Vluchtelingen hoeven zich niet te vervelen Dorpsraad: veel te weinig parkeerplekken in Groede Honderden kerststallen uit alle windstreken in Catharinakerk ZEEUWS-VLAANDEREN 17 Om de kas te spekken staan er honderden kertstallen in Hengstdijk. Hoeveel kerststal len er in de kerk van Hengstdijk staan opgesteld? Jo de Cock en Ed die Prince van de stichting Behoud Catharinakerk zouden het niet eens weten. Het zijn er veel, dat is wel duidelijk. „Houd het maar op 6oo", schat De Cock. Tot en met donderdag zijn de stallen te bezichtigen in de kerk van Hengstdijk. Ook voor de der tiende editie zijn er creaties van over heel de wereld te zien. Uit Slovenië, Israël, Mexico, ja zelfs uit Nicaragua en Peru. Maar ook uit Vogelwaarde. Ze bestaan uit verschillende materialen, zoals brooddeeg, aardewerk, kristal, stof en hout. Een van de meest bijzon dere exemplaren is volgens De Cock een kerststal van parelmoer, die zelfs uit Bethlehem komt. De kerststallenexpositie past in de koers die de stichting vaart. „We willen buiten de diensten om activiteiten organiseren", legt voorzitter De Cock uit. „Want het aantal kerkgangers loopt toch te rug. Naast de kerststallententoon- stelling zijn er regelmatig concer ten en andere kunstexposities in de kerk." De opbrengsten van de activiteiten, waaronder de kerst stallenexpositie, gaan naar het on derhoud van de kerk. De Cock: „Dit jaar vragen we voor het eerst 2 euro entree. We willen er na tuurlijk wel iets aan over houden. Gelukkig hebben we nu minder stookkosten, omdat we een zachte winter hebben." Prince schat dat de stichting de komende zes jaar ongeveer 110.000 euro nodig heeft voor het onderhoud. „Voor bij voorbeeld schilderwerk en werk aan de leien en het houtwerk." De Markt, de Noordstraat, Bleke- straat en Brouwerijstraat behoren- tot de plaatsen in het dorp waar parkeerproblemen zijn. „En het wordt steeds erger", zegt Mia Elf rink-Hutten van de dorpsraad. „Inwoners hebben vaak meer dan één auto en het toeristensei zoen loopt langer door, van april tot oktober." Bij Waterdunen ko men er enkele honderden wonin gen bij. Dat betekent nog meer toeristen, ook buiten de zomer. „Als de Langeweg wordt afgeslo ten, komt er ook meer verkeer Van de 354 benaderde mensen in Groede hebben er 147 gereageerd en meegedacht over de parkeerproblematiek. door Groede", zegt Elfrink. Groede is populair bij toeris ten en de huidige parkeerterrei nen, zoals bij de Traverse, zijn niet groot genoeg. Dat blijkt ook uit de enquête. Van de 354 bena derde mensen hebben er 147 ge reageerd en meegedacht. Een op lossing zou een blauwe zone in het centrum zijn en een groot ter rein waar langparkeerders naar worden verwezen. Elfrink: „In Breskens heeft dat ook goed ge werkt." De resultaten van de en quête zijn aangeboden aan wet houder Christiane van de Vijver van de gemeente Sluis. HOEK. Voor de ongeveer vijfhon derd vluchtelingen die een jaar lang onderdak hebben in vakantie park Marina Beach in de Braak man, worden steeds meer activitei ten georganiseerd. De asielzoekers streken op 1 de cember neer op het vakantiepark bij Hoek. „We kijken nu inhoude- lijker naar de opvang", aldus Es ther Maas, medewerker ondersteu ning van het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) „De eer ste paar weken was het zaak men sen in hun basisbehoeften te voor zien. Dat ze te eten en een slaap plaats hadden. Nu beginnen we met het opstarten van program ma's." Het COA waakt er voor dat de vluchtelingen zich gaan vervelen. Daarom gaat het onder meer sport activiteiten organiseren. Maas: „In Middelburg hebben we een rond leiding door de stad gedaan, mis schien kan dat hier ook." Ook worden de vluchtelingen meer bijgebracht op het gebied van zelfredzaamheid. Zo komen er schoonmaakacties, onder meer om het fietspad van Marina Beach naar Hoek schoon te houden. „Daar ligt veel rotzooi", zegt waar nemend locatiemanager Jan Vo gel. „Van onze, maar ook van ande re mensen." MAANDAG 28 DECEMBER 2015 Stukje Peru in Hengstdijk door Bob Maes Er zijn tot en met donderdag pakweg 600 kerststallen te bewonderen in de kerk in Hengstdijk. De stallen komen uit alle windstreken en zijn van verschillen de materialen gemaakt. Ook de leerlingen van de basisschool van Hengstdijk hebben kerststallen gefabriceerd, foto's Ronald den Dekker jo de Cock (links) en Eddie Prince met een bijzondere kerststal. Dit exem- Sommige kerststallen komen 'gewoon' van net om de hoek. Deze figuren plaar is gemaakt van parelmoer en komt uit Bethlehem. zijn gemaakt van cupjes van waxinelichtjes. door Sophie Stockman GROEDE. Groede heeft een nij pend tekort aan parkeerplekken en het wordt er komende jaren niet beter op als er niets veran dert. Dat constateert de dorps raad na een enquête onder inwo ners van het dorp, recreanten en ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79