DE TOP 3 VAN 2015: DE FLOP 3 VAN 2015: Tf* THUIS I 7 inside our SON OF SAUL In 2015 kwamen misschien wel te veel films uit. Ook tegenvallers. zandde in een zielloze film, waarin zelfs de altijd charisma tische Hugh Jackman totaal geen potten kon breken. Een du re tegenvaller voor filmmaat schappij Warner Bros. Zonder meer de meest smakelo ze film van Nederlandse make lij. Een totaal verkeerde variant van de Police Academy-kome- dies. De gelijknamige serie van Comedy Central lag ten grond slag aan dit misbaksel waarin zelfs Pierre Bokma onderuitging in de rol van een mismaakte schurk. Een film om snel van de harde schijf te deleten. Toegegeven, La Grande Bellezza was beter, maar regisseur Paolo Sorrentino slaagt er opnieuw in een pakkend en geestig drama te maken vol nostalgie over man nen van gevorderde leeftijd. Vooral Michael Caine, 82 inmid dels, is excellent als een dirigent op leeftijd die geen trek meer heeft zijn verleden als kunste naar op te rakelen. Geen titel voor een gezellig avondje uit, maar zonder meer wel de film die bij het publiek het hardste aankomt. In deze Hongaarse productie wordt het vernietigingskamp Auschwitz van binnenuit getoond, gezien door de ogen van het joodse lid van het Sonderkommando dat de lijken moest opruimen. Beklem mend, confronterend en onver getelijk. Zonder meer de meest originele animatiefilm van de laatste tien jaar uit de stal van Pixar. De emoties van een meisje in de prepuberfase worden op een hi larische en ontroerende manier in prachtige beelden vertoond. De inventiviteit van de makers kent geen grenzen. Ook bij een tweede keer kijken, valt in deze film genoeg te ontdekken. Minions, Gooische Vrouwen 2, Jurassic World en natuurlijk Star Wars: The Force Awakens. Of deze topverdieners voor het bio scoopbedrijf ook in artistiek opzicht de beste films waren, is natuurlijk een andere vraag. Vast staat dat er steeds meer films in de bioscoop verschij nen, waardoor de rechtgeaarde film fan het niet meer kan bijbenen en daardoor veel kleinere titels misloopt. De films knokken elkaar de zaal uit. Met als gevolg dat veel producties uit de bioscoop zijn verdwenen voordat het publiek er erg in heeft. Voor film distributeurs is de concurrentie moor dend. Onafhankelijke inkoopbedrij- ven hebben het daardoor moeilijk om het hoofd boven water te houden. Volgens het Filmjaarboek zijn er dit jaar meer dan vierhonderd filmtitels in Nederland uitgebracht. Vroeger was dat aantal beduidend lager. Aange zien de dvd-markt ook niet veel meer voorstelt, wordt er her en der veel ver lies geleden. Het leidde dit jaar tot de ondergang van A-Film, ooit de leiding gevende onafhankelijke distributeur. Het bedrijf verkeerde al geruime tijd in noodweer. Ondanks al deze achter hoedeperikelen waren er dit jaar heel veel fraaie titels te bewonderen. an de bioscoopkassa werd dit jaar het meest gevraagd naar kaartjes voor het 007-avontuur Spectre, de animatiefilm Hoe verknal je een hilarisch boek? Laat dat maar over aan re gisseur Erik de Bruyn en scena rist Jan Eilander. De korte ro man van P.F. Thomése werd een suffe, deels onverstaanbare road- movie, waarin Frank Lammers, die toch op zijn best is in de Jumboreclame, in de titelrol veel te weinig aan bod kwam. Weer een flop van De Bruyn, die zo langzamerhand een pijnlijk ogende palmares heeft. Een van de grootste internatio nale tegenvallers. De poging om een eigentijdse versie van het Peter Panverhaal te maken, ver- Woensdag 30 december 2015 FILMS KNOKKEN ELKAAR DE ZAAL UIT A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51