2015 DE 50 VAN èrug op zijn poptroon 'Hij zal in 2016 in de cel belanden' Nederland schrikt van plotselinge ziekte bij populaire presentatrice Het water van de Middellandse Zee klotst op het strand van Bodrum tegen zijn hoofdje. Hij ligt plat op zijn buik, in een kort, blauw broekje en rood T-shirt. De armen liggen pal naast zijn lichaam. 14 De lezers van de regionale kranten en de website kozen de vijftig mensen die in 2015 de meeste indruk maakten. Tot en met 31 december tellen we af naar dé man of vrouw van het jaar. ^r- Tot zijn overlijden was het Syrische/ Koerdische jongetje Aylan Kurdi (3) een van de vele miljoe nen vluchtelingen, slachtoffers van oorlogsgeweld. Maar op 2 september 2015 om armt de wereld hem plotsklaps nadat de nachtelijke oversteek naar het Griekse eiland Kos hem fataal is geworden. Als de foto van de aangespoelde Aylan de we reld over gaat, wordt hij het jong ste boegbeeld van de waanzin. Van de waanzin in Syrië, van de levensgevaarlijke vlucht naar Eu ropa, van de onmenselijkheid die zelfs geen uitzondering maakt voor een peuter. De beroemdste foto van 2015 is het werk van Nilüfer Demir. De journalist van het Turkse pers bureau Dogan News Agency (DHA) legt de migrantencrisis al jaren vast en heeft behoorlijk wat eelt op haar ziel, maar ze verstijft bij de aanblik van Aylan. „Toen ik hem daar zag liggen, greep me dat naar de keel." Zij vermant zich en neemt foto's van de peu ter. „Het was het enige wat ik kon doen. Ervoor zorgen dat zijn verdriet wordt gehoord", ver zucht Demir. En het verdriet van zijn moe der Rehena (27) en zijn 2 jaar oudere broertje Galip die 100 me ter verderop in de branding wor den gevonden. Alleen vader Ab dullah die hen van Damascus via Kobani naar Istanbul bracht, over leeft het ongeluk met het rubber bootje. „De boot kapseisde toen iedereen plotseling opstond", al dus Abdullah, die als kapper de kost verdiende. „Ik hield mijn vrouw en kinderen vast, maar ze glipten uit m'n handen. Het was donker en iedereen schreeuwde. Daardoor hoorde ik mijn kinde ren en vrouw niet meer." Ook op het droge kan hij ze niet vinden. In een nabijgelegen ziekenhuis hoort hij het slechte nieuws. „Mijn kinderen waren de mooiste kinderen van de we reld. Iedere morgen maakten ze me wakker om met ze te spelen. Nu zijn ze er niet meer." Als hij zijn gezin heeft begra ven in Syrië ligt hij plots in de vuurlinie. Volgens een Iraakse vrouw, die ook in het rubberboot je zat, was hij de kapitein aan boord. „Hij bestuurde het bootje en was een mensensmokkelaar", zegt Zainab Abbas. Kurdi ont kent meteen alle aantijgingen: „Allemaal leugens. Ik verloor mijn familie, ik verloor mijn le ven, ik verloor alles, laat ze zeg gen wat ze willen." Het onder zoek van de politie leidt tot arres taties. Twee Syriërs worden ver antwoordelijk gehouden voor de dood van de elf inzittenden van het bootje. Deze maand eist het Openbaar Ministerie 35 jaar cel straf wegens mensensmokkel en opzettelijke doodslag. De foto van Aylan heeft ruim vier maanden na zijn overlijden nauwelijks aan invloed en status ingeboet. Tot 2 september 2015 lijkt de vluchtelingencrisis ver weg. Met het beeld van de overle den Aylan belandt de crisis met een daverende klap in de huiska mers. Het Amerikaanse tijdschrift Ti me heeft in zijn top 100 van be langrijkste foto's van 2015 plaats gemaakt voor Aylan. Dat lijkt de eerste stap naar toetreding tot de 'club' van iconische foto's. Van het niveau van Kim Phuc, het 9-jarige 'napalmmeisje' uit Viet nam (1972). Van de Chinese 'Tankman' die in zijn eentje een colonne tanks trotseerde op het Tiananmenplein in Peking (1989). Foto's die de mensheid wakker schudden. Aylans vader Abdullah deed in een toespraak met kerst een be roep op de Europeanen hun me deleven te tonen en vluchtelin gen te steunen. Familieleden van de peuter arriveerden gisteren in hun nieuwe thuisland Canada. Hij leek in een neer waartse spiraal be land. Nadat in 2009 The Enter tainment Group, waarvan hij mede-eigenaar was, failliet ging, leek een muzikaal bankroet even ook niet langer onmogelijk. Marco Borsato scoorde in eens geen échte hits meer en zijn single Mu ziek (2012) beroerde zelfs de lachspieren in plaats van de traanbuizen. Maar het afgelopen jaar bracht Borsato (49) terug op zijn poptroon. Het terugha len van zijn succesformule Symphonica in Rosso bleek een meesterzet. In sprinttem po raakten de concerten uit verkocht. Borsato bleef bij- BILL! COSBY Hij had er maar liefst 57. Bill Cos by kon bogen op een indruk wekkende lijst van eredoctora ten aan Amerikaanse universi teiten. Hij ging echter ongenadig ten on der na tientallen beschuldigingen van sek sueel misbruik van destijds jonge vrou wen. Inmiddels zijn er zeker elf eredoctora ten weer ingetrokken. Dat is uitzonderlijk: nooit eerder zetten universiteiten als Ford ham en Brown University zo'n stap. Som mige universiteitsbesturen blijven zich houden aan het beleid dat zo'n eretitel voor het leven is verleend. Voor Cosby kan 2016 wel eens het echte rampjaar worden, voorspelt juridisch ana list Jeffrey Toobin van New York Magazi ne. Het blad bracht de zaak mede aan het rollen door foto's van 35 vermeende slacht offers af te drukken. De meeste zaken zijn verjaard, maar er worden nog gevallen uit 2004 en 2008 onderzocht, waarin een straf wél mogelijk is. Cosby ontkent alles, maar gaf wel toe dat hij regelmatig vrouwen heeft gedrogeerd. Toobin: „Het is een goe de gok dat Cosby in 2016 in de gevangenis zal eindigen." boeken. Inmiddels staat de teller op twaalf, de helft nog te houden in 2016. Dat kun nen er nog meer worden nu Borsato tijdens de eerste shows in ouderwetse vorm bleek. Ook zijn nieuwe al bum Evenwicht sloeg aan. Het gaf hem het zelfvertrouwen voor een ambitieus project. Vanaf april is hij het gezicht van de 3D-musical Sky. Jongste boegbeeld van de waanzin ff door Hans van Zon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14