Onder leiding van algemeen directeur Toon Gerbrands zijn drie kernwaarden van de 16 Binnen vijf minuten uitverkocht Voor PSV was 2015 een topjaar. Directeur Toon Gerbrands en oud-voorzitter Harry van Raaij kijken nu alweer vooruit naar de toekomst van de club en het Nederlands voetbal. Ruim 2500 supporters van PSV reizen af naar Madrid voor de re turn in de Champions League te gen Atlético Madrid op 15 maart. De laatste 1400 tickets waren gis teren binnen vijf minuten weg. Meer dan 1100 kaartjes waren via een voorrangsverkoop al bij trouwe fans terechtgekomen. PSV speelt op 24 februari eerst thuis in Eindhoven tegen de Spaanse club, in de achtste fina les van het belangrijkste Europe se bekertoernooi. Harry van Raaij veert even op van zijn stoel in de di rectiekamer van PSV. Toon Gerbrands (58) heeft hem net gevraagd hoe hij juich te toen PSV het beslissen de doelpunt maakte in de Champions Lea gue-thriller tegen CSKA Moskou. „Nou ge woon, ik sta op en steek twee handen in de lucht", luidt het duidelijke antwoord. Volgend jaar wordt Van Raaij 80. Maar hij voelt zich weer jaren jonger nu hij suc cesvol is geopereerd aan zijn hart. „Ik lag in het ziekenhuis bij de eerste poulewedstrijd tegen Manchester United. Zo'n klein tv-tje aan het bed, dat was maar niks. Maar tegen Wolfsburg en CSKA zat ik weer in het sta dion en heb ik me niet ingehouden." Michael van Praag vond dat altijd opmerke lijk, dat openlijke juichen van zijn colle ga-voorzitter. „Als Ajax scoorde, bleef Mi chael zitten," zegt Van Raaij. Gerbrands: „Ik ga ook nooit staan, hoe blij ik ook ben." Van Raaij: „Ik zit nog steeds op mijn oude In België ontwikkelen ze de top van het voetbal. Wij doen geen moer voor de top, al jaren niet' tribuneplaats. Vroeger had het Philips Sta dion geen vipboxen. Ik zit op wat ze noe men 'rij 12', waar van oudsher de Philips-fa- milie de wedstrijd keek. Ook in mijn be stuurstijd, toen het stadion een aparte direc tievleugel kreeg, ben ik niet verhuisd. Ik wilde niet dat supporters zouden denken: hij wordt verwaand, onze Harry. Hij voelt zich groter dan wij." Ze klinken op 2015. Een topjaar voor PSV, vol sportief en financieel succes. Een jaar ook waarin de banden met erevoorzitter Van Raaij definitief zijn hersteld. Van Raaij: „Ik heb met Toon een heel ande re verhouding dan met zijn voorganger Ti ny Sanders. Als ik iets kwijt wil, kan ik het Toon zeggen. Ik hoef er niks meer uit te gooien via een ander kanaal. Openlijk kri tiek spuien, wat ik een tijdje deed via een eigen rubriek op 040-tv, dat was misschien niet altijd goed, maar ach." Gerbrands: „We plannen elke drie maan den een koffie-afspraak. In het begin was er twijfel over mij. Ik kwam niet uit de regio enzovoorts. Ook Harry was kritisch, maar het klikte meteen. Hij is meer een visionair dan ik. Heeft destijds al de hele ontwikke ling van de Champions League voorspeld. Mijn rol is dat ik hem wijzer kan maken over de praktijk van nu. Bij ons eerste ge sprek was ik net bij Bayern München ge weest. Dat vond Harry interessant, hoe ze daar de club upgraden." Eén van hun koffiebijeenkomsten was laatst in de kerk in Sint Anthonis. De broer van Van Raaij zit er in de dorpsraad. In de winter organiseren ze in de kerk bijeenkom sten rond een thema. Of hij Gerbrands wil de vragen voor het thema 'sport'. Van Raaij: „Want vergis je niet hè: Toon is bijzonder bekend in Sint Anthonis." Hij pauzeert even. „Van het pinkstervolleybal." Gerbrands: „Haha, het grootste internationale volleybaltoernooi in de buitenlucht is in Sint Anthonis. Met Piet Zoomers Dynamo heb ik het ooit een keer mo gen winnen. Harry zat vooraan in de kerk bij mijn presentatie. Even checken of ik het wel goed deed." Van Raaij: „De verwijdering was er abso luut. Laat ik het zo zeggen: nadat ik hier weg was, heb ik praktisch geen contact meer gehad op directieniveau. Toen Tiny Sanders werd aangesteld heeft hij me één keer om advies gevraagd en daarna heb ik nooit meer iets gehoord." Van Raaij: „Daar doe ik geen uitspraken over. Ik denk daar anders over. Bij PSV moest op een gegeven moment financieel een knop om toen de prestaties achterble ven. Maar je kunt het op twee manieren doen. Zoals Toon nu doet: proberen extra inkomsten te genereren. Of kijken of je kunt bezuinigen. Aan de keuze voor bezui nigen zitten grote risico's in een branche zo als het topvoetbal. Die is in niets te vergelij ken met het gewone bedrijfsleven. Aan trachten meer inkomsten te genereren zit ook risico, maar in mijn ogen wel minder." PSV-werknemers die Van Raaij hebben meegemaakt als baas en nu werken onder Gerbrands, zijn eenduidig in hun oordeel. Men ervaart dat drie kernwaarden uit de clubcultuur in ere zijn hersteld: de boerens- limheid bij het zakendoen, werknemers voelen zich op een positieve manier uitge daagd én er is veel één-op-één contact. Van Raaij zegt dat hij nog altijd opgetogen is over de slimme deal die PSV vorig jaar sloot met Memphis en Georginio Wijnal- dum, die allebei tegen de verwachting in nog een seizoen aanbleven. Van Raaij: „In die deal kwam precies tot ui ting waar ik vind dat PSV voor moet staan. Ik merkte een duidelijke omslag in het be leid. Daar was ik verdomde gelukkig mee. Ik heb ook zien gebeuren dat in de winter stop van een seizoen Lazovic en Afellay ge lijktijdig werden verkocht. Terwijl PSV eer ste stond! De afweging in topvoetbal is al tijd: maak je de keuze voor financiële zeker heid of kies je voor de uitdaging van de toe komst." Gerbrands: „We hadden het niet gedaan als het maar om één van die twee was gegaan. Of als Depay of Wijnaldum nog slechts één jaar onder contract had gestaan. Dan was het risico te groot geweest. Nu kon het. Maar los daarvan ben ik het met Harry eens: ik heb die uitdaging van de toekomst ook nodig om te kunnen werken." Gerbrands: „Precies. De dag erna werd ik weggehoond, maar we staan er nu wel." Van Raaij: „Nee, nooit mee te maken gehad. Je had de kranten en de tv en Erik van 'Met nog meer kunstgras verlies je je aantrekkingskracht op buitenlandse talenten' Sport 170 Petr Cech hield maandag tijdens de 2-0 zege van Arsenal op Bournemouth voor de 170ste keer zijn doel schoon in een Premier League-duel, een record. 'De Benelux-Liga zou nog steeds het beste zijn' door Rik Elfrink en Maarten Wijffels Harry van Raaij In de jaren voor Toon, heeft u zich toen buiten gesloten gevoeld bij PSV? Sanders had ook een moeilijke opdracht. Hij moest saneren na de tijden waarin financieel al les maar kon. Daarom riep u kort na uw start op een suppor tersavond al: mijn ambitie met PSV is de twee de ronde van de Champions League? Dat weghonen gebeurt tegenwoordig ook op sociale media. In uw tijd, meneer Van Raaij, was dat fenomeen nog niet uitgevonden. Onder PSV-directeur Toon Gerbrands (links) zijn de banden met oud-voorzitter Harry van Raaij weer hersteld. foto Koen Verheijden Toon Gerbrands

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16