Verzekerde beknibbelt op kosten zorgpolis buJdsjfffJzifLfii R^jrjdjj'afeajr] jjs/ajrjjirj WWT. Nederland is vanaf 1 januari voorzitter van de EU z NIEUWS 9 r Fractieleiders in het Europees Parlement hebben hoge verwachtingen van Ruttes leiderschap: „Hij kan de klus klaren." De trend van een hoger eigen ri sico blijkt uit cijfers van vergelij kingssites voor zorgverzekerin gen. „De meeste verzekerden ge bruiken hun eigen risico niet of maar gedeeltelijk", zegt Peter Ruys, directeur van Zorgkie- zer.nl. „Als ze kiezen voor het hoogste eigen risico van 885 eu ro, scheelt dat tot wel 300 euro premie per jaar." Twee jaar geleden nam 16 pro cent het hoogste eigen risico, nu is dat bijna een kwart, aldus vergelijkingssite Independer. „Consumenten kijken veel be wuster. Zeker gezonde mensen nemen een hoog eigen risico", zegt Maarten Hoekstra, marke ting manager bij Independer. Het is topdrukte bij vergelij kingssites. Verzekerden stappen vooral tussen kerst en oud en nieuw over. Zo'n 70 procent Mensen die aanvullend verzekerd zijn, kunnen overstappen zonder medische check van de verzekerden blijft altijd bij dezelfde maatschappij. „Veel mensen denken dat ze goed zit ten omdat ze collectief verze kerd zijn", zegt Ruys. „Maar vaak is een individuele verzeke ring goedkoper." Een grote groep stapt niet over uit angst dat de nieuwe verzekeraar hun geen aanvullen de verzekering wil geven. Zeker voor mensen die veel declare ren, is dat een reëel risico. Peter Ruys van Zorgkiezer.nl: „Maar verzekeraars hebben afgespro ken dat mensen die aanvullend verzekerd zijn, kunnen over stappen zonder medische check. Ze worden dus gewoon geaccepteerd." a (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl BRUSSEL. Het allang niet meer zo verenigde Europa is er beroerd aan toe als Nederland op 1 januari de voorzittershamer van Luxem burg overneemt. De ene crisis na de andere, massaal afhakende bur gers en een immens wantrouwen tussen de lidstaten. Niet voor niets is de komende zes maanden alle aandacht van de fractieleiders in Brussel gericht op Europees voorzitter Mark Rutte. Wat ver wachten ze van de man die zelfs in de ogen van de Britse populis tenleider en beroepsprovocateur Nigel Farage 'een competent natio naal leider' lijkt? Ongelofelijk veel, zo blijkt uit een rondgang door deze krant. Dat hij Europa redt. Dat hij een antwoord vindt op de al maanden slepende vluchtelingencrisis, ter reurdreiging, lekke buitengren zen. Dat hij de Britten bij Europa houdt. En alsof dat niet genoeg is, dat hij ook nog voor groei en ba nen zorgt. „Want bij alles wat de laatste tijd gebeurt", zegt Manfres Weber, de belangrijkste fractielei der, Beiers EVP-voorman en ver trouweling van Angela Merkel, „vergeten we bijna dat er ook nog een economische crisis is. Veel lan den zitten met massa's werklo zen, 2 procent groei is te weinig om de welvaart van toekomstige generaties te verzekeren. Ik ga er van uit dat Rutte ook daar werk van maakt." Hoofdzaak blijft: Europa red den. „Dat is een absolute voor waarde", zegt Gabi Zimmer van ra dicaal links. „Als we er niet in sla gen de solidariteit tussen de lidsta ten te herstellen, valt Europa uit- een. En komen we aan de oplos sing van andere crises niet toe." „De afgelopen jaren hebben we probleem op probleem gestapeld", vindt ook Rebecca Harms, co-voor- zitter van de Groenen. „De leiders zetten wel steeds allerlei projec ten in gang, maar al tijdens de start verloren ze de moed om door te gaan uit angst dat burgers niet begrepen waarmee ze bezig waren." Vooral met nieuwkomers uit Midden- en Oost-Europa loopt het fout. „Zij zijn de dictatuur en de invloed van het Kremlin maar net voorbij en dreigen nu door de halfslachtige houding van oude lidstaten hun vertrouwen in Euro pa kwijt te raken. Aan Rutte om dat te herstellen." De hoge verwachtingen van de belangrijkste fractieleiders - drie Duitsers, twee Britten, een Itali aan en een Belg - zijn gebaseerd op de status van Nederland als me deoprichter van Europa, zijn Euro pese routine en ervaring met coali tiepolitiek. Ook al is hij inmiddels één van de langstzittende re geringsleiders, ze kennen Rutte persoonlijk nau welijks. Farage moet lang na- vertrouwen, is de overtuiging van Gianni Pittella, Italiaans fractielei der van de sociaaldemocraten. Ook de man die Rutte als enige wel goed kent, Belgische oud-pre mier en liberaal fractieleider Guy Verhofstadt, gaat daarvan uit. De Belg vindt dat completering van de interne markt terecht hoog op de agenda staat. „Die markt be staat maar voor 35 procent, de rest - digitaal, kapitaal, energie, dien sten - moet nog worden openge gooid. Denk eens in wat dat bete kent aan groei en banen." Aan Rut te zelf, aldus Verhofstadt, zal het niet liggen: „Enorme werkkracht, makkelijk in de samenwerking, ideaal om als voorzitter een aantal moeilijke bochten te nemen." EVP-leider Weber waarschuwt: „Wel is belangrijk dat je je eigen nationale agenda opzij zet en Euro pa voorop stelt. Ik adviseer Rutte geen rekening te houden met wat de populisten thuis vinden." Dat Rutte veel op zijn bordje krijgt, zien ze allemaal. Onge noemd zijn nog de hervorming van de economische en monetaire unie. Dan is er nog de Brexit, de mogelijke Bitse exit uit de EU. Ka- mall is 'heel blij' dat die onder Ne derlands voorzitterschap speelt: „Andere landen zijn sceptischer. Rutte en Cameron hebben een goede band, Rutte heeft me per soonlijk beloofd dat hij alles zal doen om de Britten bij Europa te houden." Ukip-leider Farage: „Natuurlijk gaan ze daar alles aan doen, alleen: zij gaan er niet over." Zijn samen vatting: „Het zijn zes beslissende maanden, en niet de makke lijkste." denken: „Ik geloof niet dat ik hem heb ontmoet." Syed Kamall, leider van de Con servatieven en close met Came ron, heeft Rutte recent twee keer gesproken en is impressed. „Hij lijkt me erg pragmatisch, zo van: dit zijn de issues, hoe vinden we daar een oplossing voor. En hij be grijpt dat daar coalities en compro missen voor nodig zijn." Zimmer en Harms zijn minder positief. „Als het gaat om solidari teit, mensen bij elkaar brengen, strijd tegen armoede en sociale 'Hij heeft ideale eigenschappen om als voorzitter een aantal moeilijke bochten te nemen' uitsluiting, verwacht ik weinig. Hij zal eerder naar de belangen van banken en grote bedrijven kij ken", zegt Zimmer. Harms: „Wat ik vrees is dat hij de Europese agenda versmalt tot handel en markt. Maar zo'n benadering draagt eerder bij tot de vernieti ging van Europa dan tot herstel." De meeste fractieleiders - FN-leidster Marine le Pen wilde als enige niet meewerken aan dit artikel - zien dat anders. De brede Nederlandse agenda 'met prioritei ten die ook de onze zijn', gaat absoluut lei den tot herstel van MAANDAG 28 DECEMBER 2015 Mark Rutte moet Europa redden van ondergang door Peet Vogels ROTTERDAM. Consumenten zoe ken massaal naar manieren om te bezuinigen op de premie voor de ziektekostenverzekering. Bijna een kwart van de verzeker den neemt het hoogste eigen ri sico voor een lagere premie. 10 dagen Rondreis Ierland Ongerept Ierland Westkust Bantry Bay en Subtropisch Ierland 10/12 dagen Schotland Loch Lomond Schotse Hooglanden Enge Land, Ierland en Schotland •mv 10/15 dagen Rondreis Noorwegen Hoogtepunten van Noorwegen/ Rondreis naar de Noordkaap 15 dagen Rondreis Spanje en Portugal/ Rondreis Spanje Andalusië Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 12 dagen Rondreis Kroatië Makarska en Dubrovnik/ Rondreis Dalmatische Kust Diverse vertrekdata in 2016 Brochure en boekingen: door onze correspondent Frans Boogaard De Luxemburgse premier Bettel draagt symbolisch het EU-voorzitter- schap over aan Rutte. foto ANP Guy Verhofstadt fractieleider Liberalen (ALDE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9