TO0S Onderzoek veiligheid Tlinnelweg nodig Intensieve veehouderij in Zeeland op slot Rechtbank: Meer tijd nodig voor Hedwige Salut en de kost 2 NIEUWS _J_ De Stelling Reageer op pzc.nl Vuurwerk hoort bij de jaarwisseling. Uw Mening ONEENS Telers naar veiling België ZSP wijzigt haventarief Bieb open op maandag paul kusters DROGISTERIJKETEN DA FAILLIET verklaard woensdag Guido van der Heijden Verschrik niet, wan neer u de volgende week op deze plek een ander hoofd toel acht. Het is niet het resultaat van experimentele plasti sche chirurgie in extremis. Dit is mijn laatste column. Een tijdje terug las ik wat van mijn oude columns terug. Best confronterend te concluderen dat ik in amper vijfjaar, volgens mij alles wel heb gezegd wat ik had willen zeggen. Wat ik van de reu- zenpanda vind mag ik stilaan be- Creationisten die ten onrechte denken dat de evolutieleer nog een discussiestuk is kend veronderstellen. Niet dat ie mand iets doet met mijn stelling dat het beest mag uitsterven. Ster ker nog, we halen zo'n veganisti- sche, impotente lamlul in huis. Hoe ik sta ten opzichte van home- opaten, piskijkers, iriscopisten, as trologen en creationisten is inmid dels genoegzaam bekend. Er wordt echter geen flesje water, zonder molecuul werkzame stof minder om verkocht. Dokter (is geen arts) Vogel lacht me gewoon postuum keihard uit. Creationis ten die ten onrechte denken dat de evolutieleer nog een discussie stuk is, heb ik niet van hun dwa ling overtuigd. Hooguit zullen ze harder bidden voor het zielenheil van deze ongeneeslijke heiden. Ik heb gezegd. Ik zou hooguit in herhaling vervallen; een kunstje doen. Een week of wat geleden zat ik bij de première van de nieuwe Star Warsfïlm. Han Solo -73 jaar inmid dels- rent en schiet, vergezeld door Chewbacca over het doek. De acteur in het Chewbaccapak (71) is sinds de eerste Star War- films drie centimeter kleiner en meet nu nog slechts 2 meter 18. Op het grootste bioscoopscherm van het gansche land zie ik het verval op de kop van Harrison Ford. Ik hoor mezelf'goeie god!' mompelen. Wat was er mis met de eerste Star Warsfilms? Het was toch goed? Waarom doorgaan? Altijd kappen voor het lullig wordt. Daarom geef ik voor een keer het goede voorbeeld. De beste wensen en wees lief voor elkaar. Ik schaam me om met een plastic tasje te lopen. toosenhenk.nl D Steeds meer Nederlandse tomaten- en komkommer telers haken aan bij de Bel gische coöperatieve veiling Belorta, omdat de kosten er lager zijn. Dat meldt Bel orta op de website agf.nl, het platform voor aardappe len, groente en fruit. De coöperatie is ontstaan uit de Mechelse Veilingen, Coöbra en Veiling Borg loon en is de grootste van Europa. Zeeland telt 63 be drijven die groenten onder glas kweken, waaronder en kele grote paprika- en to- matentelers. Havenbedrijf Zeeland Seaports verhoogt vanaf 1 januari de tarieven. Kade- geld en gebruikstarieven voor de zeevaart stijgen met 2,5 procent. Het haven geld blijft gelijk. Voor de binnenvaart stijgt het ha vengeld met 2,5 procent, maar het tariefabonne ment wordt wel 15 procent goedkoper. In het bericht over de ver ruimde openingstijden per 1 januari 2016 van het maga zijn van de ZB in Middel burg staat een fout. Juist moet zijn: vanaf 1 ja nuari kunnen aanvragen gedaan worden tussen 10 en 17 uur. Dat materiaal wordt met een verwerkt en is ook met een beschikbaar. Mensen Reactie? Tips? redactie@pzc.nl Willemse stelde al eerder schrif telijke vragen over de wegens tructuur rondom de Westerschel detunnel in Zeeuws-Vlaanderen. Hij kreeg daarop van het dage lijks provinciebestuur een gerust stellend antwoord. De bewegwij zering en bebording zijn getoetst wat betreft verkeersveiligheid en voldoen aan de landelijke eisen, aldus Gedeputeerde Staten. Het 5oPlus-Statenlid neemt daar geen genoegen mee. „Wij krijgen nog altijd zorgelijke be richten over de onduidelijke ver keerssituatie", meldt hij, „met na me over de bewegwijzering en de verlichting op de rotondes die zijn aangelegd vanwege de bouw van de Sluiskiltunnel. Veel men sen raken daar nog de weg kwijt." Als voorbeeld noemt Wil lemse de Belgische bestuurster die via één van de rotondes tus sen Hoek en Sluiskil eerder deze maand op de verkeerde weghelft terechtkwam en als spookrijd- ster in de Westerscheldetunnel belandde. Na dit incident kwamen meer klachten binnen over de verlich ting op de rotondes, onder ande ren van een inwoner uit Hoek die naar school gaat in Goes. Vol gens Willemse kan het dagelijks 'Wij krijgen nog altijd zorge lijke berichten over de onduidelijke verkeerssituatie' Willem Willemse, Statenlid 50Plus provinciebestuur niet langer de ogen sluiten voor deze kritische geluiden. Hij wil dan ook van GS weten of zij nog altijd vinden dat het tracé Sluiskiltunnel naar de Westerscheldetunnel voldoet aan alle eisen. Het minste wat GS volgens hem kan doen is een onderzoek instellen naar de ver lichting en de bewegwijzing ter plekke. GOES. De intensieve veehouderij is de afgelopen vijftien jaar sterk gekrompen in Zeeland. Dat is mede het gevolg van de rem die de provincie heeft gezet op de komst en groei van met name varkens- en kippenhouders. Die rem was ook nodig vanwege strengere stikstofregels. Uit cijfers van landbouworganisa tie ZLTO blijkt dat het aantal var kenshouderijen is gedaald van 127 in 2000 naar 35 in 2014. Het Het aantal pluimveebedrijven is geslonken van 83 in 2000 naar 50 vorig jaar. Het aantal kippen ging van 2 miljoen in 2000 naar 1,6 miljoen in 2014 aantal varkens daalde over die pe riode van 113.000 naar 53.000, mede door strengere (wettelijke) eisen die aan de veehouderij wor den gesteld. Ook het aantal pluimveebedrijven is geslonken. Van 83 in 2000 naar 50 vorig jaar. Het aantal kippen is verminderd van 2 miljoen in 2000 naar 1,6 miljoen in 2014. Zeeland zit op slot voor inten sieve veehouderij. Bestaande vee houderijen mogen uitbreiden, maar onder scherpe voorwaar den die de provincie in de herzie ning van het Omgevingsplan Zeeland stelt. Waar de ZLTO stelt dat uitbreidingen leiden tot duurzamere bedrijven, vindt de ZMf ze zorgelijk. Ook zouden en kele plannen niet voldoen aan provinciale eisen. MIDDELBURG. De Middelburgse rechtbank heeft meer tijd nodig om tot een uitspraak te komen over onteigening van de Herto gin Hedwigepolder. Zes weken geleden diende die rechtszaak. De Nederlandse Staat vroeg toen aan de rechters om de meest oostelijke Zeeuws-Vlaamse polder bij ver vroeging te mogen onteigenen zodat er begonnen kan worden met ontpoldering van het ge bied. Eigenaar Géry de Cloedt ver zet zich fel tegen onteigening. Zijn raadslieden stelden dat de Nederlandse overheid De Cloedt nooit een faire kans heeft gege ven om zelf met plannen te ko men voor het onder water zetten van zijn polder. Volgens hen wordt er door de Staat bewust aangestuurd op onteigening. De raadslieden van de over heid stelden op hun beurt dat De Cloedt nooit een reëel plan heeft ingediend voor ontpolde- ren en beheren. Volgens hen wil hij 'coüte que coüte de eigendom van zijn gronden behouden en vindt hij dat de Staat hem daarin moet faciliteren'. Het is nog niet bekend wan neer de rechtbank een uitspraak doet. Na afloop van de zitting liet de voorzitter weten dat dat nog wel eens maanden zou kun nen duren. 443 reacties GOES TERNEUZEN MIDDELBURG TERNEUZEN Johan Robesin schrijft serie over Hedwigepolder Oud-Statenlid Johan Robe sin (Partij voor Zeeland en Provinciaal Belang) begint vanaf januari een serie co lumns voor het online vi deomagazine Stand- plaats-Hedwige. Robesin heeft fel gestreden tegen wat hij noemde 'het krank zinnige ontpolderspook'. Dat waart volgens hem nog steeds rond. Robesin (73) zal in zijn columns terugblik ken op belangrijke momen ten in de politieke besluit vorming over de verdieping van de Westerschelde en het onder water zetten van de Hedwigepolder. door Harmen van der Werf TERNEUZEN. De wegen van en naar de Westerscheldetunnel aan de Zeeuws-Vlaamse kant moeten eens grondig onder de loep wor den genomen. Willem Willemse, lid van Provinciale Staten voor 50Plus, pleit daarvoor. De ver keersveiligheid laat volgens hem op die wegen nog altijd te wen sen over. Meer over de Hedwigepolder op Zeeland 3. C MOETEN WIJ HET VOORTAAN 1DOEN MET IDE ETOsT^ HET KRUItsVAT, TREKPLEISTER EN IDE TUINEN. I bIT KUN JE TOCH SEEN LEVEN MEER NOEMEN... I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2