Kabinet haalt streep door beschermde status van kuststrook 4 NIEUWS Tweede Kamer en milieuorganisaties vrezen voor verrommeling en verlies van rust en ruimte. DEN HAAG. De Nederlandse kust dreigt te worden volgebouwd. Daags voor de kerstvakantie be sloot het kabinet de kuststrook niet langer te beschermen tegen plannen van projectontwikke laars. De Tweede Kamer en mi lieuorganisaties voelen zich over vallen en waarschuwen voor 'ver- belgisering' van het nu nog open strand. „Voor je het weet staat onze on geschonden kust straks vol hoog bouw." Gert de Groot, kustbeheer- der bij Natuurmonumenten voor de Zuid-Hollandse eilanden en Schouwen, kan er met zijn ver stand niet bij. Tot nu toe zag het rijk er op toe dat er niet overal gro te strandhotels verrijzen. Straks is het aan provincies en kustgemeen- ten om gretige projectontwikke laars tegen te houden. „Gemeen ten zitten vaak krap bij kas. Voor je het weet is onze kust vogelvrij", vreest De Groot. Op de website van zes veront ruste milieuorganisaties (be- schermdekust.nl) staat een kaartje van Nederland met daarop alle bouwplannen langs de duinkust: van Cadzand tot aan Callantsoog, maar vooral langs de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust zijn plannen voor vakantieparken en permanen te strandhuisjes. Het kabinet wil de kust 'econo misch versterken' en minder be tuttelende overheidsregels. Straks mogen strandpaviljoens bijvoor beeld ook in de winter blijven staan en vervalt het bouwverbod in de duinen, op het strand, zeedij ken en dammen. Verantwoordelijk minister Me- lanie Schultz (Ruimtelijke Orde ning) wil dat er 'ruimte komt voor nieuwe initiatieven'. Het rijk gaat straks alleen nog over de kust- bescherming. Hellevoetsluis is een van de ge meenten die staat te popelen om te bouwen. Voor het Quackstrand aan het Haringvliet zijn er plan nen voor een boulevard en hoog bouw om - zo is te lezen in de fol der - 'toeristen de mogelijkheid te bieden zich meerdere dagen te ver wonderen over de kwaliteiten van onze gemeente'. In Vlissingen wil len ondernemers 240 vakantie huisjes en een hotel van 6 of 7 ver diepingen bouwen in het West duin en de gemeente Zandvoort bekijkt de mogelijkheid van strandbungalows. De kust is een enorme toeris tische trekpleister. Volgens NBTC Holland Marketing kwamen vorig jaar ruim 2 miljoen buitenlandse toeristen naar de kust die geza menlijk 950 miljoen euro uitga ven. Niet gek dat ondernemers daar op willen inspelen. 'Gemeenten zitten vaak krap bij kas. Voor je het weet is onze kust vogelvrij' Maar die toeristen komen hier vooral omdat onze kust zich on derscheidt van die in België en Duitsland. „Vooral de Belgen ge ven aan hierheen te komen omdat ze het fijn vinden dat ze van zich af kunnen kijken", vertelt een woordvoerder. Projectontwikkelaar KSR werkt aan een plan voor de verdere ont wikkeling van Hoek van Holland: 'Malibu aan de Maas'. De angst dat de kust lelijk wordt, is volgens di recteur Jacko Roest zwaar overdre ven. De kust is niet ineens vogel vrij, stelt hij: als een gebouw het onderhoud van de kust in de weg staat (bijvoorbeeld als het zand niet meer kan verstuiven), mag het er niet komen. „Ik zie echt niet ineens veertig, vijftig hotels langs de kust verschijnen. Dat is ook niet rendabel, want onderne mers moeten het hebben van een paar maanden per jaar. De kust wordt niet één groot Schevenin- gen." Dat er meer moet worden ge bouwd, is volgens Roest evident. „De Nederlandse kust wordt steeds populairder, dat houd je niet tegen." Badplaats Hoek van Holland zag het aantal bezoekers explosief toenemen: van een half miljoen in 2008 naar zo'n 2,8 miljoen in 2012. „Door alle spanningen in de wereld, groeit het toerisme in Ne derland. Die mensen moeten er gens kunnen slapen en eten. Er zal meer gebouwd worden op plekken waar veel toeristen ko men, maar niet overal. Gemeen ten zullen hun identiteit willen bewaren." De Tweede Kamer heeft dat ver trouwen niet. Partijen voelen zich overvallen door het kabinetsbe sluit. Ook regeringspartij PvdA. Het besluit is geen wetsvoorstel waar de Kamer eerst toestemming voor had moeten geven. „We heb ben hier niet eens een debat over kunnen voeren", zegt PvdA-Ka- merlid Yasemin Cegerek. „Dit mag niet tot verrommeling van de kust leiden. Zoals in België, waar bijna overal tot aan de kustlijn al les is volgebouwd." De Belgische kust is sowieso het schrikbeeld van veel partijen. „Dit besluit kan enorme impact hebben op hoe onze kust er uit komt te zien", vreest SP'er Eric Smaling. „Onze kust is nu nog uniek door zijn rust, ruimte en leegheid. Maar Cadzand is nu al een beetje België en dat dreigt straks overal." Volgens boswachter Gert de Groot is het twee voor twaalf. „Overal zie je initiatieven om te bouwen. Nu al glippen projecten door de mazen van de wet. In de Grevelingen komt een Dubai-ach- tig project met opgespoten eilan den met vakantiehuizen voor de allerrijksten. Op de Brouwersdam is een 30 meter hoog Inspiratiecen trum gebouwd. Het draait nota be ne verlies, maar minister Schultz stelt het als voorbeeld van nieuwe initiatieven waar er meer van moe ten komen. Wij zijn niet tegen re creatieve ontwikkeling, maar dat moet wel op de goede plek gebeu ren." r Wordt Nederlandse kust net zo lelijk als de Belgische? door Hans van Soest Gert de Groot Natuurmonumenten Campingplaatsen 75 Strandpaviljoens 2 illustratie Marlfgpijntjeiis 3 Projectontwikkelaars staan te popelen om met name op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust bouwplannen uit te voeren. Op beschermdekust.nl worden de plannen bijgehouden. De teller staat op 3689 objecten: 'akantiehuisjes Appartementen Hotelkamers Zorgwoningen Ligplaatsen Strandhuisjes 2405 137 U 95 75

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4