Dascha Graafsma had geen drugs gebruikt Eén op de tien vuurpijlen komt uit Duitsland Omdat het zoveel geld scheelt, en omdat het spannend is. Nederlanders kopen vuurwerk graag over de grens. NIEUWS 3 UELSEN. Nergens brandt licht in Uelsen, een Duits dorpje net over de grens bij Almelo. Het is half ze ven. Bij de Lidl staat de parkeer plaats vol auto's met gele nummer platen. Voor de deur van de super markt staat een rij van meer dan honderd mensen. Vooral mannen. Ze dringen en duwen als om 7.00 uur, een uur eerder dan normaal, de deuren opengaan. Achterin de winkel ligt het vuurwerk. Eén op de tien vuurpijlen komt morgenavond uit Duitsland. Ne derlanders kopen massaal vuur werk bij de oosterburen waar het de helft goedkoper is. Maar ille gaal is het vaak wel. John is een ondernemer uit Utrecht. Hij wil niet met zijn ech te naam in de krant. Ieder jaar rijdt hij in zijn lease-Volvo met een vriend op 29 december om 6.00 uur Duitsland in om vuur werk te kopen. „Voor mezelf, vrienden en collega's. We gaan heel vroeg heen en ook vroeg te rug. Een maatje bij de politie ver telde dat tussen 7.00 en 9.00 uur de politie van dienst wisselt en dan is de pakkans minimaal." John voelt zich weer dat jochie van 14 jaar dat met zijn zakken vol strijkers de politie te slim af is. In zijn kofferbak ligt voor 500 euro pijlen, potten en spuiters. „Scheelt de helft in prijs. En het is natuur lijk ook een spannend spel." Vuurwerk kopen in het buiten land mag, mits het niet meer is dan 25 kilo en er Nederlandse ge bruiksaanwijzingen bij de produc ten zitten. Ook moet vooraf mel ding worden gedaan bij de Inspec tie Leefomgeving en Transport van de 'import'. Eisen die bij de Lidl-kopers leiden tot hoongelach. „Nog nooit politie gezien", zegt Cordy Volkerts uit Zwolle. „En ik kom hier al jaren." Hij vertrok 's ochtends om half zes met zijn zoontje naar Duitsland om voor drie gezinnen vuurwerk te kopen. Geen sprinklerinstallatie te beken nen. Er staat een draadstalen hek rond de losplaats. Dat is genoeg. Leo Groeneveld, voorzitter van de Belangenvereniging Pyrotech- niek Nederland weet niet hoeveel geld zijn leden mislopen door de Duitsers. „Voorlopig houden we het op 10 procent van onze omzet, maar het kan veel meer zijn. In het oosten van het land stoppen dit jaar weer veel kleine vuurwerk handelaren omdat ze het niet red den. Onze overheid meet met twee maten. Wij moeten een op slag hebben met wanden die een uur brandwerend zijn, sprinklers, noem maar op. In Duitsland ligt het vuurwerk gewoon in de schap pen. En de inkoopkracht van Aldi en Lidl is vele malen groter dan die van onze handelaren." Grenscontroles stellen niets voor, weet Groeneveld. „Mensen moeten zich bedenken dat kopen bij de Duitsers een economisch de lict is waarop een minimale sanc tie van 400 euro staat. Maar ja, de pakkans is minimaal." Politiecon troles richten zich met name op zwaar illegaal vuurwerk. „Maar we houden ook geregeld mensen bij de Duitse grens aan", zegt een politiewoordvoerder. „Kunnen Sie nog etwas met die prijs machen für grote Kunden?", vraagt Stefan Geerlings uit Dron- ten in zijn beste Duits aan de vro lijke Lidl-manager. Nee, geen kor ting op vuurwerk. Geerlings sleept karren vol Bombettes, Mus keteers en Champions met zijn vrienden naar de kassa. 1.315,67 eu ro. „2.000 euro is het budget. We gaan ook nog naar de Aldi. Ja, het lijkt veel",' zegt hij. „Met oud en nieuw hebben we een familiefeest met tweehonderd mensen. Dan valt het wel weer mee. In Neder land ben ik voor dit spul 5.000 eu ro kwijt." Geerlings rijdt even later in zijn busje de grens over. Achter hem én voor hem Nederlandse au to's. Geen politie te bekennen. „Vierduizend Nederlanders krijg ik vandaag over de vloer", zegt de Lidl-manager. Hij giechelt als hij ziet hoe een nieuwe trolley met dozen vuurwerk binnen een minuut leeg is. „Die Hollander sind verrückt", zegt winkelbediende Frau Heek als ze wéér een kar door de graaiende meute duwt. De manager begint andermaal te giechelen. Bijna een half miljoen euro besteden die gekke Hollan ders vandaag bij hem. „We zijn ge woon veel goedkoper. Duitsland heeft geen Enschede gehad." De vuurwerkramp in Ensche de, vijftien jaar geleden, leidde tot tal van eisen aan opslag en veilig heid waar vuurwerkverkopers zich aan moeten houden. Het verg de investeringen van tienduizen den euro's. In Duitsland gelden die regels niet. Ieder uur wordt een stalen zeecontainer naast de Lidl gedropt waarna het personeel de voorraad in de winkel aanvult. NOG EVEN GEDULD HOLLANDSCHE RADING. Dascha Graafsma (16) uit Hollandsche Rading was niet onder invloed van drugs toen ze in Hilversum overreden werd door een trein. Dat concludeert het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Dascha had wel alcohol in haar lichaam toen ze op de rails stapte, blijkt uit toxicologisch on derzoek. Ze had GHB in haar lichaam, maar niet in een hoe veelheid die duidt op gebruik van het verdovende middel, con cludeert het NFI. GHB wordt ook door het lichaam zelf aange maakt. Toxicoloog Frank van der Goot, die het meisje onderzocht op verzoek van de familie beves tigt de lezing dat het lichaam de GHB zelf kan hebben aange maakt. Het NFI onderzocht ook of ze andere drugs had gebruikt zoals xtc of cocaïne, maar daar is geen sprake van. Dascha Graafsma kwam op 28 november om het leven toen ze werd overreden door een trein. De politie concludeerde dat er sprake was van zelfmoord na een avondje stappen, maar dat ge loofde haar vader niet en hij liet eigen onderzoek doen. Ook de politie pakte de zaak weer op en komt nu tot deze conclusies. WOENSDAG 30 DECEMBER 2015 Illegaal, maar zó goedkoop door Ton Voermans In het Duitse Uelsen rekenen klanten karren vol vuurwerk af. Het is goedkoper dan in Nederland, foto Vincent Jannink Vuurwerk mag in Nederland sinds gisteren verkocht en gekocht worden. Morgen na 18.00 uur mag het worden afgestoken. Vorig jaar ging er voor 65 miljoen euro aan vuur werk de lucht in. door Ivar Penris Italiaanse meren Piemonte NIEUWE ZOMERREIS Hotel direct gelegen aan het mooie Lago Maggiore Incl. lunch en wijnproeverij in Piemonte Diverse data gegarandeerd vertrek Kaiserwinkl/Ebbs, Oostenrijk Winter langlauf- en wandelreis Gezellig avondprogramma Gratis gebruik van langlaufmateriaal en gratis langlaufinstructie Diverse data gegarandeerd vertrek Nassereith, Oostenrijk Winter langlauf- en wandelreis Meer dan 30 jaar vertrouwd Oad-hotel Gratis gebruik van langlaufmateriaal en gratis langlaufinstructie Tot 50,- korting bij vertrek op 9 januari Diverse data gegarandeerd vertrek Boek op: oad.nl (.0547 28 44 88 (ma t/m zo) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. reserveringskosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typ-, druk-, zetfouten. oad.nl/BEITI0 90 oad.nl/BAAT3 I WS oad.nl/BAAT25 'MM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3