Volgens ABN AMRO is er in 2016 reden voor optimisme in de landbouw 20 Ook in 2016 minder faillissementen Monsterboard: meer vacatures Vooral in de vlees sector en melkvee houderij was het een moeilijk jaar; maar de vraag stijgt en dus ook de prijzen, voor spelt de bank. Het Economisch Bureau van ING ver wacht dat er in 2016 circa 10 procent minder bedrijven over de kop gaan dan dit jaar. Het zou het derde jaar op rij zijn dat het aantal faillissementen daalt. In 2015 gingen 6.100 bedrijven op de fles, 20 procent minder dan een jaar eerder. Volgens vacaturesite Monster board is zijn aanbod aan vacatu res dit jaar met 11 procent ge groeid. Bedrijven boden, net als in 2014, vooral vacatures voor IT-, sales-, financiële en technische functies aan. AMSTERDAM. Waar de prijzen in 'boerenland' de afgelopen maan den gemiddeld met 10 procent daalden, zullen deze in 2016 met circa 1,5 procent toenemen. Voor 2017 verwacht ABN AMRO zelfs een prijsstijging van 2 procent. Re denen voor het optimisme zijn volgens de grootbank het verbeter de sentiment, de groei van de we reldhandel en een positiever on dernemersklimaat. Ook de exportwaarde van agra rische producten gaat weer om hoog. Dit is deels het gevolg van de lage eurokoers en deels het ge volg van een lichte stijging van de prijzen voor de belangrijkste agra rische exportproducten, zoals zui vel, vlees, groenten, fruit en bloe men. „De export zal daardoor in 2016 weer een positieve bijdrage leveren aan de groei van de gehele sector", aldus Frank Rijkers, sector- econoom agrarisch, food en agrari sche grondstoffen bij ABN AM RO. Melkprijs Rijkers is ronduit positief over de vooruitzichten voor de melkvee houders, groenten- en fruittelers en vissers. De melkprijs die in 2015 nog een vrije val maakte, zal in de tweede helft van volgend jaar weer stijgen. Dit omdat de vraag naar melk wereldwijd toe neemt. De prijs daalde dit jaar als gevolg van het afschaffen van de melkquota. Op dit moment is er ook sprake van een melkoverschot omdat de koeien door het zachte weer meer produceren. „Maar om dat ook de (voer)kosten lager zul len zijn in 2016 voorzie ik een re delijk jaar voor melkveehouders", zegt Rijkers. Groenten- en fruittelers zijn prijstechnisch vooral afhankelijk van wat er elders wordt geprodu ceerd. Hoe groter het aanbod, des te lager de prijzen. Omdat er el ders in Europa waarschijnlijk min der fruitaanbod zal zijn, zijn de vooruitzichten voor Nederlandse fruittelers niet slecht, aldus Rij kers. „De branche zal de komende jaren de prijzen zien aantrekken." De vleesproducenten hebben minder reden tot juichen dan de rest van de agrarische sector. Zij gaan naar alle waarschijnlijkheid 'De export zal in 2016 een positieve bijdrage leveren aan de groei van de gehele sector' wederom een moeilijk jaar tege moet. De groei van het aantal deel- tijdvegetariërs zorgt al geruime tijd voor een daling van de vlees consumptie, stelt Rijkers. De afne mende vraag en het ruime aanbod van varkens-, kalfs-, en rundvlees drukte het afgelopen jaar ook al flink op de vleesprijs. Dat wordt er niet beter op. Over de dalende prijs voor kalfsvlees maakt ABN AMRO zich nog de grootste zor gen. Rijkers: „Als gevolg van de be perkte vraag en de afbouw van toe slagrechten komt het rendement van kalfsvleeshouders onder druk te staan." Voor de Nederlandse varkens houders ligt wel een licht herstel in het verschiet in de tweede helft van 2016. Deze prijsstijging zet door in 2017 als gevolg van de var kenscyclus. „Maar het blijft lastig om een gezond en stabiel rende ment in de varkensbranche te waarborgen", bekent Rijkers. Zeugenhouders Vorige week werd bekend dat slechts een derde van de Neder landse zeugenhouders de huidige crisis denkt te kunnen overleven. Het laatste halfjaar moest volgens landbouwuitgeverij Agrio al ruim 12 procent van de varkensfokkers de staldeuren sluiten. In veel fokkerijen voltrekt zich momenteel een financieel en emo tioneel drama. Het zijn vooral de (super)lage prijzen die de sector pijn doen. Robert Ellenkamp, hoofdredacteur van Agrio spreekt van een koude sanering, die in Ne derland extra hard aankomt om dat onze milieu- en dierenwelzijn- regels 'de strengste van Europa zijn'. Veel varkenshouders zouden hoge schulden hebben bij banken en voedingsleveranciers. Volgens oud-varkensfokker Ge rard Kok uit Saasveld wordt er ge meten met twee maten in EU-ver- band: „Brussel geeft 50 tot 70 pro cent subsidie op nieuwe stallen in Polen en Tsjechië, waar ze geen dure luchtwassers hoeven te plaat sen zoals wij. Kan iemand dat uit leggen? Die dieren komen wel op dezelfde afzetmarkt als de onze." Een andere steen des aanstoots is het (weinige) geld dat de boeren overhouden aan al hun arbeid en investeringen. Een handjevol su permarktketens bepaalt de prijzen in Nederland. „De consument be taalt gewoon een eerlijke prijs, van 6 tot 8 euro per kilo", vindt Kok. „Die prijs hoeft ook echt niet omhoog." Het probleem zit hem volgens Kok in de verdeling van de op brengsten binnen de vleesketen. „Veehouders krijgen maar onge veer 1,20 euro van die 6 tot 8 euro. Dat is veel te weinig. Anderen ver dienen wel aan varkensvlees." Visserij Ook de visserij komt volgens Rij kers van ABN AMRO 'in rustiger vaarwater' terecht. In 2015 kende de branche al een prijsstijging van 8 procent, en het eind daarvan lijkt nog niet in zicht. Ruimere vangstquota die intussen door Brussel verleend zijn zorgen voor meer aanvoer, al zou de aanland- plicht nog roet in het eten kun nen gooien. De aanlandplicht bete kent dat vissers hun bijvangst aan wal moeten brengen. Dat brengt kosten met zich mee. De vissers zullen hiervoor een oplossing moeten vinden, stelt Rijkers. Dit om straks niet achter de feiten aan te hoeven lopen, en op nodeloze extra kosten te worden gejaagd. Economie Randstad is de grote winnaar in de AEX van 2015. Het aandeel is 46 procent gestegen. Voor boeren was 2015 bar slecht, maar het wordt beter door Leo Roggeveen Frank Rijkers ABN AMRO Jonge vleesvarkens in hun stal. Vol gens ABN AMRO zal de prijs van var kensvlees volgend jaar na een lange periode van slechte prijzen weer gaan stijgen. Desondanks grijpt de huidige crisis diep in de varkenshou derij in. foto Sander Koning/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20