Stil einde van kolencentrale Borssele Estavana Polman en andere topvrouwen van 2015 Deze tas is nu nog gratis ■I Zitskiër financieel gesteund Supermarkten: Prijs voor verse kip wordt iets duurder Supermarkten, aangevoerd door de grote drie, stappen over op diervriendelijker gehouden kip. Recordaanta koppels al 60 jaar getrouwd 1 In Hart&Ziel ZEELAND 2 &3 meer tasjes op Kamilla Kloek, met dochters Yasmine en Quinty aan het winkelen in de Vlissingse Walstraat, heeft altijd haar eigen tassen bij zich als ze boodschappen doet. Stom toeval dat ze deze keer een wegwerptasje draagt. „Dat gaan we zeker hergebruiken. Hun vader doet zijn lunch altijd in die plastic tasjes." Vanaf 1 januari zal dat niet meer gaan. Het gratis plastic tasje is dan verboden. VLISSINGEN. Tijdens de kerstda gen kon Vlissinger Kees-Jan van der Klooster op veel vrijgevig heid rekenen. Hij begon een week geleden een crowdfun- ding-actie nadat bij hem een aanhanger met twaalf rolstoelen was gestolen. Inmiddels lijkt hij uit de brand. De zitskiër had een schade post van zo'n 18.000 euro. De aanhanger was wel verzekerd, maar de inhoud niet. Hij zat, na dat het hem voor de derde keer in twee jaar was overkomen, met de handen in het haar. Om snel weer zijn lessen rolstoel vaardigheid op te kunnen pak ken, had hij geld nodig voor nieuw materiaal. Via internet deed hij een oproep voor finan ciële steun. Daar werd volop op gerea geerd. De Mentelity Foundation van Bibian Mentel, een andere paralympiër, doneerde 10.000 euro. „De teller staat al op 12.500 euro", meldde Van der Klooster gisteren. Mogelijk is hij er daar mee al. Enkele rolstoelen zijn te ruggevonden en hoeven dus niet vervangen te worden. AMSTERDAM. De drie grootste su permarkten Albert Heijn, Jumbo en Lidl hebben vanaf begin 2016 geen plofkip meer in hun vlees schap. De kritische actiegroep Wakker Dier bestempelt dit als een doorbraak. AH bevestigt dat per 1 januari de overstap naar een 'nieuwe AH-kip' een feit is. „We verkopen dan geen regulie re kip meer. We zijn trots dat we de omschakeling hebben vol tooid." De supers stappen over naar vlees van kippen die diervriende lijker worden gehouden. Samen verkopen de drie supermarkten ongeveer de helft van alle kip die in Nederland wordt gegeten. De overstap betekent dat zo'n 85 mil joen kippen per jaar een beter le ven krijgen, becijfert Hanneke van Ormondt van Wakker Dier. De actiegroep doopte vleeskui kens die op de gangbare manier worden gehouden 4 jaar geleden om tot plofkip. De kippen groeien zo snel, dat ze met allerlei kwalen kampen. De grote supers stappen nu over op kippen die iets meer tijd en ruimte krijgen om te groeien. Daardoor zijn ze minder vaak kreupel, hebben ze minder pijn als gevolg van voetzweren en hebben ze minder antibiotica no dig. Hoewel de kip nog geen ster van Beter Leven verdient, het wel- zijnskeurmerk van de Dierenbe scherming, spreekt ook die van een doorbraak. „Het is goed om te zien dat nu concrete stappen wor den gezet. Dat geeft het vertrou wen dat de supermarkten echt werk maken van betere leefom standigheden voor alle dieren", zegt directeur Frank Dales van de Dierenbescherming. Lidl en Albert Heijn geven aan dat hun vleesschap per 1 januari plofkipvrij is. Jumbo zal in februa ri helemaal om zijn naar haar Nieuwe Standaardkip. De over stap geldt alleen voor verse kip. Die wordt iets duurder, beamen De overstap betekent dat zo'n 85 miljoen kippen per jaar een beter leven krijgen de supermarkten. Albert Heijn laat al weten hoeveel: iets meer dan euro per kilo kipfilet. Voor kippenbouten geldt een prijsstij ging van 40 cent. Van de verschillende ketens stelt Jumbo de hoogste eisen, zo als de hoeveelheid daglicht en de meeste bewegingsruimte per kip. Hoeveel duurder de kip daar wordt is nog onbekend. Ook de kleinere supermarkten zitten niet stil. De ketens MCD en Boon's Markt geven aan dat ook zij vanaf begin 2016 al hun verse plofkip vervangen door hun Bete re Kip, met dezelfde welzijnseisen als Jumbo. De meeste andere su pers stappen later in 2016 over op diervriendelijker gehouden kip. ZEELAND 8 9 www.pzc.nl Editie WALCHEREN DINSDAG 29 december 2015 Lichte 257e jaargang nr. 305 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 regen PAGINA 14 15 foto Dirk-Jan Gjeltema Plofkip al in 2016 uit schap door Annemieke van Dongen Lees verder pagina 4 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1