clubcultuur van PSV weer in ere hersteld SPORT 17 Moniz ontslagen bij Notts County FC Utrecht lijdt miljoenenverlies Trainer Ricardo Moniz (foto) is ontslagen bij Notts County. De geboren Rotterdammer wordt verantwoordelijk gehouden voor de slechte resultaten van zijn ploeg in de League Two. De club bezet een tegenvallende vijftiende positie. Moniz werd in april van dit jaar aangesteld als hoofdtrainer bij Notts ty, dat een maandje later deerde. Hij was op dat moment ook in beeld bij Ajax voor een baan in de jeugdopleiding. FC Utrecht heeft vorig seizoen op nieuw verlies geleden. De club maakte gisteren bekend dat het 4,8 miljoen euro tekort kwam. Al gemeen directeur Wilco van Schaik verwacht dat zijn vereni ging zonder transfers in het huidi ge voetbaljaar ook rode cijfers zal schrijven. Daarna moeten de Domstedelingen winst gaan ma ken. De club maakte vorig sei zoen 3,6 miljoen euro verlies. Een jaar eerder eindigde FC Utrecht voor 13 miljoen euro in de min. 'Het tv-geld heeft al het solidariteitsdenken verwoest' ontwikkelen ze tenminste de top van hun voetbal. Wij doen geen moer voor de top, al jaren niet. Nee, bij ons zijn ze bezig met onzindingen als een tweede divisie." Van Raaij: „In Nederland over vijf jaar nog net zoals nu, vrees ik. Het conservatisme zit heel diep verankerd. Ook omdat ieder een aan zichzelf denkt. Simpel voorbeeld: Go Ahead had natuurlijk moeten afzien van dat Europese ticket toen ze degradeer den. Zo'n club doet één voorronde mee, maar het Nederlandse voetbal heeft er een heel jaar last van, want resultaten worden steeds door zes clubs gedeeld. Over vijfjaar de hele eredivisie op kunstgras? Nou, als dat zo is zijn we de weg helemaal kwijt." Gerbrands: „Met nog meer kunstgras ver lies je straks je aantrekkingskracht op grote buitenlandse talenten. Dat inzicht komt wel." Hij denkt ook dat de absolute topclubs er uiteindelijk geen baat bij hebben dat het fi nanciële gat steeds groter wordt. „Want dat vergroot ook het sportieve gat voor jonge spelers die bij ons of bij de Belgen of de Fransen worden opgeleid. Er komt een ken tering. Ik heb me laten vertellen dat het straks zo zal gaan: een club uit de top van Europa betaalt de transfersom van een spe ler die bij PSV gaat spelen. En waarom? Als pak 'm beet Chelsea over vijfjaar een topta lent a la Pereiro koopt, moet-ie in hun sala rishuis als 18-, 19-jarige dan al zo'n fors be drag verdienen, dat het voordeliger is om hem te kopen voor PSV, waar hij slechts een fractie verdient, maar wel goed wordt opgeleid. En dan wordt het zelfs zo dat PSV óók nog de verkooprechten op zo'n speler behoudt." Van Raaij: „Dat laatste zou echt iets heel nieuws zijn." Gerbrands: „Het kan best dat het betreffen de talent na een paar jaar PSV naar Chelsea gaat, maar dat hoeft niet. De grote clubs re deneren gewoon: de beste spelers van het moment kiezen toch wel voor ons." „Wij zullen ons dan niet specifiek aan maar één club koppelen. Maar in grote lij nen is dat wel waar het naar toe gaat." Muiswinkel die een parodie op je maakte. Maar dat was nog leuk ook." Gerbrands: „Je moet vooral je omgeving ma nagen op het gebied van social media. Vrouw, zoon, dochter, met z'n allen moet je leren om niet mee te gaan met juichende commentaren als pa twee keer wint. En niet mee de put in te duiken na twee neder lagen. Mijn manier om ermee om te gaan is dat ik altijd de kwinkslag bij me heb." Van Raaij: „Wat ik trouwens ook herken van het 'oude' PSV-beleid, is dat er nu twee goede Latijnse spelers zijn gehaald, Mexica nen in dit geval. Dat vind ik een prestatie van de bovenste plank. Ik geniet enorm van Guardado, mijn favoriete speler. Ik ben van mening dat je een elftal nooit alleen uit je eigen opleiding moet samenstellen." Gerbrands: „De credits in deze moeten vol ledig naar Marcel Brands hoor." Van Raaij: „Ja, maar Toon, in financiële zin praat jij ook mee." Van Raaij: „Die rol is natuurlijk totaal ver anderd. Ik heb samen met Van Praag nog in de G14 gezeten, in een tijd dat alle topclubs samen optrokken. Er heerste collectieve on tevredenheid over hoe het Europese voet bal was georganiseerd. Maar het tv-geld heeft al het solidariteitsdenken verwoest. De waarde van de Engelse competitie staat niet meer in gezonde verhouding tot die van Spanje of Italië." Gerbrands: „120 miljoen euro voor de num mer 20 van de Premier League, alleen aan tv-geld. En volgend jaar wordt het al 150 miljoen. PSV is alleen nog een topclub in een nichemarkt." Van Raaij: „Maar ik verwacht dat Duitsland en Spanje en misschien ook Italië in op stand gaan komen. Ik blijf het jammer vin den dat wij niet de eerste aanzet hebben kunnen geven tot een Benelux-competitie. Dat zou nog steeds het beste zijn. Om twee redenen: waar zijn wij sterk in? In het bin den van het bedrijfsleven. Het is essentieel dat je met je clubvoetbal interessant blijft voor bedrijven. En twee: de televisiemarkt zou groter worden en het wordt makkelij ker om betere spelers te krijgen. Zo'n Bene- lux-liga heeft in één keer de status van mid delgrote competitie in Europa. „De Belgen zijn overigens wel goed bezig met hun eigen competitie, vind ik. Play-offs om het kampioenschap, in België WOENSDAG 30 DECEMBER 2015 Harry van Raaij Doen jullie eens een poging: hoe is het voetbal landschap over vijf jaar ingericht? Of over 20 jaar? PSV over vijfjaar de vaste opleidingsclub van Chelsea of Bayern München? In uw tijd kon u als PSV-topman de kar trek ken in discussies over een Europese competi tie. De stem van een Nederlandse clubvoorzit ter telde. Hoe ziet u die rol van PSV en van Toon nu?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17