n leveren ZEELAND 9 ten er 140.000. Circa tachtig Euro pese fabrieken moesten sluiten. Vooral in Zuid-Europese landen vielen klappen. In Nederland slo ten in de afgelopen tien jaar drie van de vijf fabrieken de poort. Meer suiker In 2017 komen de quota in de EU zegt dat de telers aan Cosun mini maal 85 procent van de afgespro ken hoeveelheid moeten leveren. Anders volgt een boete. Als ze meer dan 115 procent van de vast gelegde hoeveelheid leveren, krij gen ze voor dat deel minder be taald. Ten Cate „Nadeel van dit systeem is dat je de verantwoor delijkheid bij de individuele teler 'Nadeel van dit systeem is datje de verantwoordelijkheid bij de individuele teler legt en niet bij Cosun' helemaal te vervallen. Ook stopt Brussel dan met de minimum prijs voor bieten voor Europese te lers van suikerbieten. Markusse verwacht dat er door het afschaf fen van de quota meer suiker op de markt komt. Suiker Unie wil op de nieuwe situatie inspelen door meer suiker te gaan verwer- legt en niet bij Cosun, terwijl we hier toch met een coöperatie heb ben te maken." Ten Cate verwacht dat hij van af 2017 meer bieten kan gaan leve ren, omdat Suiker Unie dan op zijn suikerrietmarkt bietensuiker wil gaan verkopen. „Gelukkig voor ons stijgen de opbrengsten per hectare al jarenlang fors." De Thoolse agrariër legt uit dat vere delaars met steeds betere bieten rassen op de proppen komen. Ook kunnen ziektes steeds effec tiever worden bestreden. „Het bij komend effect is wel dat die nieu we rassen meer voedingstoffen uit de grond halen. Dat zou een probleem kunnen worden, om dat in het Nederlandse minera- lenbeleid duidelijk paal en perk aan bemesting wordt gesteld." ken in een groter afzetgebied. „Daarom zijn we bezig met het vergroten van de capaciteit voor het verwerken van bieten", zegt Markusse. „Ook gaan we zorgen voor meer tanks voor het opslaan van diksap. Dat is een halffabri- caat van suiker. Als we meer dik sap kunnen opslaan, hoeven we tijdens de bietencampagne niet direct alle bieten tot kristalsuiker te verwerken. Een deel kan dan in minder drukke periodes wor den verwerkt." Suiker Unie heeft met rietsui ker uit ontwikkelingslanden een extra markt naast die van de biet suiker opgebouwd. „Maar het geschikt maken van suiker voor consumptie is bij biet suiker goedkoper dan bij rietsui ker", zegt de topman van Suiker Unie. Daarom willen we op onze rietsuikermarkt straks bietsuiker gaan verkopen. De extra suiker willen we mede gaan verwerken voor de non-foodsector, bijvoor beeld voor de bio-plasticindus- trie." Al met al ziet het ernaar uit dat Suiker Unie straks internatio- naler gaat opereren dan nu het ge val is. Het bedrijf zet daarom meer internationale verkoopcen tra op, onder meer in Engeland en Italië. Markusse: „Kennis van buitenlandse klanten en talen zal ook belangrijker worden." Elmy Liefferink @ElmyLiefFerink Hoe maak je jezelf, je kinderen e.a. bang? #kaatsheuvel. Waarom zouden #vluchtelingen, die geweld ontvluchten, jouw kinderen iets aandoen? Online Top-5 Uw reactie Knallenkaart WOENSDAG 30 DECEMBER 2015 liedt Suiker Unie kansen Suiker Unie. foto Robert van den Berge Twitter Vrijwilligers gaan meefietsen met leerlingen van een basis school voor speciaal onderwijs in Waalwijk. De route van Kaatsheuvel naar Waalwijk voert langs een tijdelijke op vang voor vluchtelingen, en daar hadden sommige ouders geen goed gevoel bij. 1. Automobilist komt om het le ven op N59 2. Teller op 19 baby's bij Huize Verder in Hulst 3. Nieuwjaarsduiken niet alle maal lang houdbaar 4. Het stille einde van een kolen- stoker 5. Transportbedrijf rijdt niet meer op Engeland Het verbod op plastic tasjes van af 1 januari 2016 maakt veel reacties los. Zo reageert Petre: „Plastic tassen verbieden? Waar om niet verbieden al die plastic verpakkingen, waarin wij voed sel kunnen kopen? Is het niet een beetje hypocriet? Dit is toch voor 'show Ook Zeeuw vindt de verpakkingen van voed sel erger voor het milieu dan plastic tasjes: „Ze kunnen beter plastic flesjes en blikjes aanpak ken, dat is een plaag. Plastic tas jes kun je nog gebruiken voor in een pedaalemmertje." Natuur liefhebber is wel blij met het verbod: „Op naar een duurza me wereld zonder vervuiling! Eindelijk", schrijft hij. Heeft u een harde dreun of knal gehoord in uw woonplaats? Deel die dan met ons! Op pzc.nl/knallenkaart verzamelt de PZC alle knallen en dreunen die in Zeeland worden gehoord voordat er officieel vuurwerk mag worden afgestoken, op 31 december om 18.00 uur. Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie fi facebook.com/depzc @pzcredactie tuften 00 <jrcm feirfj,,.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37