W- Tiener in coma en blijvend schade aan longen NIEUWS 13 Ogenschijnlijk onschuldig spel door zo lang mogelijk een lepel kaneel in hun mond te houden is mateloos populair. Het gevaar van de uitdaging Voor het eerst sinds metingen een vorstloze decembermaand 'Judith 1' komt naar Den Haag HILVERSUM. Een week geleden ging de Hilversumse Germain (13) helemaal opgeprikt naar een ver jaardagspartijtje in de buurt. Maar wat een geweldig feest had moe ten worden, draaide voor de tie ner uit op een regelrecht drama. Germain raakte na het eten van een grote portie kaneel bewuste loos en viel met zijn hoofd tegen een boom. Nu wordt hij langzaam wakker gemaakt uit de coma waar artsen hem in brachten. Ger- mains' oma: „Het eerste waar hij naar vroeg, was zijn jongere broer tje en zusje." Het huis van Germains' oma in Hilversum is anders altijd spie en span, maar aan goed opruimen is ze de afgelopen week niet meer toegekomen. „Ons leven staat sinds vorige week, toen Germain naar het ziekenhuis moest, hele maal op zijn kop. Ik pas veel op mijn twee andere kleinkinderen omdat Adriana en Michael de hele dag in het ziekenhuis zijn. Bij Ger main." Ze zucht aangedaan. „Het is vreselijk. Het is zo'n fijn gezin waarin hij opgroeit. Dat hun dit nou moet overkomen." Gelukkig is er ook goed nieuws. Maandag heeft hij voor het eerst echt weer gesproken. Kleine woordjes, vertelt ze. „Ik had er een hard hoofd in hoor. Ik dacht dat het nooit meer goed zou komen." Germain, die in een zie kenhuis in Utrecht ligt, is aan de beterende hand. Er is geen hersen- schade bij hem geconstateerd. Zijn longen daarentegen hebben waarschijnlijk wel blijvende scha de opgelopen. Het had ook heel anders kun nen aflopen toen de tiener vorige week dinsdag bij wijze van uitda ging een hap kaneel in zijn mond nam. De zogenoemde Cinnamon Challenge (kaneeluitdaging) die al sinds 2013 over het internet zwerft, is plots weer mateloos po pulair onder kinderen en tieners. Op filmpjes en vlogs laten jonge ren zien dat ze in een keer een gro te bus kaneel in hun mond leeg strooien. Wie dit het langst bin nen kan houden, heeft gewonnen. Waarschijnlijk hilarisch om naar te kijken, maar absoluut gevaarlijk als de kaneel in de longen terecht komt, zoals bij Germain is ge beurd, waarschuwt de oma van de tiener. De opluchting bij de familie is groot nu Germain goed lijkt te rea geren op de behandeling. Alhoe wel de weg voor hem waarschijn lijk nog heel lang zal zijn. „We zijn zoveel mogelijk bij hem", ver telt zijn oma. „Zijn broertje en zus je hebben gisteren nog een mooie tekening voor hem gemaakt en die gaan we zo naar hem brengen. Hij is gek op ze. Altijd met ze be zig." Er is eigenlijk maar een ding wat de familie nu wil. De wereld laten weten hoe gevaarlijk de 'cin namon challenge' is. „Mijn schoondochter heeft gelijk", vindt zijn oma. „Iedereen heeft kaneel in zijn keukenkastje staan, maar niemand weet hoeveel schade het kan aanrichten als je aan die gek kigheid meedoet. Laat Germain dan maar een voorbeeld voor ze zijn." Met nog drie dagen te gaan, ziet het ernaar uit dat decem ber de eerste vorstloze decem bermaand ooit wordt, sinds de start van de metingen in De Bilt in 1901. Dat meldde Weer- online.nl gisteren. De gemiddel de temperatuur komt deze maand uit op 9,7 graden, dat is bovendien de hoogste tempera tuur ooit gemeten in de laatste maand van het jaar. Het oude record van gemiddeld 7,3 gra den stamt uit 1974. „Tot dit jaar kwam het in december altijd Kvirikashvili premier Georgië Georgi Kvirikashvili is de nieu we premier van ex-Sovjet-staat Georgië. Het parlement keurde zijn benoeming gisteren goed. Al eerder ging de president ak koord met de voordracht. De stemming vond plaats nadat Irakli Garibashvili vorige week onverwacht aftrad als premier, zonder een specifieke reden te geven. Politici van de oppositie denken dat zijn besluit te ma ken heeft met een daling van de populariteit van de regeren de Georgische Droom-coalitie. Kvirikashvili (48), tot voor kort minister van Buitenlandse Za ken en tevens eerste vicepre- mier, had al de steun van Geor gische Droom. wel een keer tot (lichte) vorst. Dit jaar lukt dit niet", aldus het weerplatform. Volgens Weeron- line is de kans dat het er dit jaar nog van komt. Komende nachten ligt de minimumtem peratuur rond 6 graden. Tij dens de nacht van de jaarwisse ling koelt het mogelijk af tot 4 graden. Behalve bijzonder warm is december ook een stuk zonniger dan anders. De zon scheen gemiddeld over het land circa 70 uur tegen 49 uur normaal. Op oliebollenvet de wereld rond De hoeveelheid vet die rond de jaarwisseling wordt verbruikt om oliebollen te bakken, is vol doende om ruim duizend keer om de aarde heen te rijden. Dat hebben de waterschappen uit gerekend. Volgens de schappen gaat er vijf miljoen liter oliebol lenvet doorheen in de laatste dagen van het jaar. Daarvan zou drie miljoen liter biodiesel gemaakt kunnen worden. Daar mee kan een voertuig 45 mil joen kilometer rijden, zo'n dui zendmaal rond de aarde. Biodie sel is eenvoudig te maken uit gebruikt frituurvet en bakolie. De schappen waarschuwen het frituurvet niet door de goot steen of de wc te spoelen. IS executeert honderden eigen mensen De extremisten van Islamitische Staat (IS) hebben in an derhalfjaar tijd naar schatting 420 mensen uit eigen gelederen geëxecu teerd. Dat melden waarnemers van het Syrische Obser vatorium voor de Mensenrechten. Het gaat om buiten landse IS-strijders die ervan verdacht werden spion te zijn of IS-deser- teurs die probeer den weg te komen uit 'het kalifaat'. Glee-acteur vast voor bezit kinderporno Ster-acteur Mark Sailing (33) uit de Amerikaanse televi sieserie Glee is giste ren aangehouden wegens bezit van kinderporno. Vol gens justitiebron- nen zijn meer dan duizend beelden van „seksuele uit buiting van kinde ren" op de compu ter van Sailing aan getroffen. De politie heeft ook andere ap paraten, zoals tab- Iets en mobiele tele foons, in beslag ge nomen. Verbod op viering van 'oud en nieuw' De Indonesische stad Banda Atjeh heeft de overwe gend islamitische bevolking verboden oud en nieuw te vie ren. Banda Atjeh is de hoofdstad van Atjeh, de enige pro vincie in Indonesië, waar de islamiti sche wet van toepas sing is. De autoritei ten van de stad had den de bewoners ook verboden om Kerstmis te vieren. Het islamitisch nieuwjaar mag wel worden gevierd. WOENSDAG 30 DECEMBER 2015 Kaneeluitdaging bijna fataal voor 13-jarige Germain door Renske Baars De 13-jarige Germain is inmiddels aan de beterende hand. Bert Arets, kinderlon garts van het UMC Utrecht legt uit waar om de 'cinnamon chal lenge' zo gevaarlijk is: Het doel van de uit daging is om de ka neel binnen zestig se conden door te slik ken zonder dat je er iets te drinken bij neemt. Dat is vrijwel onmogelijk omdat de grote hoeveelheid poeder te droog is om door te slikken. Dat kan je ook zien bij de mensen op de filmpjes. Wat er gebeurt, is dat het slijmvlies van je mond geïrriteerd raakt. Je gaat hoes ten, proesten en nie zen en daardoor kan je uit een schrikreac tie de kaneel inade men waardoor het in je luchtwegen of zelfs je longen terecht komt Dat geeft een ir ritatie van de luchtwe gen en longblaasjes. De luchtwegen gaan zwellen, ontsteken en knijpen waardoor ie mand een ernstige astmatische reactie kan krijgen. Als de kaneel dieper in de longen komt, ra ken de longblaasjes ontstoken waardoor de zuurstofopname naar je bloed wordt verstoord en er niet genoeg zuurstof bin nenkomt. Dit kan lei den tot zuurstofge brek, waardoor je zelfs in coma kunt ra ken en hersenbescha diging kan optreden. Deze beschadiging en later verlittekening van de longblaasjes kan blijvend zijn, waardoor de patiënt ook op de lange ter mijn problemen blijft houden. De longen moeten je lijf van zuurstof voor zien en als ze die func tie niet meer kun nen uitvoeren, heb je daar last ZEIST TBILISI TIEL DEN HAAG. Judith 1, een van de topstukken van de Oostenrijkse schilder Gustav Klimt (1862-1918), is vanaf 19 maart te bewonde ren in het Haags Gemeentemuseum. Het museum krijgt het werk van Galerie Belvedere in Wenen in bruikleen. Directeur Benno Tem pel spreekt van een droom die uitkomt, foto Heinz-Peter Bader LONDEN LOS ANCELES BANDA ATJEH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13