I Bietenteler hoopt bieten te kunne PZo COLOFON Vanaf 2017 meer suiker verwacht op de markt 8 ZEELAND Jager krijgt mep boze man Conflict leidt tot kloppartij Brand aan boord van schip Mishandelaar meldt zichzelf Autobrand is snel gedoofd Veel rook bij containerbrand In 2017 schaft de Europese Unie de quotering voor suiker af De uit Kapelle afkomstige Albert Markusse, topman van Suiker Unie, en Hendrik Jan ten Cate, bietenteler in Poortvliet, blikken vooruit. wmmm M 112-nieuws Aan de Maagdenweg in Oost burg is maandagmiddag rond 14.50 uur een 51-jarige man uit Oostburg aangehouden. Een groep jagers wekte de woe de van de man, die de jagers riep. Een 72-jarige Belg uit Me- rendree liep naar de man toe. De Belg verklaarde dat de Oostbur ger hem meteen een klap gaf, waardoor het kunstgebit van de man in tweeën brak en hij een bloedlip opliep. De Oostburger werd daarop aangehouden. Twee mannen uit Goes van 25 en 35 jaar zijn maandagavond aange houden omdat zij een 53-jarige man uit Kapelle zouden hebben mishandeld. De Kapellenaar heeft kneuzingen en verwondin gen opgelopen. Hij is met een ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Een derde man werd dinsdag aangehouden. De 16-jarige dochter van de man probeerde met een vork de mis handeling te stoppen. Zij werd geduwd en geslagen. De brandweer heeft gisteroch tend een brandje in een machine kamer van een binnenvaartschip geblust. Het schip lag voor repa ratie afgemeerd aan de kade bij de Beneluxweg. De brand ont stond om tien over negen. De brandweer rukte uit met een blusvoertuig, een schuimbluswa- gen en een hoogwerker. Het vuur was snel gedoofd, maar richtte wel flinke schade aan. Er raakte niemand gewond. Een 44-jarige Goesenaar heeft zich maandagavond gemeld op het politiebureau. Hij zou zijn vriendin in Kattendijke mishan deld hebben. De 37-jarige vrouw deed aangifte na een uit de hand gelopen ruzie. Ze vertelde dat ze was geslagen en bedreigd. De man is aangehouden en naar een politiecel in Torentijd gebracht, waar hij dinsdag nog vastzat. Hij wordt verhoord over de mishan deling en krijgt daarna een huis verbod. Bewoners van de Rozenstraat in Terneuzen hebben maandag avond even na half elf een in brand staande auto geblust. De opgeroepen brandweer van Terneuzen kon zich beperken tot controleren of het vuur inder daad helemaal gedoofd was. De auto raakte beschadigd aan de achterzijde. Brandstichting wordt niet uitge sloten. De politie onderzoekt of er inderdaad sprake is van brand stichting. Bij een aangestoken brand in een ondergrondse vuilcontainer in de Verdilaan in Vlissingen is veel rook vrijgekomen. De brand weer kon het vuur vrij eenvou dig blussen. Medewerkers van de gemeente hebben de contai ner daarna geleegd om te voorko men dat die opnieuw in brand zou worden gestoken. Getuigen hebben een verklaring afgelegd tegenover handhavers van de ge meente Vlissingen. 088-0139910. DINTELOORD. Vrachtwagens rij den 24 uur per dag af en aan naar de vestiging van Suiker Unie in Dinteloord. De fabriek wilde de bietencampagne 2015 voor oud en nieuw afronden. En dat is ge lukt. De laatste biet is van de ak ker gekomen. Maar niet alleen de huidige bietencampagne heeft de aan dacht. Suiker Unie kijkt ook al na drukkelijk vooruit naar 2017. In dat jaar maakt de Europese Unie een eind aan de quotering voor de productie van suiker. „Elk land en elke suikeron derneming in de EU kan dan onbe perkt suiker produ ceren en afzetten", zegt Albert Mar kusse, algemeen di recteur van Suiker Unie. „Door de combinatie van een grotere Europese productie en ruim ere exportmogelijk heden gaan de prij zen van suiker en bieten vermoedelijk meer schommelen." Markus- se verwacht dat de grote, moder ne suikerverwerkende bedrijven na het afschaffen van het quo tum groeien en dat zwakkere on dernemingen moeten afhaken. „Onze vooruitzichten zijn rede lijk goed. De Nederlandse suiker fabrieken zijn verreweg de groot ste van Europa. Maar dat bete kent natuurlijk niet dat we kun nen stilzitten." Het quotasysteem voor suiker bieten is in de jaren zestig inge voerd. Elk land kreeg voor de pro ductie van suiker een quotum dat in overeenstemming was met de behoefte. Markusse: „Dit quotum werd ver deeld over de suikerfa- WzMi mrnrn brieken. Die verdeelden her weer onder de telers waarmee ze samenwerkten." Suikerprijs In 2006 is de suikermarktorde ning aangepast. Één van de be langrijkste doelen was het verla gen van de Europese suikerprijs om deze meer in lijn te brengen met de prijs op de wereldmarkt. De suikerquota voor de EU-lan- den gingen omlaag. Daarnaast kreeg een groep van minst ont wikkelde landen toegang tot de Europese markt. Markusse: „Het Europese quotum zakte van 19 miljoen ton naar 13 miljoen ton suiker per jaar. Daar kwam 3,5 miljoen ton import van de ont wikkelingslanden bij." De maatregelen hadden grote gevolgen voor de Europese suiker- sector. Van de 310.000 telers stop- a her afschaffen van de suikerquota in 2017 verandert er op het oog weinig voor Hen drik Jan ten Cate uit Poortvliet en andere bietentelers. De Europese Unie hanteert nu een individueel quotum voor de telers. Coöperatie Cosun, het moederbedrijf van Suiker Unie, gaat vanaf 2017 voor de Europese markt een zelfde soort leverings recht vaststellen. „Dat heet het le- denleveringsbewijs", legt Ten Ca te uit. Daarnaast mogen de bierente lers een bepaald percentage sur- plusbieten verkopen. De Thoolse bierenteler heeft wel een punt van kritiek op dit systeem. Hij OOSTBURC KAPELLE TERNEUZEN KATTENDIJKE TERNEUZEN VLISSINGEN Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Gruijthuijsen Commercieel directeur Tessa van Waarde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Afschaffing quota fa door Hans Heijt viïv/jy/w A:..; V Albert Markusse, algemeen directeur var door Hans Heijt Hendrik Jan ten Cate uit Poortvliet, foto Leo Adriaansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36