Hamas is bijna compleet geïsoleerd maar houdt ijzeren greep op Gaza 10 NIEUWS Paspoppen met messen, uitgedost als jihadstrijders verwelkomen klanten in kledingwinkel 'Hitier 2' in de Gazastrook. Het is een van de sjie- kere zaken in de ver armde smalle land- strook aan de Middel landse Zee, inge klemd tussen Israël en Egypte. „Onze kleren komen uit het buitenland via de grensovergang met Israël. Uitstekende kwaliteit", zegt een jonge verkoopmedewerker achter de toonbank van winkel Hitier 2. Van zijn baas mag hij niet met zijn naam in de krant. „Toen er foto's van mijn winkel op internet verschenen, kreeg ik woedende telefoontjes van mensen uit Israël. Ze dreigden de le veranties aan mijn winkel stil te leg gen", zegt de baas, een man van mid delbare leeftijd in een grijs colbert die nog een andere Hitlerzaak be stiert in Gaza. De foto's waar hij op doelt deden veel stof opwaaien op Is raëlische sociale media. Op de beelden staan voor Hitier 2 drie paspoppen met messen in de handen en de bekende Palestijnse ge blokte shawls om het hoofd ge knoopt. „Dat is ter ondersteuning van onze broeders op de Westelijke Jordaanoever die Israëliërs doodste ken", zegt de baas met een voorzichti ge glimlach. Na de dreigtelefoontjes uit Israël haalde hij de poppen weg. „Maar wij steunen het gewapende verzet tegen de zionisten. Daarom heet mijn winkel ook Hitier." Kledingzaak Hitler is niet het eni ge controversiële symbool waarmee Gazanen hun steun tonen voor de da gelijkse steekpartijen en aanslagen met auto's die jonge Palestijnen ple gen op Israëlische soldaten en bur gers, joodse kolonisten in het bijzon der. In de stad Rafah, vlakbij de grens met Egypte, geniet parfumverkoper Bilal (22) grote populariteit met zijn flesjes in de vorm van een dolk. Hij importeert ze uit Saudi-Arabië. Ze gaan voor omgerekend 7 euro over de toonbank. „Dit is de laatste", zegt hij trots. „Ze zijn niet aan te slepen. Men sen willen de steekpartijen steunen." Bilal wil niet op de foto uit angst voor wraak van Israël. Voor zijn win kel langs trekt een grote optocht van de islamistische Hamasbeweging die de Gazastrook bestuurt. Scholieren hebben een dag vrij om het 28-jarige bestaan van Harnas te vieren. Strij ders met bivakmutsen op rijden in pick-uptrucks in de parade. Ze heb ben kalasjnikovs die ze strak voor de borst houden. Uit luidsprekers op auto's en mos keeën klinkt de oproep tot de jihad, in de vorm van gewapend verzet te gen Israël. Jonge kinderen in groene Hamasuniformpjes zwaaien met plas tic messen. Genoeg Gazanen zouden het liefst ook echte wapens oppakken tegen aartsvijand Israël, dat sinds 2009 drie oorlogen tegen Harnas uitvocht die grote schade aanrichtten. Maar Gaza wordt afgesloten door een metersho ge betonnen muur, waarachter een stevige Israëlische verdediging staat opgesteld. Wie dicht in de buurt van die verdediging komt, kan een kogel verwachten. Van de naar schatting 1,8 miljoen inwoners van Gaza, krijgen alleen medische gevallen en groepjes zakenmannen en politici toestem ming om via Israël te vertrekken. Ook de grens tussen Gaza en Egypte zit potdicht. De Egyptische president Sisi, een voormalig legergeneraal, haat Harnas vanwege banden die de beweging met de Egyptische Moslim broeders onderhoudt. Het Egypti sche leger gooit de honderden onder grondse smokkeltunnels naar Gaza dicht met explosieven en zeewater. Het isolement van Hamas is vrijwel compleet. De relaties met de meer ge matigde Fatahpartij die de Pales- tijnen op de Westelijke Jordaanoever 'Dit is de laatste. Ze zijn niet aan te slepen. Mensen willen de steekpartijen steunen' bestuurt zijn al jaren ijskoud. Tradi tionele geldschieters zoals Iran en de Arabische Golfstaten trekken hun handen af van Gaza en Harnas. Deze landen vechten nu elders in het Mid den-Oosten bloedige en dure oorlo gen uit. Maar ondanks de moeilijkheden houdt Harnas zijn ijzeren greep op Gaza. Openlijke demonstraties wor den genadeloos neergeslagen. Opposi tieleden, waaronder sympathisanten van Islamitische Staat, verdwijnen in de gevangenis. Harnas bedenkt creatieve manie ren om aan de Gazaanse bevolking te tonen dat zijn strijders nog altijd voorop gaan in de strijd tegen Israël. In een supermarkt in het centrum van Gaza-Stad begint het journaal van Al-Quds TV, het aan Harnas geli eerde televisiestation. De studio is ge heel omgebouwd; het decor bestaat uit grote foto's van Jeruzalem. Het lijkt net of de uitzending plaatsvindt op de Westelijke Jordaanoever. De presentatoren hebben hun jasjes inge ruild voor de typische uitdossing van de Palestijnse demonstrant: gebleekte spijkerbroek, katapult en een shawl als masker voor het gezicht. „Gaza steunt de jihad. We gaan ze doden, die Joden", schreeuwt de presentator. Spijkerbroeken van Hitier als wapen voor de jihad Paspoppen die zijn uitge dost als jihadstrijders, com pleet met mes. door jan Franke Bilal parfumverkoper Een parfumflesje in de vorm van een dolk. foto Jan Franke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10