hoop sleurt elftal mee Sjaak gaat zijn verhaal niet vertellen, ook vandaag niet De soap rond Sabia krijgt een triest einde Deal van 15 jaar geleden blijkt fout NIEUWS 7 Fpvpnnnrrk 8 maanden na zijn vrijlating is Sjaak Rijke uit Woerden haast weer net zo in de vergetelheid geraakt als de 3,5 jaar dat hij gegijzeld was in Mali. SJAAK RIJKE oede vriend Pike Uitten- bogaard vraagt Sjaak Rij ke via de telefoon: „Sjaak, nog steeds het zelfde regime?" Van de andere kant klinkt: „Ja. Ik begrijp ze wel, maar er is niks veran derd." Sjaak 'begrijpt ze wel', die journalis ten. Hij heeft er zo verschrikkelijk veel achter zich aan gehad, sinds hij in april van dit jaar volkomen onverwachts - voor de buitenwereld althans - werd be vrijd na 3 jaar, 4 maanden en 12 dagen. Logisch dat ze allemaal, van CNN tot Bild, bij hem aanklopten. Maar 'hetzelf de regime' betekent nog steeds: Sjaak gaat zijn verhaal niet vertellen. Ook van daag niet. Maar wie wil weten hoe het met hem gaat, hóeft ook helemaal niet zo ingewikkeld te doen. „Wat je ziet is toch genoeg", zegt Uittenbogaard, eige naar van café De Pompier waar Sjaak z'n drankje drinkt alsof er nooit iets is ge beurd. Wat we zien is een Sjaak Rijke die leeft alsof hij nooit gegijzeld is ge weest. „Ik kwam hem onverwachts te gen op een concert in Zoetermeer", zegt oude vriend Quinten Schevernels. „Hoe dat was? Zoals hij altijd was, eigenlijk." Een kijkje op het voetbalveld, een biertje in de kroeg, Sjaak die erin wordt geluisd om mee te doen aan de nieuw jaarsduik, wat in Woerden betekent van een brug in ijskoud water springen. Al les is weer zo normaal. Sjaak die lachend op de foto staat van de Facebooksite van De Pompier, net zo relaxed als die plaat die is gemaakt bij hem thuis voor een ta fel vol welkomthuiskaarten. Gemaakt voor het personeelsblad van de NS. Want ook zo doodnormaal: Sjaak pakt gewoon zijn job als machinist weer op. „Sinds 1,5 maand is hij daar weer mee bezig", zegt Erik Trinthamer van de NS. „Gezien zijn jarenlange staat van dienst als machinist verloopt zijn 'oplei dingstraject' sneller dan normaal. Geef hem een trein en hij rijdt weg. Op dit moment volgt hij zijn praktijkdagen, nu nog met twee mentormachinisten, om al het NS-materieel opnieuw te leren kennen. Binnenkort zal hij weer zelfstan dig als machinist aan de slag gaan. Hij kijkt er naar uit." Z'n terugkeer in Woer den ging zonder veel poeha. Geen hel- denonthaal, gezwaai op het bordes van het stadhuis, geen feestjes of welkom thuisceremonies. Sjaak ging gewoon weer naar De Pompier. Natuurlijk kreeg hij vragen, schoten bekenden en onbe kenden hem aan. „Een enkeling huilde zelfs, nooit gedacht dat ze hem terug zouden zien", zegt Uittenbogaard. Maar bij z'n tweede en derde komst in De Pompier was alles al weer nor maal. „Hier in Woerden zijn we best ge sloten, hier kan dit. En wat moet je ook tegen hem zeggen verder?", doet Uitten bogaard luchtig, „Sjaak, leuke vakantie gehad?" 'Voor zover hij weet' zijn Sjaak en zijn vrouw na al die jaren gescheiden van elkaar te zijn geweest, ook weer ge woon bij elkaar. „De laatste keer dat ik ze zag nog wel", lacht Uittenbogaard. Hij wuift alle vragen weg. Of doet het af met 'als de NS je weer met treinen laat rijden, gaat het heus niet slecht met je'. Sjaak speelt geen toneel. „Als hij had ge wild kon hij dineren met de koning, maar dat wil hij gewoon niet", zegt Uit tenbogaard. Sjaak is altijd wars geweest van uiterlijk vertoon en praatjesmakerij. Hij stapt wel eens van de gebaande pa den af. Anders ga je ook niet op zo'n va kantie naar Mali, waar het misging, 25 november 20ir, toen een terreurgroep hem in Timboektoe kidnapte. Het duur de zo lang, het bleef zo lang stil, dat hij eigenlijk vergeten was. Totdat Franse mi litairen hem in april 'als bijvangst' be vrijdden. In de 3,5 jaar dat hij gevangen zat, werd hij 'redelijk behandeld en con centreerde hij zich op plannen om zijn huis te gaan verbouwen'. Als overle vingsstrategie, om z'n kop erbij te hou den. Maar ook Sjaaks huis aan de Bar- woutswaarder in Woerden is nog net zo als het altijd was. Niks geen verbou wing. Sjaak is vrij, eind goed al goed. Dat is zijn verhaal. Een paar jaar geleden liepen de gesprekken op niets uit en ver lengde hij zijn verblijf in het buitenland. Maar in 2015 is het er alsnog van gekomen. Dirk Kuyt is te rug bij Feyenoord. Topfit en met ambi tie, ook in de herfst van zijn mooie car rière. Kuyt (35) droomt van het kam pioenschap, iets wat hem in zijn eerste periode in de Kuip (tussen 2003 en 2006) niet lukte. Kuyt draaft, blokkeert en scoort en is de aanjager die de rest van het elftal meesleurt in de jacht op de eerste kampioensschaal voor Feye noord sinds 1999. De weg naar de Cool- singel is nog lang en hobbelig, maar één ding is zeker: de druk van een hunke rend Legioen neemt Kuyt lachend in zijn eentje op zijn schouders. In de laatste twee decennia slaagden alleen Frank Rij kaard en Phillip Cocu erin als 'grote' Oranje-in ternation als succes vol terug te ke ren in eigen land. Kuyt kan de derde worden. Ze is de hoofdrolspeler van dé showbizzsoap van 2015: Sabia Boulah- rouz. Waar de schrijvers van Goede Tijden, Slechte Tijden nog wel eens wordt verweten te bizarre verhaallijnen te bedenken, is het leven van de Turks-Duitse voet balvrouw een aaneenschakeling van de meest opzienbarende cliff- hangers. Het begon deze zomer, toen haar geliefde Rafael van der Vaart zich als nieuwe sterspeler van Real Betis Sevilla in Spanje meldde. De absentie van Sabia was voer voor de roddelbladen: was er sprake van een breuk? Rafael hulde zich in stilzwij gen en Sabia beweerde dat er geen vuiltje aan de lucht was. Maar Rafs familie roerde zich. Het was over en uit en dat was maar goed ook, want ze was al leen maar uit 'op de pegels'. Een paar weken later bevestigde de donkere schone dat hun relatie inderdaad op de klippen was ge lopen. Maar een goede soap heeft altijd wel een verrassing: ze was wel in verwachting! Maar in wel ke positie de fotografen ook voor haar deur lagen, ze wisten haar niet te fotograferen met fatsoen lijke babybuik. Rafs moeder Loli ta riep ook nog dat ze de boel bij elkaar liegt. En dus werd Sabia's verhaal in twijfel getrokken: het kind is niet van Rafael, ze heeft een draagmoeder. Of: ze zou hele maal niet zwanger zijn. Zelf zei ze dat ze door alle stress van de breuk en de nare verhalen kilo's is afgevallen en daarom een piep klein babybuikje heeft. Deze soap kent hoe dan ook een triest einde: Sabia meldde twee weken terug dat haar kindje dood was geboren. Wat weer koren op de molen was van haar criticasters. Hij begon het jaar als staatssecre taris, maar beëindigt het als 'ge woon' Kamerlid. Fred Teeven ligt er niet wakker van. „Ben je mal, ik slaap altijd goed." Dat de deal die hij nota bene 15 jaar geleden sloot met cri mineel Cees H. hem dit jaar duur kwam te staan, is natuurlijk een tik. Toen minister foto Evert-Jan Daniels Ivo Opstelten aftrad, zag Teeven zijn eigen ontslag als de enige weg. De kritiek op de deal zit hem ook vast niet lek ker, maar hij wil er niet te veel woorden aan vuil maken. „Ik vind nog steeds dat de deal deugde. De rest is gelopen zoals het is gelo pen." Hij oogt monter. „Ik ben nog steeds van mening dat ik heb gedaan wat nodig was voor het publieke belang. En dat wil en zal ik dus ook als Kamerlid blijven doen." MAANDAG 28 DECEMBER 2015 A 15 ANGELA MERCKEL 14 TRIJNTJE OOSTERHUIS 13 JOHAN CRUIJFF 12 ANDREAS LUBITZ 11 SOUFIAN AFKIR 10 FLEUR AGEMA 9 MARCEL WINTERKORN FKA Jarenlang gegijzeld, maar niets te melden door Victor Schildkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7