricia Kuiper bewerkt tot een voorstelling door twee volwassen acteurs (Postema zelf en Annemarike Ruitenbeek) en een voice-over (Ramon de Nen- nie). „Het is wat speelsers gewor den, meer toegespitst op Jan en Sa ra. De rol van Gilles, zoon van de wethouder, spelen we allebei. En ik heb de elementen aarde, vuur, water en maan er uitgehaald. Dat vond ik niet meer zo passen bij de ze tijd. Ik heb heel bewust geko zen voor een duidelijke liefdeslijn tussen Jan en Sara. Symboliek daarvoor is Sara's hoedje dat Jan aan het eind van de voorstelling nog steeds heeft. Dat hoedje heeft Sara niet willen meenemen toen ze vertrok naar Parijs. Het staat symbool voor hun verdronken jeugd." Rampen zullen altijd blijven ge beuren, zegt Postema profetisch. Dat zie je nu weer in Engeland. „Juist daarom blijft dit thema hart stikke actueel. Om het nog dich ter bij huis te brengen, stappen we in de voorstelling ook uit onze rol en zijn we even gewoon de ac teurs die zich afvragen wat je zelf zou meenemen, wanneer je voor het water zou moeten vluchten." Postema verkiest zijn mobiele tele foon voor de noodzakelijke contac ten. Daarmee wordt terloops geap- peleerd aan het hedendaags be wustzijn goed voorbereid te zijn op een evacuatie. Stormkracht wordt vandaag nog drie keer gespeeld, maar De Drang en het Watersnoodmu seum zinspelen op een langdurige verbintenis. De bedoeling is de voorstelling als arrangement voor scholen aan te bieden. „Het mu seum biedt buiten en binnen van alles te zien. Wij brengen dat con fronterende verleden tot leven." Sara (Annemarike Ruitenbeek) met het onafscheidelijke Parijse hoedje en boerenzoon Jan (Oscar Postema) in Stormkracht, foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf SLUISKIL. De sloop van zes huur woningen aan de Havenstraat in Sluiskil roept fel verzet op bij de dorpsraad Sluiskil. De bewonersorganisatie vindt dat woningcorporatie Woongoed het niet kan maken de huizen af te breken. „De woningen zijn nog prima in orde en kunnen nog ja ren mee", volgens voorzitter Jan Dane. „Inwoners vertrekken uit ons dorp en dat willen wij tegen gaan." Woongoed meldt bij het be sluit tot sloop te hebben gekeken naar de technische staat van het woningbezit en naar de bevol kingsontwikkeling. De huurders in Sluiskil is al meegedeeld dat hun huizen worden afgebroken, waarna een termijn geldt van drie jaar. Eind 2018 zou de sloop moe ten gebeuren. Jan Dane heeft Woongoed giste ren uitgenodigd voor de dorps raadvergadering dinsdagavond 5 januari in 't Meulengat. „Wij wil len uitleg. En als Woongoed zo no dig van die huizen af wil, kan ze die ook verkopen voor zeg 50.000 euro. Dan leveren ze nog geld op." Hij vreest dat nog meer huur huizen zullen verdwijnen. „Men sen moeten op Sluiskil kunnen blijven wonen." OOSTERLAND Tijdens de jaarvergadering van Vrouwen van Nu op dinsdag 5 ja nuari zal het startschot worden gegeven voor de nieuwe vrou wenclub Sameé. Na bijna zeventig jaar lid te zijn geweest van Vrouwen van Nu, gaat de Schouwen-Duivelandse vrouwenclub nu onafhankelijk verder onder de naam Sameé. Dit zal bekend worden gemaakt tijdens de jaarvergadering op 5 ja nuari om 19.00 uur in het dorps huis van Oosterland. ZIERIKZEE Kunstenares Mariene van Game ren exposeert van 8 januari tot en met 23 februari in de centrale hal van het gemeentehuis in Zie- rikzee. Mariene van Gameren werkt vooral met acrylverf op hout en staat bekend om haar realis tische schilderstijl, op klein for maat. Haar onderwerpen zijn divers, van portretten en stillevens tot bijbelse thema's. De expositie is gratis te bezoeken tijdens de openingstijden van het gemeentehuis. Deze zijn: maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 16.00 uur. Het gemeentehuis van Zierikzee bevindt zich aan de Laan van St. Hi- laire 2. SCHARENDIJKE Het Oranjecomité van Scharen- dijke houdt op 8 januari een lam pionnenoptocht. De optocht is gratis toegankelijk voor alle kin deren. Vanaf 19.00 worden de lampion nen uitgedeeld bij de huiskamer van Dorpshuis de Putmee. Bij de uitgifte van de lampionnen staat een collectebus voor een vrijwil lige bijdrage. Om 19.15 uur loopt de stoet een ronde door het dorp. Die eindigt in de Dorpsstraat. Het Oranjeco mité zorgt samen met de horeca op het dorp voor een feestelijke afsluiting. KAMPERLAND Proeflessen tai-chi Meditatiecentrum Tai-Chi Zeeland in Kamperland begint vanaf 11 januari met nieuwe cursussen en biedt gratis kennisma kingslessen aan. Zo wordt er maandag avond van 19.30 tot 20.30 een meditatie cursus gegeven en is er woensdagavond en zaterdagochtend een tai-chi-les. Dinsdag is ervan 10.00 tot 11.00 qigong, maan dag yoga en qigong en dinsdagmiddag ont- spanningsyoga. In de maand januari kunnen belangstellenden een gratis kennismakings les volgen van één of twee activiteiten. MIDDELBURG Foto-expositie Luctor et Emergo Conceptueel foto graaf Leon van der Flier exposeert van 5 t/m 30 januari in de Zeeuwse Bibliotheek met zijn fotoreeks Luctor et Emergo. De acht foto's in de reeks vertellen een verhaal over universe le worstelingen met thema's als geweld, seksualiteit, geloof en discriminatie, bekeken vanuit een Zeeuws perspectief. Van der Flier wil met zijn expositie een dia loog met het publiek opstarten over saam horigheid en verbin ding binnen de samen leving. De foto's zijn te zien in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk 7 in Middelburg. Toegang is gratis. ZIERIKZEE. Voorafgaand aan de James-Bondfilm Spectre had filmthea ter fiZi in Zierikzee gisteren een feestje te vieren: het verwelkomde de 12.500e bezoeker van het jaar. Hjalmar de Winter uit Nieuwerkerk werd door scheidend voorzitter Ria Geluk in het zonnetje gezet met twee gratis kaartjes én een bos bloemen. Vorig jaar verwelkomde fiZi in december de 10.000e bezoeker. Waar door de stijging komt, is niet precies te onderzoeken, zegt woordvoer der Annemarie Noordhoek. „Maar de programmering is wat aangepast. Naast de arthouse films proberen we de populaire films goed te pro grammeren. Daarnaast willen we onze doelgroepen uitbreiden door twee keer per maand een familiefilm op zondag te draaien, literaire films op een dinsdag en samen te werken met scholengroep Pontes en Brasserie Maritiem. De filmfrequentie is fors gestegen en dat legt druk op onze vrijwilligers. Of nóg meer bezoekers haalbaar is? We merken dat we af en toe tegen onze grenzen op lopen, maar we doen er toch een poging toe." foto Dirk-Jan Gjeltema BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 9.30 uur: Bridge; 19.00 uur: Drumband; BURGHSLUIS Passagiersschip MS Onrust, 11.30 uur: Familierond- vaart; DREISCHOR Dorpshuis, 14.00-17.00 uur: Volwassenen Ont- moetings Plaats (VOP); 20.00 uur: Band Schor; Streek- en land bouwmuseum Goemanszorg, 14.00-16.00 uur: Kinderactivitei ten; ELLEMEET Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljarten; KERKWERVE 't Zuudènde, 10.00-12.00 uur: In- loopochtend; NIEUWERKERK Dorpshuis, 18.00 uur: Zumba les; NOORDGOUWE Dorpshuis,18.30: Repetitie Muziek vereniging Con Amore; 20.00 uur Badmintonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oos terhof, 13.30 uur: Koersbal; OUWERKERK Dorpshuis, 19.00 uur: Biljartvereni ging Phoenix; Wa tersnoodmuseum, 10.00,13.00 en 14.30 uur: Voorstel ling Stormkracht; 11.00 en 13.00 uur: Kinderrondlei ding; RENESSE Blikmuseum de Blikvanger: 14.00-17.00 uur: Engelenexpositie door Maartje On rust en Mar jet Hendrix (foto); Delta Warenhuis, 10.00-20.00 uur: Feestdagenfair; Dorpshuis, 9.00 uur: Yoga Steffine; 20.00 uur: Yoga Jacqueline Binnen dijk; ZIERIKZEE Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Tentoonstelling miniatuur- en spionagecamera's, FIZI, 14.30 uur: Keet en Koen zoe ken Bassie en Adriaan; Gemeen tehuis, 8.30-17.00 uur: Expositie Schilderachtige Lichtschrijverij; Sint Lievensmon- stertoren, 10.00-17.00 uur: Beklimming van de toren; Stadhuis museum, 11.00-17.00 uur: Ex positie VASTEi- land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58