uiTmwiis 1 5 Barok anders benaderd Theatervariant van tv-serie Bloedverwanten De tv-serie 'Bloedverwanten' krijgt een vervolg in het theater. &D00R WILLEM NIJSSEN Arno van Wijk speelt Bach op orgel Goes Robin Hood: gegarandeerd plezier voor de hele familie BachPlus brengt cantates tot leven in de Sint Baafs Rapunzel: een vrolijke familiemusical De Griekse god Apollo liet zich omringen door negen muzen, zij waren dochters van Mnemosy ne en Zeus. Eén van hen was Euter pe, de blije muze van de muziek en de lyrische poëzie. Het barokcons- ort dat opgericht werd in 2007 door Bart Rodyns noemde zich naar de ze muze. Het Euterpe Baroque Consort is een flexibele ensemble dat bestaat uit professionele zan gers, solisten en instrumentalisten, die op een historisch doorleefde ma nier boeiende barokmuziek vertol ken. Het ensemble veroverde de po dia in België en Nederland en in fe bruari 2015 verscheen hun eerste CD met 4 barokke orgelconcerti van G.F. Handel M. Corrette. In Vlissingen worden de Rosen- kranz-sonates van Biber en werken van Muffat en Telemann gespeeld. Biber's Rosenkranz-sonates gelden als het absolute hoogtepunt in vir tuoze scordatura-muziek voor de viool, ze werden voor het eerst uit gevoerd Salzburg in 1676. Biber maakte gebruik van de scordatura techniek waarbij de stemming van de vioolsnaren gewijzigd wordt. Een van de vier snaren wordt een halve toon lager gestemd. Een be kend en duidelijk voorbeeld van de ze stemming is het begin van de Danse Macabre van Saint-Saëns. De Rozenkranz sonates vormen de kern van het afwisselende en uitda gende programma. In dit myste rieus, enigmatisch werk, worden muzikale grenzen opgezocht en overschreden, iets wat ongebruike lijk was in de barokperiode. Een se lectie uit deze Rosenkranz-sonates wordt vertolkt door de Amerikaan se violiste Maia Silberstein en kla vierspeler Bart Rodyns. Verder op het programma werken van Muffat en Telemann gebracht door een gro ter ensemble: Bart Rodyns (orgel), Maia Silberstein, Martine Beernaert (violen), Ether van der Eijk (alt viool), Tine Van Parys (cello) en Lo de Leire (contrabas). Het Euterpe Baroque Consort met werken van Biber, Muffat en Tele mann, Sint Jacobskerk Vlissingen, zondag 10 januari, 15.30 uur. Viereneenhalf jaar lang (van 4 maart 2010 tot 29 december 2014) heeft half Nederland passioneel en in brokken en stukken meege leefd met de familie De Winter en hun familiebedrijf. Dan heeft het nog meer dan een halfjaar geduurd voor Avrotros zeker wist, dat ze geen vierde seizoen van 'Bloedver wanten' wou produceren. Daarom komt het ver volg nu naar de theaters. Een bedrijf dat op dubieuze wijze aan kapi taal gekomen is (Joods geld uit de oorlog), dat ei gendom wordt van de dochter (Esther) terwijl haar ex (Anton) het bedrijf leidt en er een gehei me halfzus (Eva) opduikt. Dat is allemaal al ge noeg voor een hoop drama. En dan moet het da gelijks leven daar nog tussen gefrommeld wor den, met zijn ruzies, affaires en relaties, valse verwachtingen en bittere teleurstellingen, de ja loezie, de ambities. Al in het derde seizoen gaat Anton de Winter met pensioen, maar zit hij met zijn neus nog ta melijk boven op de zaak. Nu in dit zogenaamde 'vierde seizoen' wil hij zich meer terugtrekken. Hij verdwijnt naar hun vakantiehuis omdat hij er over denkt een boek te schrijven over de ge schiedenis van de familie. Anton wil alleen zijn, maar al snel duikt zijn dochter Iris op, en niet lang daarna ook nog zijn twee exen, Esther en Fien. Met drie vrouwen in een vakantiehuis je, terwijl hij gewoon even lekker in z'n eentje eens goed over alles wilde nadenken. Dat kan niet goed gaan, zeker niet omdat het uit angst en bezorgdheid is dat ze daar zijn. Anton wordt immers een dagje ouder, en hij gaat toch zeker niet dement worden? De voorstelling wordt gedragen door dezelfde acteurs als in de serie, heeft zelfs dezelfde regis seur. Maar op toneel is alles anders. Hier geen losse scènes, die kriskras door elkaar opgeno men worden. Hier geen tweede of derde take. Hier bestaat maar één spanningsboog, en die gaat van begin naar einde. Lekker om te doen, voor een acteur. Spelplezier genoeg dus, in deze toneelvariant. Vier personages, dat is heel wat minder dan in de tv-serie. Maar de hoeveelheid complica ties heeft daar niet onder geleden. Er komt van alles uit de hoed, de verborgen agenda's staan vol en aan maatschappelijke problemen geen ge brek: feminisme, de ouderenzorg, de ego-sa menleving. Dus gaat het er best heftig aan toe, zijn er volop scherpe dialogen, en veel komi sche steken onder water. Voor de fans niet te missen dus! 'Bloedverwanten': donderdag 7 januari, Stads schouwburg Middelburg, aanvang 20.00 uur. NIEUWJAARSCONCERT MUSICAL IN DE MYTHE GOES NIEUWJAARSCONCERT LEDELTHEATER OOSTBURG door Jeanette Vergouwen Scène in 'Bloed verwanten', met Tan- ja Jess (Fien), Derek de Lint (Anton), Sas- kia Temmink (Iris) en Henriëtte Tol (Esther) (vlnr). Familieverwikkelingen GAAN OP HET TONEEL GEWOON DOOR Woensdag 30 december 2015 Arno van Wijk, cantor-organist van de Grote Kerk en stadsor- ganistvan Goes, geeft vrijdag zijn inmiddels traditionele Nieuwjaars-Bachconcert op het Marcussenorgel in de Gro te of Maria Magdaienakerk in Goes. Stichting Muziek in de Grote Kerk Goes organiseert dit concert elk jaar. Aanvang 16.00 uur. In verband met de geplande restauratie van het Marcussen orgel is dit voorlopig het laat ste concert op het instrument. Kinderen hebben aan een half verhaal genoeg om er iets nieuws van te maken. Datzelf de gebeurt in de musical Ro bin Hood en het verdwenen goud (5+), zaterdag te zien in Theater de Mythe in Goes. Het is genoeg, dat Robin Hood vroeger in Nottingham heeft gewoond om daar een span nend verhaal over te beden ken. Het stadsmeisje Robin (zelfde naam dus!) komt een tijdje bij haar oma wonen in Nottingham. Daar is net een nieuwe burgemeester, met wil de plannen. Hij wil hotels bou wen voor de toeristen, en daar voor moeten huizen verdwij nen. Geen huizen van de rij ken, natuurlijk. Dus gaat de nieuwe Robin aan de slag om de armen te helpen. Net als vroeger de oude Robin. En een mysterieus dagboek speelt daarin een hoofdrol. Dat wordt een spannend ver haal boordevol humoren avontuur, vol knappe zang, in een fraai decor. Werkelijk alle vertolkingen zijn ijzersterk, dus plezier voor de hele familie is gegarandeerd. Aanvang 15.00 uur. Nu iedereen bekomen is van de kerstmuziek brengt Bach Plus onder leiding van Bart Naessens op 10 januari een Nieuwjaars Cantateconcert. BachPlus brengt elke maand in de Sint Baafs in Aarden burg cantates tot leven. Can tates die gaan over hart en ziel: liefde, leed, geluk, leven en dood. Onderwerpen waar de mens mee bezig is. Canta tes die het leven bezingen en die door BachPlus met hart en ziel vertolkt worden. Deze keer op het programma een combinatie van romantische werken met de barokcanta- tes van Bach. Begonnen wordt met Am Neujarhrstage van Felix Mendelssohn-Bar- tholdy en het concert wordt afgesloten met de Fest- und Gedenkspriiche van Johan nes Brahms. Tussen in de Bachcantates: BWV 153 Schau, lieber Gott, wie meine Feinden en BWV 123 Lieb- ster Immanuel, Herzog der Frommen. Zondag 10 januari in Sint Baafskerk Aardenburg, aan vang 16.00 uur. Tickets 20 euro; jongeren t/m 18 gratis. In het Ledeltheater in Oost burg is zaterdag de vrolijke fa miliemusical 'Rapunzel' te zien. 'Rapunzel' is een familie sprookje vol muziek over het prinsesje met de magische, lange vlecht, dat wordt opge sloten in een toren. Kinderen die verkleed komen, maken kans op een prijs. Na de voor stelling kan het publiek de ac teurs ontmoeten en is er een Prinsen- en Prinsessenbal. Aanvang 13.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49