jort Kelder houdt soiree in het wild EVISIE I 9 'Ik merk aan alles dat de rek er nog niet uit is' Commissaris op zoek naai* haar doehler Verborgen Chinese oase Bijzonder oudjaar Hoe heurt het eigenlijk? Lauren Verster duikt vanavond in de wereld van vuurwerk. Het valt haar op dat hel een eehte mannenwereld is. Met fanaten die er een heel maandsalaris voor over hebben. Eén jongen rijdt acht uur naar Polen om daarop een open veld vuurwerk af te steken Niet te missen op 30 december 2015 a SERIE DOCUMENTAIRE w FILMVANDEDAG In de laatste Hoe heurt het eigenlijk? van dit jaar nodigt Kelder alle be kende personages uit die het afgelopen seizoen de revue passeerden voor een soirée in het wild. Zij kijken in de jachthut van landgoed Heerlijkheid Mariënwaerdt samen terug naar 2015, maar vooral ook vooruit. Moet de smartphone bij voorbeeld uit of mag je er toch even op kijken tij dens een diner? Ook de dresscode voor feestjes en partijen komt aan bod. De genodigden heb ben er een duidelijke me ning over. Het etiquette boek van Amy Gros kamp-Ten Have blijkt nog altijd belangrijk. Kelder neemt verder een kijkje op de rijkenbeurs Masters of LXRY in Am sterdam. Ook reist hij af naar Schotland en be zoekt hij een mooi pa leisje. Kasteelheer Paul Veenhuijzen heeft geen idee hoe groot zijn op trekje nou eigenlijk is. Zo sluit Kelder het jaar in stijl af. TEKST SUZANNA TIMMER „Wij zijn in Nederland erg gewend aan hokjes, maar er zijn dus ook mensen die hebben besloten om het volledig anders te doen. Daar zijn allerlei redenen voor. Zo laten we een spirituele community in Ita lië zien, waar ze trouwen voor een jaar. Na dat jaar kijken ze of ze nog echt bij diegene willen zijn. Die mensen hebben ook hun eigen grondwet en munteenheid." „Ik ga er onbevooroordeeld in. Waar de één zijn houvast vindt in een duur Gucci-horloge, heeft de ander dat in yoga. Ik probeer er zacht naar te kij ken, ook in de vuurwerkre portage van vanavond. Ik bereid we nauwelijks voor, maar stel zo veel mogelijk vragen. Die vragen komen vanzelf. Ik pas me aan de si tuatie aan. Soms ga ik erin mee. Zo gaan we in het nieuwe seizoen naar een naaktdorp. Ik heb een dagje naakt achter de bar gestaan om hun gevoel van vrijheid te ervaren." „Dat kost tijd. Als je net aankomt, zijn mensen zich heel bewust van een camera en tonen ze ook soci aal wenselijk ge drag. Maar dat ebt na een paar uur weg. In een paar dagen krijg je een hoop van iemand te zien. Al had ik na tuurlijk veel liever een paar weken of zelfs maanden willen filmen. Hoe langer je de tijd neemt, hoe meer er naar boven komt." „Je kunt ze vergelijken met mensen die postzegels verzamelen: het is een echte hobby en daar doen ze alles voor. Deze mannen krijgen een adrenalinekick van vuurwerk. Ze vinden het kruit lekker ruiken. Misschien telt ook mee dat het mis kan gaan. We volgen bij voorbeeld een jongen die zo'n freak is dat hij acht uur naar Polen rijdt en daar op een open veld vuurwerk afsteekt." „Ik ben naar België geweest om dat te bekijken. Veel Nederlanders gaan daar naartoe om zwaarder vuurwerk te halen, dat daar niet il legaal is. Er zijn veel vuurwerkfana ten die dat zwaardere vuurwerk kopen waarvoor ze een heel jaar ge spaard hebben. Ze lopen groot ri sico om aan de grens gepakt te worden. Als dat gebeurt, ben je alles kwijt. Het is een subwereld die ik niet kende." „Er zijn veel dis cussies over vuurwerk. Moeten we dat individu eel blijven afsteken, of gaan we dat collectief doen? Mij interesseerde vooral: wat bezielt de man? Want het zijn vooral mannen die vuur werkfanaat zijn. Ik heb nog geen enkele vrouw gesproken. Dan heb ik het niet over mannen die drie vuurpijltjes de lucht inschieten, maar over kerels die voor een maandsalaris aan vuurwerk kopen en dat binnen een half uur weg- knallen." woensdag 30 december 2015 GO VANDAAG KIJKEN Mint tn mippnn r*n QH rlr»r»r>mhnt* OflIK Guus Meeuwis, Groots met een zachte G, RTL 4, 20.30 uur. rnt Politiecommissaris Eva Thörnblad gaat op zoek naar haar verdwenen dochter. In de slotafleve ring van de serie maakt ze een misrekening. Die slecht kan uitpakken. Jorskott, Canvas, 23.35 uur. KICKEN OP VUURWERK 3 Het zuidwesten van China is een verborgen oase, met zowel besneeuwde berg toppen als tropische wou den. Er leeft een groot aantal wilde dieren. Wildest Indochina, Dis covery Channel, 19.00 uur. afleveringen telde Heel Holland Bakt Kerst. Heel Holland Bakt KerstNPO I, 20.30 uur. Vier New Yorkers probe ren in de loop van oude jaarsavond nog enige romantiek te vinden. Daaronder een verbitterde stervende man en een ge frustreerde directiesecre taresse. New Year's Eve, Net 5, 20.30 uur. Jort Kelder sluit het jaar feestelijk af, maar wel vol gens het boek van Amy Groskamp-Ten Have. Hoe heurt het eigenlijk?, NPO 1,21.30 uur. >Jort Kelder sluit 2015 in stijl af. FOTO AVRDTROS In januari begint het tweede seizoen met nog meer subwerelden die je wil laten zien. Pas jij je aan elke situaties aan? Laten mensen hun ware aard zien? Lauren! Vuurwerk!, NPO 3, 21.25 uur. Wat zijn dat voor mannen? Er is veel illegaal vuurwerk. Krijgen we dat ook te zien? Wat wilde je met deze reportage onderzoeken? 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53