The Houdini's versterken jazz Quatro Ventos geeft Portugese levenslied gezicht 2 I UIT#THUIS Theater De Wegwijzer Hoe, wat, waar en wanneer Wie 2016 fris en sportief wil beginnen, kan terecht bij één van de nieuwjaarsduiken in Zeeland. Hoewel... fris: door de zachte winter is de watertemperatuur hoger dan anders. Hier een overzicht van de duikplekken in de provincie: voor bikkels én watjes! &D00RJANNEKE KOSTER De jaren vijftig hardbop leverde de muzikanten die er nog steeds toe doen: Miles Davis, John Coltrane, Sonny Rollins om maar wat te noe men. Deze vooral op Amerikaanse gospel en blues georiënteerde jazz vormt ook de basis voor de Nederlandse band The Houdini's. Met zoon Thom en dochter Kim van Houdini-pianist Erwin Hoorweg geeft de band een nieuwjaars concert in Porgy Bess in Terneuzen. The Houdini's gaan al bijna dertig jaar mee. Opgericht als hardbop sextet voor de Canade se versie van het theaterfestival Boulevard of Broken Dreams. Ze geven het jaren vijftig genre een nieuwe oppepper die tot ver over de grens verbazing wekt. Bovendien weten ze met ieder album hun versie van die toegankelijke jazz vanuit een an der gezichtspunt te belichten. Naast het eigen albumrepertoire werkten The Houdini's samen met onder andere Sinfonietta Amsterdam, Trijntje Ooster huis, Frank Boeijen en Gino Vannelli. In 2008 neemt het sextet een eerste EP op met zangeres Kim Hoorweg 'My Recipe For A Hap- ,unox\ Quatro Ventos viert in 2016 een jubileum. Het kwartet met thuisbasis Nijmegen rond de Por tugese zanger, gitarist en componist Emanuel Pessanha bestaat dan twintig jaar. Met een zevental albums en een duizelingwekkend aan tal optredens heeft Quatro Ventos de Fado in Nederland een gezicht gegeven. Zondag 3 ja nuari om 15.00 uur in Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Emanuel Pessan ha is in 1955 ge boren in Ponto Delagado (Azo- ren). De belangstelling voor de Fado ontstond bij hem vooral door de Portugese zanger José Alfonso. Die gaf er de twist aan waardoor het ook muziek van de ver andering in het dictato riale en conservatieve Portugal kon zijn. De op fado gebaseerde protest liederen van Alfonso wa ren aanvankelijk verbo den. Zijn lied Grandola gaat in 1974 de geschie denis in als de sound track van de Anjerrevolu tie. Het luidt ook een vernieuwing van de Fa do in en bevrijdt het mu ziekgenre uit de patriot tistische omarming door het heersende regime. Emanuel Pessanha heeft al naam gemaakt als fa domuzikant in zijn thuisland als hij in 1988 naar Nederland vertrekt. Hier neemt hij met zanger/pianist Rood Adeo het album 'Retra- to' op en begint een ei gen fadogroep die in 1996 uitgroeit tot Quatro Ventos. Het in dat jaar in Portugal opgenomen al bum 'Flor do Mar' is een debuut dat in Nederland voor een eerste door braak van de nieuwe fa do zorgt. Nieuw in de zin dat Emanuel Pessan ha er gesteund door zijn medemuzikanten nieu we elementen uit jazz, swing en wereldmuziek aan toevoegt. Wat over heerst is een grondtoon waaruit verlangen en weemoed op een exoti sche manier een uitweg vindt. De eigen signa tuur van Quatro Ventos komt voor een belang rijk deel ook door de bij drage van violist en pia nist Aili Deiwiks. Samen met het heldere geluid van de Portugese gitaar (Rafael Fraga) geeft ze de muziek een kleur die toegankelijk maakt en de zanglijnen van Ema nuel laat zweven. De mu ziek brengt de verhalen voelbaar dichtbij. Het durven loslaten van tra ditionele beknelling maakt de Fado van Qua tro Ventos zowel univer seel als deel van andere muzikale tradities. Woensdag 30 december 2015 The Houdini's met Kim Hoorweg. door René de Dreu BRESKENS VROUWENPOLDER Plaats: Naaktstrand Oranjezon Tijd: 14.00 uur Organisatie: Delta-Natuur Aanmelden voor deze naakte nieuwjaarsduik kan op de dag zelf in strandpaviljoen Aloha Beach. Na de duik ontvangen de deelnemers een kop snert als beloning. 1 DOMBURG Plaats: Strand Noordduine Tijd: 14.00 uur Organisatie: Sportshop Domburg Inschrijven vanaf 12.00 uur tot 13.45. Kosten: 2 euro. De opbrengst gaat naar de Domburgse Reddingsbrigade. VLISSINGEN Plaats: Badstrand Tijd: 13.30 uur Organisatie: Zwemmen Langs Walcheren. Inschrijven kan vanaf 12.00 uur en kost 2 euro. Deelnemers krijgen na de duik een herinneringsmedaille en een kop warme chocolademelk. CADZAND/RETRANCHEMENT Plaats: Strand voor paviljoen De Zeemeeuw Tijd: 12.00 uur Organisatie: Strandpaviljoen De Zeemeeuw Inschrijven is niet nodig. De deelnemers krijgen na de duik een kop erwtensoep of een mok glühwein. Plaats: Voor strandpaviljoen 't Halve Maentje Tijd: 12.00 uur Organisatie: Strandpaviljoen 't Halve Maentje. Inschrijven is niet nodig. De warming-up begint om 11.45 uur. door René de Dreu Quatro Ventos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46