Hulst zette een jaar geleden de trend, andere gemeenten volgden Onzinbelasting of niet, bijna alle Zeeuwse gemeenten gaan komend jaar kabeltaks heffen. Wie betaalt uiteindelijk de rekening? 4 ZEELAND Bel 013-5056626 of chat met ons Drie zeehonden krijgen vrijheid VERWACHTE OPBRENGST 2016 1.800.000 1.600.000 .1.400.000 11.200.000 1.000.000 800.000 600.000 400.000 200.000 0 De officiële naam is precariobe- lasting. Gemeenten kunnen deze heffen voor 'het plaatsen van voor werpen onder, op of boven voor de openbare dienst bestemde grond'. Dat kunnen bijvoorbeeld terrassen, lichtreclames en vlag gen zijn, maar het is dus ook mo gelijk voor kabels en leidingen on der de grond. Nee, kabelbelasting bestaat al heel lang. Het Zeeuwse water schap heft het bijvoorbeeld sinds jaar en dag en haalt er jaarlijks ruim twee miljoen euro mee bin- mm) mÊBmËsStimSim nen. Gemeenten zoals Middel burg en Vlissingen hadden kabel belasting al lang en breed in hun verordeningen staan, maar de be lasting werd tot nu toe niet gehe ven. Hulst is de eerste Zeeuwse ge meente die er wel werk van heeft gemaakt om de taks als extra in komstenbron in te zetten. In de praktijk komt het overgro te deel voor rekening van energie bedrijf Delta en waterbedrijf Evi- des. Gasleidingen zijn uitgezon derd, evenals kabels van telecom- bedrijven. Het waterschap beroept zich op een 'herenakkoord' uit 1999 met de gemeenten, waarin zou zijn afgesproken dat het geen precariobelasting hoeft te betalen. Als het aan hen ligt volledig. Evides zet het bedrag direct op de eerstvolgende afrekening voor huishoudens in de betreffende ge meente. Bij Delta is het ingewikkelder. Het energiebedrijf moet de Autori teit Consument Markt vragen Het opgetuigde belastingcircus dat kabeltaks heet, leidt vooral tot het rondpompen van geld de kosten te verwerken in het transporttarief dat het mag reke nen. Daar gaat tijd overheen. De kabelbelasting die Delta in 2016 betaalt, kan pas in 2018 invloed hebben op de energierekening die huishoudens betalen. Als het transporttarief voor stroom omhoog gaat, geldt dat voor de hele provincie. De preca riobelasting die Delta in de ene ge meente moet betalen, wordt dus afgewenteld op alle huishoudens. Om hun inwoners te kunnen com penseren zeggen met name Borse- le, Noord-Beveland, Veere en Schouwen-Duiveland niet anders te kunnen dan de belasting ook te heffen. Andere gemeenten heb ben het geld hard nodig. Alleen Sluis heeft nog niet be sloten kabelbelasting te gaan hef fen. De andere twaalf Zeeuwse ge meenten verwachten in 2016 sa men 9,4 miljoen euro aan kabelbe lasting op te halen. Delta betaalt pakweg zes miljoen, Evides drie miljoen. Noord-Beveland int het Boxspring Venice Elektrische Boxspring 'isa Meer nieuws zie: www.pzc.nl BLIEK minst (244.000 euro), Terneuzen het meest (ruim 1,7 miljoen euro). Als Delta en Evides alle kosten gaan doorberekenen, komt dat neer op 40 a 50 euro per huishou den per jaar. Delta in elk geval niet. Die heeft al bezwaar aangetekend bij de gemeente Hulst en ook de an dere gemeenten houden rekenin gen met zware procedures. Nauwelijks. Alleen Noord-Beve land heeft de voorgenomen verho ging van de rioolheffing ongedaan gemaakt. Voor de rest blijft het bij beloften en goede voornemens, of men zet de inkomsten opzij in af wachting van de uitkomsten van juridische procedures. Het kan nog jaren duren voordat daar dui delijkheid over is, terwijl Evides al komend jaar de kosten gaat doorberekenen. In Goes, Middel burg, Terneuzen, Tholen en Vlis singen is compensatie vooralsnog helemaal niet aan de orde. De gemeenten die met de in komsten de begroting sluitend krijgen. Het is op zich begrijpelijk dat ze, in deze financieel lastige tij den, creatieve wegen zoeken om geld binnen te krijgen. Tegelijker tijd is het kortetermijnpolitiek. De kabeltaks leidt tot rompslomp, extra ambtelijke inzet, ergernis, ju ridische procedures en vaak ook lastenverzwaring, terwijl het geen enkele structurele oplossing biedt. Al bijna tien jaar dringt de Twee de Kamer aan op de afschaffing van kabelbelasting. Dat gaat moge lijk per 2017 gebeuren. De Zeeuw se gemeenten doen zich dan ook te goed aan een melkkoe die eigen lijk al geslacht had moeten zijn. OUDDORP. Fee, Miel en Bas he ten ze, de drie zeehonden die vandaag op het strand van de Brouwersdam worden vrijgela ten. Dat ge beurt om 14 uur bij Beachclub 't Gorsje bij Oud dorp. De drie zijn on dervoed gevonden en sterkten daarna aan in de zeehondenop vang A Seal in Stellendam. Nu zijn ze genoeg op krachten ge komen voor hun terugkeer in zee. Toeschouwers wordt van middag wel gevraagd honden aan de lijn houden. at^ Kabeltaks: zieltogende melkkoe van tien miljoen door Rolf Bosboom VLISSINGEN. Hulst was een jaar ge leden de eerste gemeente in Zee land die kabelbelasting als extra in komstenbron ontdekte. De afgelo pen maanden is de rest gevolgd, hoewel soms met nadrukkelijke te genzin of zelfs weerzin. Het opge tuigde belastingcircus lijkt vooral te leiden tot het rondpompen van geld. Daarom: negen vragen over kabelbelasting. 1 Kabelbelasting, hoe zat dat ook al weer? 2 En Hulst heeft dat ontdekt? j- UJZWi ffi "schatting 3 Wie betalen de belasting? 4 In hoeverre berekenen Evides en Delta de belasting door aan hun klan ten? 5 Waarom hebben andere Zeeuwse gemeenten zo snel het voorbeeld van Hulst gevolgd? 6 Om hoeveel geld gaat het? BestBoxsprinq.nl Incl. onderbox, matrassen, hoofdbord topper Excl. accessoires Incl. onderbox, matrassen, hoofdbord topper FyH arrpccnirpc 140x200 vanaf €339, 160x200 vanaf €359, 180x200 vanaf €379,- 160x200 vanaf €959 180 x 200 vanaf €999 Ruim assortiment tegen de scherpste prijzen en snelle levering www.bestboxspring.nl 7 Accepteren Evides en Delta de be lasting? 8 In hoeverre compenseren de ge meenten hun inwoners al komend jaar? 9. Wie schiet er nu uiteindelijk iets mee op?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32